Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już ponad 100 tysięcy cudzoziemców pracuje na Dolnym Śląsku. 70 procent z nich, w samym Wrocławiu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dolnośląski oddział ZUS podsumował 2022 rok na rynku pracy.  W galerii zobaczysz szczegółowe dane z ujęciem Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Ile pracuje u nas cudzoziemców? Jaką część stanowią obywatele Ukrainy? Ile firm jest prowadzonych przez obcokrajowców?
Dolnośląski oddział ZUS podsumował 2022 rok na rynku pracy. W galerii zobaczysz szczegółowe dane z ujęciem Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Ile pracuje u nas cudzoziemców? Jaką część stanowią obywatele Ukrainy? Ile firm jest prowadzonych przez obcokrajowców? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Dolnośląski oddział ZUS podsumował 2022 rok na rynku pracy. W całym kraju przybyło 250 tysięcy pracowników z zagranicy. Na Dolnym Śląsku liczba cudzoziemców wzrosła do 103 612 osób. Według danych, nasz region stał się dla nich przyjazny - założyli bowiem ponad 600 firm. Skąd przyjechali i co robią?

Coraz więcej cudzoziemców pracuje na Dolnym Śląsku

W minionym roku, w porównaniu do roku 2021, liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców na Dolnym Śląsku wzrosła o prawie 20 tysięcy. Oznacza to, że w 2022 roku pracujących w naszym regionie było ich już ponad 100 tysięcy. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Rosji, ale ZUS zarejestrowanych pracowników z łącznie 180 krajów całego świata.

- W porównaniu do poprzedniego roku mamy o 600 firm więcej, prowadzonych przez osoby z innym niż polski paszport – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zaznacza, że w podsumowaniu nie są ujęci zagraniczni pracownicy wykonujący pracę na umowy, od których nie ma obowiązku odprowadzania składek na ZUS lub po prostu pracujących "na czarno".

Najwięcej pracowników z Ukrainy

Rzeczniczka podaje, że 80,06 procent obcokrajowców ubezpieczonych w dolnośląskim oddziale ZUS to obywatele Ukrainy.

- Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie zauważyliśmy odpływ pracowników z tego państwa, ale mniej więcej we wrześniu sytuacja już się ustabilizowała i obecnie pracuje u nas ponad 16 tysięcy więcej Ukraińców niż przed wybuchem wojny. – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Wśród 103 612 ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców w województwie dolnośląskim prawie 83 tysiące to obywatele Ukrainy. W 2021 roku było ich nieco ponad 66 tysięcy.

Pracownicy z zagranicy - dane

Grupy pracujących cudzoziemców na Dolnym Śląsku stanowią obywatele:

  • Białorusi – 6 134 (w 2021 - 3 786),
  • Gruzji – 2 029 (w 2021 - 1 745),
  • Rosji – 1 052 (w 2021 – 1 084),
  • Rumunii – 637 (w 2021 – 567),
  • Włoch – 548 (w 2021 – 562),
  • Niemiec – 416 (w 2021 – 438),
  • Mołdawii – 638 (w 2021 – 465).

W naszym regionie pracują również z osoby z bardziej odległych, egzotycznych krajów. 74 zarejestrowanych pracowników pochodzi z:

  • Tajlandii (3 osoby zarejestrowane),
  • Salwadoru (3 osoby zarejestrowane),
  • Sudanu (3 osoby zarejestrowane),
  • Togo (6 osób zarejestrowane),
  • Portugalii (115 osób zarejestrowanych).

Najchętniej wybierane branże przez obcokrajowców

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Coraz częściej przyjeżdżają do nas także specjaliści IT. Nadal zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet – opowiada Kowalska-Matis.

W galerii zobaczysz szczegółowe dane z ujęciem Wrocławia i całego Dolnego Śląska:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska