Już 10 utonięć na Dolnym Śląsku w tym roku. Zginęło 8 dzieci (LISTA KĄPIELISK, MAPA)

Weronika Skupin
Kąpieliska w lecie ożywają, ale często dochodzi do nich do tragedii fot. Janusz Wójtowicz
10 osób, w tym 8 dzieci utonęło na Dolnym Śląsku w czerwcu i lipcu 2013 roku podczas wypoczynku nad wodą. W ubiegłym roku podobnych zdarzeń było 5. Statystyki pokazują, że należy przede wszystkim zwracać uwagę na nasze dzieci podczas wypoczynku nad wodą i nie zgadzać się, by chodziły się kąpać na dzikie kąpieliska same. Pamiętajmy też - nie wchodźmy do wody po alkoholu.

Policja alarmuje – zachowajmy rozsądek nad wodą. Przykład? Choćby we wtorek wrocławska policja uratowała dwóch mężczyzn tonących w Odrze w okolicach Kładki Zwierzynieckiej. Dwóch wrocławian w wieku 37 i 24 lat nie było w stanie przepłynąć kilkunastu metrów do brzegu rzeki. Mężczyznom nic się nie stało. Byli nietrzeźwi – jeden z nich miał 1,2, a drugi 2.8 promila alkoholu. Uratowani mówili, że chcieli popływać w rzece, ale nie poradzili sobie z silnym nurtem.

Łącznie w czerwcu i lipcu uratowano w samym Wrocławiu 10 tonących osób. Wrocławianie wybierają nie tylko kąpieliska strzeżone, ale także zbiorniki bez ratowników na całym Dolnym Śląsku. Do popularnych należą choćby Mietków, Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim, Sulistrowiczki czy zbiornik w Siechnicach koło elektrowni. O wiele więcej takich kąpielisk wymieniamy na końcu artykułu.

Statystyki są zatrważające - giną głównie dzieci. Przez nieumiejętność pływania, a przy okazji brak nadzoru osoby dorosłej. Szybko tracą siły w wodzie, porywa je wir, nie wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji.

W czerwcu i lipcu tego roku na Dolnym Śląsku utonęło 10 osób, w tym aż ośmioro dzieci. Czarna seria zaczęła się 16 czerwca - w zbiorniku w Chojnowie utonęło dwóch chłopców, mieli 10 i 12 lat. – Chłopcy przechadzali się po betonowym murku zanurzonym w wodzie. Jeden z nich wpadł do niej, a drugi próbował ratować kolegę. Obu nie dało się uratować – mówi asp. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji.

W Świebodzicach w zbiorniku wodnym utonął w czerwcu 17-latek, który skoczył do wody na główkę. Uderzył w dno i doznał obrażeń kręgosłupa, w ich następstwie zmarł. Także w czerwcu, w rzece w Zawidowie w pow. zgorzeleckim, zaczał się topić 13-latek. Poszedł się kąpać z kolegami, nagle zniknął im z widoku. Zatonął.

Do jednego z najtragiczniejszych zdarzeń tego lata doszło w czerwcu w Chocianowie (powiat polkowicki). Trzy dziewczynki: dwie jedenastoletnie i jedna dziesięcioletnia, kąpały się w zbiorniku wodnym. Podczas zabawy zaczęły się topić. Z wody wyciągnęły je postronne osoby. Jedna z dziewczynek trafiła do szpitala w Lubinie, a potem w Legnicy. Pozostałe dwie, już nieprzytomne, reanimowano tuż po wydostaniu z wody. Jedną udało się uratować. Druga, 11-letnia, nie przeżyła.

Lipiec także przyniósł czarne żniwo. Ponownie ktoś zatonął w Świebodzicach na dzikim wyrobisku w byłej piaskowni. 14-latek w skutek zasłabnięcia lub szoku termicznego utonął w szuwarach. Martwego odnaleźli go płetwonurkowie.

Kolejne utonięcie miało miejsce w rzece Oławie we Wrocławiu. Zginął tam 33-letni mężczyzna, który zaczął się kąpać i w niewyjaśnionych okolicznościach poszedł na dno. Inny mężczyzna, 30-letni, utonął w prywatnym stawie w Miliczu. Grupa znajomych piła tam alkohol i bawiła się. To właśnie procentowy trunek najprawdopodobniej sprawił, że mężczyzna nie żyje.

Czytaj na następnej stronie

23 lipca w Złotym Potoku w Jeziorze Złotnickim, w wodzie 20 metrów od plaży płetwonurkowie znaleźli ciało 15-latka. – Wypoczywał w kurorcie Resort. Jego ciało skierowano na sekcję zwłok, sprawę przejęła prokuratura rejonowa w Lubaniu i wyjaśnia okoliczności zdarzenia – mówi Paweł Petrykowski.

Sekcji zwłok zostanie poddane także ciało chłopca znalezione niedawno w rzece Bystrzycy w miejscowości Sadowice, w gm. Kąty Wrocławskie. Za wcześnie wyrokować, ale najprawdopodobniej jest to ciało chłopca, który był poszukiwany od czerwca i prawdopodobnie wtedy zatonął.

Poniżej przedstawiamy listę utonięć w tym roku, a także kąpieliska strzeżone i niestrzeżone na Dolnym Śląsku. Jest ich jeszcze więcej - szczególnie tych bez ratownika. Brawurowo wybieramy m.in. kąpiel w rzekach, czy zbiornikach retencyjnych.

Policja przypomina o zasadach jakie należy zachować wypoczywając nad wodą. Pamiętajmy przede wszystkim, że rzeki, w szczególności np. Odra, to szlaki żeglugowe dla statków, a nie kąpieliska.
– Należy pływać tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Z policyjnych danych wynika, że do utonięć najczęściej dochodzi w takich miejscach, jak: jezioro, rzeka, zalew,staw – mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Absolutnie nie wolno pływać w miejscach nieznanych i skakać tam do wody, pływać pod wpływem alkoholu i daleko od brzegu (szczególnie po zapadnięciu zmroku). Nie można też zbytnio ufać swoim umiejętnościom pływackim. Brawura zabija.

Trzeba pamiętać, że w wodzie czekać nas mogą niespodzianki: ostre przedmioty, muliste dno itd. - Zbiornik w Wojanowie należy do najbardziej niebezpiecznych w regionie - ostrzega Jan Gazda, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. - Na środku wody jest po kostki, a niedaleko brzegu może być 17 metrów głębokości - wymienia Gazda. To nie wszystko. W wodzie można natrafić na metalowe części koparek, które wydobywały tam żwir.

Policja, jeszcze raz, apeluje o bezpieczeństwo dzieci nad wodą. Wrocławski komisariat policji wraz z WOPR-em prowadzi zajęcia dla dzieci przebywających na półkoloniach we Wrocławiu. W ramach działań "Bezpieczne wakacje 2013" funkcjonariusze uczą m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy oraz rozpoznawania miejsc bezpiecznych do kąpieli.

I my apelujemy - o tragedię bardzo łatwo. Jak jasno pokazują statystyki, tylko w tym roku zginęło aż ośmioro dzieci. Wszystkim zabrakło pomocy i nadzoru osoby dorosłej.

Poniżej przedstawiamy listę popularnych kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych
Kąpieliska Dolnego Śląska - zobacz listę na następnej stronie

LISTA KĄPIELISK DOLNY ŚLĄSK

Region jelenigórski:
strzeżone: baseny przy ul. Sudeckiej i na campingu przy Rataja w Jeleniej Górze oraz w Miłkowie.
niestrzeżone a popularne: tzw. Balaton w Jeleniej Górze (glinianki), żwirownia w Wojanowie i stawy zwane ptaszyńskimi w Cieplicach.

Legnica
strzeżone: Kąpielisko "Kormoran" przy ul.Kąpielowej 1, basen przy ul. Stromej, basen przy ul. Radosnej
niestrzeżone: glinianki w Lasku Złotoryjskim, jezioro Kunickie 5 km od Legnicy

Głogów
strzeżone: kompleks basenów otwartych Chrobry, oraz pływalnia zamknięta, które znajdują się przy ul. Kazimierza Wielkiego. Głogowianie jeżdżą też nad jezioro Sławskie i do Boszkowa za granicą województwa
niestrzeżone: żwirowisko w Głogowie

Wałbrzych
strzeżone: Wałbrzych: Basen ul. Bystrzycka
niestrzeżone: kąpieliska w dzielnicy Poniatów, w dzielnicy Glinik i Podgórze

rejon zgorzelecki
strzeżone: jezioro Złotnickie - ośrodek Złoty Sen (uwaga, bo strzeżone są tylko niektóre plaże); jezioro Leśniańskie- plaża Czocha, Stankowice-Sucha; basen Zgorzelec; basen Bolesławiec; basen Gromadka; basen Lwówek Śląski; basen Lubomierz; Berzdorf- za Goerlitz (to akurat Niemcy, ale cały Zgorzelec i okolice tam jeżdżą); Czerwona Woda ośrodek Jagoda
niestrzeżone: Rakowice Wielkie- żwirownia; Żarki nad Nysą- żwirownia; Niedów - Witka; kopalnia Kaolinu- Czerna

Wrocław:
strzeżone: kąpieliska Glinianki, Kłokoczyce, Morskie Oko, Orbita - ul. Wejherowska
niestrzeżone: zbiorniki na Maślicach, Pilczycach, tereny wodonośne w Radwanicach, Oława, Odra, Rędzin

inne strzeżone Dolny Śląsk:
- kapielisko w Obornikach Śląskich
- basen miejski w Chojnowie k. Legnicy (od niedzieli 11 sierpnia)
- basen miejski Wodnik w Ścinawie
- Jawor - basen miejski przy ul. Parkowej 7
- basen w Polkowicach
- kąpielisko w Wilczynie Leśnym
- kąpielisko Karłów, Milicz
- kąpielisko w Jelczu-Laskowicach
- kapielisko w Białym Kościele k. Strzelina
- zalew w Stradomi Wierzchniej k. Sycowa
- Świdnica: Śląska 35
- kompleks basenów w Strzegomiu
- basen odkryty w Świebodzicach
- basen odkryty w Głuszycy
- basen w Radkowie (powiat kłodzki)
- basen w Międzylesiu (powiat kłodzki)
- kąpielisko miejskie, ul. Stefana Okrzei, Strzelin
- Wołów, kąpielisko otwarte przy ul. Panieńskiej 4
- zbiornik w Starej Morawie, pow. kłodzki

niestrzeżone Dolny Śląsk:
- dzikie kąpielisko w Urazie k. Obornik Śląskich
- zbiornik koplaniany w Chrząstawie Wielkiej
- zalew w Sulistrowicach, gm. Sobótka
- Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim
- Siechnice, zbiornik koło elektrowni
- dzikie kąpielisko w Księginicach koło Sobótki
- zbiornik kopalniany w Czernicy
- zbiornik Mietków
- zbiornik w Proszkowicach, gm. Mietków
- zbiornik w Wiszni Małej, pow. Trzebnicki
- żwirownia w Wojanowie k. Jeleniej Góry
- zbiornik Sudety w Bielawie, pow. dzierżoniowski
- zalew Sieniawka powiat dzierżoniowski
- Ławica k. Kłodzka - Nysa Kłodzka
- jezioro Bystrzyckie (Lubachowskie), Zagórze Śląskie, gm. Walim
- jezioro Kunickie k. Legnicy
- Odra w Trestnie
- zbiornik w Jegłowie k. Strzelina
- stawy w Szczodrem, gm. Długołęka
- jeziorka Purpurowe, Błękitne i Zielony Staw, Janowice Wielkie k. Jeleniej Góry
- stawy w Bagieńcu, powiat świdnicki, gm. Jaworzyna Śląska
- stawy w Podgórzynie k. Jeleniej Góry
- Zbiornik Chojnów
- stawy milickie
- Była piaskownia w Świebodzicach
- rezeka w Zawidowie, pow. zgorzelecki
- zbiornik w Chocianowie, pow. polkowicki
- Milicz, staw na terenie prywatnej posesji
- Bystrzyca, Sadowice
- zalew Witoszówka, Świdnica
- jezioro na rzece Witce, pow. zgorzelecki
- zalew w Złotym Lesie, pow. świdnicki
- Złoty Potok, Jezioro Złotnickie

UTONIĘCIA (czerwiec i lipiec 2013 do 24 lipca)
- Zbiornik Chojnów - dwóch chłopców, 10 i 12 lat
- Była piaskownia w Świebodzicach - 17-latek
- Rzeka w Zawidowie, pow. zgorzelecki - 13-latek
- Zbiornik w Chocianowie, pow. polkowicki - dziewczynka 11 lat
- Była piaskownia w Świebodzicach (po raz kolejny) - 14-latek
- Wrocław, Oława w pobliżu Na Grobli - 33-letni mężczyzna
- Milicz, staw na terenie prywatnej posesji - 30 letni mężczyzna pod wpływem alkoholu
- Złoty Potok, Jezioro Złotnickie - 15-latek
- Bystrzyca, Sadowice - znaleziono ciało, najprawdopodobniej chłopca, który utonął w rzece w czerwcu

Współpraca: ULK, ALKA, BJO

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
leń

To co zobaczyłem na wrocławskich kąpieliskach i to tych płatnych,wyleczyło mnie zupełnie z plażowania.Nie dziwi mnie to że topią się ludzie dorośli i ich dzieci.Jeśli alkohol leje się strumieniami a temperatura sięga 33 stopni.Drzemka w promieniach słońca(koszmar po przebudzeniu) i jeśli uda się nie utopić to do autka i w drogę.Jeszcze jest szansa stracić życie ale dlaczego narażać innych?

E
Em

Zostań tam, tam jest dóżo geji dla ciebie , wypnij tam srake i przyznaj się po angielsku że jesteś tchurzliwym gejem.

T
TEBOR

ty masz -krzywe jaja jak srasz lajzo.jedyna zagranica to pewnie czechy i to 4 godz w nachodzie , tam tylko byles szmaciarzu!

q
qBEK

Nie znam nikogo kto ma jakikolwiek własny bisnes i traci swój czas na wpisywanie bezsensownych postów.....co ludzie zarabiają forsę a nie udzielają się na forach.

C
Ciekawski

A czy o utonięciu 18- latka na basenie przy Wejherowskiej to nikt nie wie...
żenua, gazeta żydowska mówi o tym co im wolno mówić nie o tym co chce.

c
co nie

Wiejski przygłupku basenów jest dużo, tylko nie są za darmo, a zapewne takich być oczekiwał od Rafała.

t
taka prawda

Dokładnie. Mieszkam na Ołtaszynie i menelstwa i biedoty tu mieszka pełno.

T
TEBOR

jezdzisz tam gdzie sa niemcy gdyz tam jak ci ktos zone posunie lub dziewczyne to te nedzne 50 euro ci odpali lachmyto z oltaszyna haha

.

Teraz masz śmierdzący i drogi i dziadowski aquapark. ZNISZCZYLIŚCIE TO MIASTO- wstyd!

.

buhahaha to ci oksymoron

S
SZLACHTA OŁTASZYN

TU SIĘ ROBI DOBRZE KASĘ, A WYDAJE NAJLEPIEJ ZAGRANICĄ

;/

Jak się nie przyznajesz że jesteś z Polski to po jaki Hu* tu siedzisz. ;/
Jedz do szwabów albo Anglii i po kłopocie ! ;/

S
SZLACHTA OŁTASZYN

NA WROCŁAWSKIE KĄPIELISKA TEŻ SAMA PATOLOGIA I BRUDNE DRESIARSTWO JP WKS. WOLĘ RAZ W ROKU POJECHAĆ SOBIE NA MAJORKĘ LUB CHOCIAŻ DO CHORWACJI I GYLKO DO MIEJSCOWOŚCI GDZIE SĄ NIEMCY, A NIE POLACZKI. ZAWSZE ZA GRANICĄ MÓWIĘ PO ANGIELSKU BO WSTYD MI SIĘ PRZYZNAĆ, ŻE JESTEM Z TEGO KATOLANDU

h
haiku

przecież przed stadionem jest dziura z wodą, znaczy dzikie kąpielisko!

B
Bodie

Ale jest stadion! I to jaki. Wszyscy powinniśmy być dumni!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3