Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Platforma Obywatelska chce prawyborów

Rafał Święcki
Prezydent Marek Obrębalski
Prezydent Marek Obrębalski Marcin Oliva Soto
Jeleniogórska Platforma Obywatelska chce prawyborów, w których członkowie tej partii wskażą najlepszego kandydata na fotel prezydenta miasta. Możliwe, że będzie to poseł Marcin Zawiła.

Obecny prezydent Marek Obrębalski, choć do Platformy nadal należy, nie wyklucza założenia własnego komitetu wyborczego i startu bez partyjnego szyldu. A wtedy będzie musiał prawdopodobnie opuścić PO. Nie zdecydował się jeszcze, czy podda się ocenie kolegów z partii.

Prawybory w PO odbędą się na przełomie sierpnia i września. Członkowie partii już wkrótce będą mogli zgłaszać swe kandydatury. Na giełdzie nazwisk najgłośniej mówi się o pośle Marcinie Zawile. On sam nie wyklucza, że weźmie udział w prawyborach i jeśli koledzy go wybiorą, będzie się ubiegał o fotel prezydenta. Zawiła ma doświadczenie samorządowe, był pierwszym prezydentem Jeleniej Góry w wolnej Polsce. Wśród członków jeleniogórskiego PO jest lubiany i popularny.

Obrębalski, choć wśród jeleniogórzan cieszy się sporym poparciem (jak wynika z badań), to wśród partyjnych kolegów szans na zwycięstwo nie ma. W PO nie brakuje mu bowiem opozycjonistów. Prezydent naraził się działaczom między innymi dymisją sympatyzującego z partią Zbigniewa Szereniuka. A jego miejsce na fotelu wiceprezydenta zajął Miłosz Sajnog ze Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI, co jeszcze bardziej rozsierdziło partyjnych kolegów.

Burzliwie układały się jego relacje z radą: dwa razy nie otrzymał absolutorium. Ostatnio sprawozdania z wykonania budżetu nie przyjęto, bo prezydentowi zabrakło 1 głosu: frekwencja nie dopisała w klubie PO.

Jedyną szansą prezydenta Obrębalskiego na uzyskanie partyjnej rekomendacji, bez prawyborów, była ostatnia wizyta marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Dolnośląski baron PO nie namaścił jednak prezydenta i szybko opuścił miasto. Nie doszło nawet do krótkiej rozmowy, bo Schetyna towarzyszący prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu śpieszył się do zniszczonej przez powódź Bogatyni.

Hubert Papaj, szef powiatowych struktur PO w Jeleniej Górze, uważa, że prawybory wewnątrz organizacji wyłonią najlepszego kandydata. A rankingi poparcia wśród mieszkańców mogą się zmienić w trakcie kampanii.

- Wierzymy, że mieszkańcy Jeleniej Góry zaufają naszym wyborom. W kampanii wyborczej chcemy szeroko, profesjonalnie przedstawić naszego kandydata - tłumaczy Papaj. Reprezentant PO w wyborach samorządowych na pewno zmierzy się w Jeleniej Górze z kandydatem lewicy Sylwestrem Urbańskim.

Jego kandydatura została już ogłoszona. Start zapowiedział także Robert Prystrom, szef stowarzyszenia Wspólne Miasto, były radny, który bez skutku ubiegał się o fotel prezydenta w minionych latach. Do wyborów przygotowuje się też wiceprezydent Miłosz Sajnog, działacz Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska