MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Średniowiecznie więzienie w centrum Wrocławia. Aż ciarki przechodzą na myśl, co tam musiało się dziać! Tu karę miał odbywać Wit Stwosz

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Tak wygląda dziś budynek, w którym kilkaset lat tremu byli trzymani wrocławscy więźniowie.
Tak wygląda dziś budynek, w którym kilkaset lat tremu byli trzymani wrocławscy więźniowie. Karolina Kwiatek/Polska Press
Spacerując ulicami Wrocławia, można dostrzec, że pośród kolorowych zabudowań i bogato zdobionych kamieniczek znajduje się dość prosty, ceglany budynek z kutą bramą. To wejście do zupełnie innego świata. Miejsca z kratami w oknach, gdzie znajdują się dyby i wyjątkowe zapiski na ścianach. Mogły zostać wydrapane przez więźniów, którzy byli tu trzymani nawet 600 lat temu! Zobaczcie zdjęcia.

Średniowieczne więzienie znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Więziennej i Nożowniczej (ul. Więzienna 6 we Wrocławiu). Budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XIV stulecia. Trzymano tu osoby, które wywodziły się z niższego stanu, a także skazanych na karę śmierci. Przeprowadzano także przesłuchania i mrożące krew w żyłach tortury.

Według jednej z miejskich legend, do wrocławskiego więzienia miał trafić nawet Wit Stwosz, którego oskarżono o podrobienie weksla. Wiele źródeł wskazuje jednak, że dalece rozpowszechnione pogłoski mijają się z prawdą. Oznaczałoby to, że słynny rzeźbiarz nigdy nie został zamknięty w żadnej z tych cel. Jednak z pewnością byli tu trzymani inni więźniowie.

W niektórych pomieszczeniach zachowały się oryginalne polichromie (ozdobne malunki ścienne) na suficie. W innych zaś do dziś dzień można odnaleźć pojedyncze fragmenty tynków z wydrapanymi słowami. Niestety te miejsca są niedostępne dla zwiedzających, którzy mogą swobodnie poruszać się po dziedzińcu.

Więzienie przestało pełnić swoją funkcję już pod koniec XVIII wieku. Dziś na terenie obiektu działa Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Do niedawna znajdował się również pub, jednak kilka lat temu lokal został zamknięty. Brama jest otwierana od godz. 8 do 16.

Zobacz, jak wygląda to miejsce współcześnie! Kliknij w przycisk, żeby przejść do galerii. Na kolejne slajdy przejdziesz za pomocą strzałek, gestów lub myszy >>

W tym miejscu znajduje się budynek dawnego więzienia:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska