Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z bezsennością?

Materiały Partnera
Sen jest nierozłączną częścią życia każdego człowieka. Ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sprawność fizyczną i umysłową. Niestety coraz częściej ludzie mają problemy z zasypianiem i prawidłowym wypoczynkiem.

Bezsenność jest to problem z zasypianiem, kontynuowaniem raz przerwanego snu lub snem zbyt krótkim do naszych potrzeb. Niestety sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Długotrwałe problemy ze snem mogą doprowadzić do obniżenia nastroju, złego samopoczucia, ciągłego zmęczenia, a nawet depresji. Nie ma jednej diagnozy dotyczącej bezsenności, mogą występować jej różne przyczyny. Może być ona spowodowana stanami chorobowymi, dyssomnią, a nawet przez przyjmowane leki. Obecnie bezsenność jest już tak częsta, że uznano ją za chorobę cywilizacyjną. Jak twierdzą eksperci, aby sen był prawidłowy musimy nie tylko zasnąć, ale także prawidłowo spać. Czyli sen powinien być odpowiedniej jakości i odpowiedniej długości.

Powody bezsenności

- Choroby psychiczne, czyli depresja, schizofrenia, demencja, mania a także lęki.

- Bezsenność może być też wynikiem chorób ciała, takich jak zaburzenia krążenia, choroby nerek, częstomocz, choroby wątroby i tarczycy.

- Wpływ na jakość naszego snu mogę mieć substancje psychoaktywne, takie jak popularna kofeina, zawarta w kawie, alkohol lub leki.

- Dość częstą przyczyną bezsenności jest również tak zwana zła higiena snu. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele błędów popełnia na co dzień, które mają wpływ na jakość snu. Należy do nich przede wszystkim:

1. Sen w ciągu dnia – jeśli wyśpimy się w ciągu dnia, nie ma co się dziwić, że nie możemy zasnąć w nocy.

2. Brak jakiegokolwiek wysiłku w ciągu dnia. Niestety brak jakiegokolwiek zmęczenia, może być przyczyną późniejszych trudności w zasypianiu.

3. Nieodpowiednia dieta

4. Zbyt duża ilość przyjmowanej w ciągu dnia kofeiny (kawa, napoje energetyczne).

5. Nieregularny sen.

6. Stresujący tryb życia, ciągłe zamartwianie się.

7. Zbytnie pobudzenie przed snem, brak relaksu.

Niestety to właśnie są podstawowe przyczyny naszej bezsenności. Często popełniamy te i wiele innych błędów, które mają katastrofalny wpływ na sposób, w jaki śpimy i wypoczywamy.

Jak sobie pomóc?

Jeśli podejrzewamy, że nasza bezsenność może mieć podłoże chorobowe, musimy zawsze bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczyny bezsenności. Niestety jeśli problemy ze snem mają podłoże chorobowe nie poradzimy sobie z nimi sami, konieczna jest interwencja specjalisty. Jeśli jednak podejrzewamy, że zaburzenia snu mogą być związane z nieprawidłową higieną snu, możemy zastosować kilka domowych sprawdzonych sposobów na bezsenność.

1. Stwórz sobie odpowiednie warunki do snu. Przede wszystkim przygotuj odpowiednio łóżko. Ważne, aby nasze łóżko służyło nam głównie do spania, nie oglądajmy w nim telewizji, nie jedzmy. Chodzi o to, aby sypialnia kojarzyła nam się nieodwołalnie ze snem. Musimy zadbać o naszą sypialnię i łóżko. W zaśnięciu pomoże nam lekki zapach lawendy, przed snem możemy zapalić lawendowe świece zapachowe. Podstawą jest wygodne łóżko, jeśli nasze łóżko nie będzie komfortowe, będziemy odczuwać bóle na przykład kręgosłupa lub jakiś inny dyskomfort, na pewno się wtedy nie wyśpimy. Równie ważna jest odpowiednia pościel, ważne, aby nas nie uczulała i była miła w dotyku. (źródło: http://www.madley.pl/ ) Należy także, przed snem wywietrzyć sypialnią, aby nie było w niej zbyt gorąco. Zadbajmy o to, aby podczas zasypiania w sypialni panowała cisza i spokój.

2. Jeśli mamy problemy z zasypianiem musimy zrezygnować z jakiegokolwiek snu w ciągu dnia. Należy także unikać zbyt późnego i ciężkiego jedzenia. Obfite kolacje to nie najlepszy pomysł.

3. Unikaj kawy i innych substancji i napojów zawierających kofeinę.

4. Relaksuj się przed snem, unikaj sytuacji stresujących wieczorem, nie pracuj przed zaśnięciem. Kładąc się do łóżka nie rozmyślaj o tym, co było w ciągu dnia, nie rozważaj problemów. Dobrym sposobem może być kojąca, odprężająca kąpiel przed snem.

5. Pij zioła. Niektóre zioła takie jak melisa, rumianek czy dziurawiec, mogą pomóc nam w zasypianiu. Starym sposobem, polecanym przez nasze babki jest także szklanka gorącego mleka przed snem.

6. Odrobina wysiłku fizycznego nie zaszkodzi. Oczywiście nie bezpośrednio przed snem. Nie należy się także zbytnio przemęczać, gdyż zbyt duże zmęczenie może powodować problemy z zaśnięciem.

Jeśli nie poradzimy sobie sami z zaburzeniem snu, koniecznie udajmy się do specjalisty. Nie bójmy się prosić o pomoc, bezsenność to coraz powszechniejszy problem i dotyczy coraz większej ilości osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska