Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intel zatrudni do swojego zakładu absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Podpisano porozumienie

OPRAC.:
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Intel zatrudni ok. 2000 osób. 30 proc. z nich to będą inżynierowie, natomiast pozostała część - technicy. Większość z nich mają stanowić polscy pracownicy.
Intel zatrudni ok. 2000 osób. 30 proc. z nich to będą inżynierowie, natomiast pozostała część - technicy. Większość z nich mają stanowić polscy pracownicy. Intel / Politechnika Wrocławska
Amerykańska firma Intel zamierza wybudować w Miękini pod Wrocławiem zakład integracji i testowania półprzewodników. Oprócz utworzenia 2000 miejsc pracy Intel będzie współpracował z Politechniką Wrocławską. Mają na tym skorzystać obie strony - wsparciem rozwoju technologii i kształceniem wykwalifikowanej kadry.

Inżynierowie z Wrocławia dostaną pracę w Intelu

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, czyli najnowsza fabryka firmy Intel w Europie, zostanie wybudowana w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Firma planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów, co zwiększy jej moce produkcyjne i pomoże zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Budowa zakładu rozpocznie się dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.

W środę (31 stycznia) na spotkaniu władz Politechniki Wrocławskiej z Gregorem Andersonem, generalnym managerem inwestycji Intela pod Wrocławiem, podpisano list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy uczelnią a firmą Intel.

– Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel – mówił na spotkaniu prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Tak ma wyglądać fabryka Intela pod Wrocławiem:

Skorzystają też studenci

Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób. Ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a 70 proc. technicy. Dyrektor generalny fabryki, Gregory Anderson, ma nadzieję, że zdecydowaną większość stanowić będą absolwenci polskich uczelni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska