Inauguracja Roku Edyty Stein we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W uroczystej inauguracji Roku Edyty Stein we Wrocławiu, która odbyła się w siedzibie Towarzystwa jej imienia, przy ul. Nowowiejskiej 38 uczestniczyli: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. Jerzy Witek, Przewodniczący Towarzystwa im. Edyty Stein, Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Jacek Sutryk  Prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
W uroczystej inauguracji Roku Edyty Stein we Wrocławiu, która odbyła się w siedzibie Towarzystwa jej imienia, przy ul. Nowowiejskiej 38 uczestniczyli: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. Jerzy Witek, Przewodniczący Towarzystwa im. Edyty Stein, Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Paweł Relikowski
Udostępnij:
W piątek (28.01) we Wrocławiu odbyła się inauguracja Roku Edyty Stein, który został ogłoszony przez Radę Miejską w październiku 2021 r.. Z tej okazji zaplanowano w 2022 r. kilkadziesiąt wydarzeń we Wrocławiu, ale też innych miastach Polski i Europy. W ich organizację włączają się liczne instytucje, w tym Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, zrzeszająca muzea, archiwa i instytucje badawcze z 23 państw.

Inauguracja obchodów Roku Edyty Stein odbyła się nazajutrz po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - Edyta Stein sprzeciwiała się antysemityzmowi. Opowiadała się za współpracą narodów. Z całą stanowczością sprzeciwiała się nazizmowi. Już jako Teresa Benedykta od Krzyża doświadczyła brutalności tego systemu i w końcu padła jego ofiarą – mówił podczas inauguracji Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Tytuł patronki Europy nadał jej nasz wielki rodak papież święty Jan Paweł II. Warto zwrócić uwagę - jako jedynej kobiecie z tym tytułem obok średniowiecznych postaci: Katarzyny ze Sieny i Brygidy Szwedzkiej – kontynuował wiceminister.

- Chcemy, by nasza wielka wrocławianka – nasza Edyta Stein – była znana nie tylko wszystkim wrocławianom, ale by była znana w Europie i na świecie – podkreślał uczestniczący w uroczystości Prezydent Jacek Sutryk. Władze rodzinnego miasta Edyty Stein postanowiły uczcić jej pamięć już w październiku ub. r., kiedy to Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2022, Rokiem Edyty Stein – patronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ w tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica jej śmierci. Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podczas przemówienia podkreślił, że radni podjęli uchwałę dotyczącą ogłoszenia Roku Edyty Stein - jednogłośnie.

Jak poinformował Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia: „Z okazji Roku Edyty Stein we Wrocławiu będzie miało miejsce kilkadziesiąt wydarzeń edukacyjnych i artystycznych. Turyści i mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać dom rodziny Steinów, w którym zainstalowano wystawę stałą”. Do najważniejszych wydarzeń trzeba zaliczyć obchody 80. rocznicy śmierci, przeprowadzone zarówno w Oświęcimiu jak i we Wrocławiu oraz Tydzień Edyty Stein trwający od 10 do 16 października. W sierpniu 2022 r. w Paryżu, Kolonii oraz Echt, jak też w kilku miastach Polski, wrocławscy muzycy z orkiestry barokowej Narodowego Forum Muzyki wykonają koncerty pt. "Gwiazda Europy" połączone z czytaniem fragmentów dzieł Edyty Stein. W październiku we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowe spotkanie "Remembrance and Future Forum - Edith Stein". Miasto Wrocław będzie też współpracowało przy organizacji i międzynarodowej promocji tych wydarzeń z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia.

Edyta Stein to jedna z najważniejszych postaci w historii Wrocławia. Intelektualistka i mistyczka, czczona w Kościele katolickim jako patronka Europy św. Teresa Benedykta od Krzyża, dzięki swojemu dorobkowi w rozwoju światowej myśli filozoficznej zaliczana jest do czołowych myślicieli XX wieku. Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, która jawi się jako czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami. Zginęła w sierpniu 1942 roku, w obozie Auschwitz, stając się jedną z niezliczonych ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie