Nasza Loteria

Inauguracja Roku Edyty Stein we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W uroczystej inauguracji Roku Edyty Stein we Wrocławiu, która odbyła się w siedzibie Towarzystwa jej imienia, przy ul. Nowowiejskiej 38 uczestniczyli: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. Jerzy Witek, Przewodniczący Towarzystwa im. Edyty Stein, Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Jacek Sutryk  Prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
W uroczystej inauguracji Roku Edyty Stein we Wrocławiu, która odbyła się w siedzibie Towarzystwa jej imienia, przy ul. Nowowiejskiej 38 uczestniczyli: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. Jerzy Witek, Przewodniczący Towarzystwa im. Edyty Stein, Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Paweł Relikowski
W piątek (28.01) we Wrocławiu odbyła się inauguracja Roku Edyty Stein, który został ogłoszony przez Radę Miejską w październiku 2021 r.. Z tej okazji zaplanowano w 2022 r. kilkadziesiąt wydarzeń we Wrocławiu, ale też innych miastach Polski i Europy. W ich organizację włączają się liczne instytucje, w tym Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, zrzeszająca muzea, archiwa i instytucje badawcze z 23 państw.

Inauguracja obchodów Roku Edyty Stein odbyła się nazajutrz po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - Edyta Stein sprzeciwiała się antysemityzmowi. Opowiadała się za współpracą narodów. Z całą stanowczością sprzeciwiała się nazizmowi. Już jako Teresa Benedykta od Krzyża doświadczyła brutalności tego systemu i w końcu padła jego ofiarą – mówił podczas inauguracji Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Tytuł patronki Europy nadał jej nasz wielki rodak papież święty Jan Paweł II. Warto zwrócić uwagę - jako jedynej kobiecie z tym tytułem obok średniowiecznych postaci: Katarzyny ze Sieny i Brygidy Szwedzkiej – kontynuował wiceminister.

- Chcemy, by nasza wielka wrocławianka – nasza Edyta Stein – była znana nie tylko wszystkim wrocławianom, ale by była znana w Europie i na świecie – podkreślał uczestniczący w uroczystości Prezydent Jacek Sutryk. Władze rodzinnego miasta Edyty Stein postanowiły uczcić jej pamięć już w październiku ub. r., kiedy to Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2022, Rokiem Edyty Stein – patronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ w tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica jej śmierci. Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podczas przemówienia podkreślił, że radni podjęli uchwałę dotyczącą ogłoszenia Roku Edyty Stein - jednogłośnie.

Jak poinformował Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia: „Z okazji Roku Edyty Stein we Wrocławiu będzie miało miejsce kilkadziesiąt wydarzeń edukacyjnych i artystycznych. Turyści i mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać dom rodziny Steinów, w którym zainstalowano wystawę stałą”. Do najważniejszych wydarzeń trzeba zaliczyć obchody 80. rocznicy śmierci, przeprowadzone zarówno w Oświęcimiu jak i we Wrocławiu oraz Tydzień Edyty Stein trwający od 10 do 16 października. W sierpniu 2022 r. w Paryżu, Kolonii oraz Echt, jak też w kilku miastach Polski, wrocławscy muzycy z orkiestry barokowej Narodowego Forum Muzyki wykonają koncerty pt. "Gwiazda Europy" połączone z czytaniem fragmentów dzieł Edyty Stein. W październiku we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowe spotkanie "Remembrance and Future Forum - Edith Stein". Miasto Wrocław będzie też współpracowało przy organizacji i międzynarodowej promocji tych wydarzeń z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia.

Edyta Stein to jedna z najważniejszych postaci w historii Wrocławia. Intelektualistka i mistyczka, czczona w Kościele katolickim jako patronka Europy św. Teresa Benedykta od Krzyża, dzięki swojemu dorobkowi w rozwoju światowej myśli filozoficznej zaliczana jest do czołowych myślicieli XX wieku. Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, która jawi się jako czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami. Zginęła w sierpniu 1942 roku, w obozie Auschwitz, stając się jedną z niezliczonych ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska