Inauguracja obchodów Roku Edyty Stein odbyła się nazajutrz po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - Edyta Stein sprzeciwiała się antysemityzmowi. Opowiadała się za współpracą narodów. Z całą stanowczością sprzeciwiała się nazizmowi. Już jako Teresa Benedykta od Krzyża doświadczyła brutalności tego systemu i w końcu padła jego ofiarą – mówił podczas inauguracji Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Tytuł patronki Europy nadał jej nasz wielki rodak papież święty Jan Paweł II. Warto zwrócić uwagę - jako jedynej kobiecie z tym tytułem obok średniowiecznych postaci: Katarzyny ze Sieny i Brygidy Szwedzkiej – kontynuował wiceminister.
- Chcemy, by nasza wielka wrocławianka – nasza Edyta Stein – była znana nie tylko wszystkim wrocławianom, ale by była znana w Europie i na świecie – podkreślał uczestniczący w uroczystości Prezydent Jacek Sutryk. Władze rodzinnego miasta Edyty Stein postanowiły uczcić jej pamięć już w październiku ub. r., kiedy to Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2022, Rokiem Edyty Stein – patronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ w tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica jej śmierci. Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podczas przemówienia podkreślił, że radni podjęli uchwałę dotyczącą ogłoszenia Roku Edyty Stein - jednogłośnie.
Jak poinformował Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia: „Z okazji Roku Edyty Stein we Wrocławiu będzie miało miejsce kilkadziesiąt wydarzeń edukacyjnych i artystycznych. Turyści i mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać dom rodziny Steinów, w którym zainstalowano wystawę stałą”. Do najważniejszych wydarzeń trzeba zaliczyć obchody 80. rocznicy śmierci, przeprowadzone zarówno w Oświęcimiu jak i we Wrocławiu oraz Tydzień Edyty Stein trwający od 10 do 16 października. W sierpniu 2022 r. w Paryżu, Kolonii oraz Echt, jak też w kilku miastach Polski, wrocławscy muzycy z orkiestry barokowej Narodowego Forum Muzyki wykonają koncerty pt. "Gwiazda Europy" połączone z czytaniem fragmentów dzieł Edyty Stein. W październiku we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowe spotkanie "Remembrance and Future Forum - Edith Stein". Miasto Wrocław będzie też współpracowało przy organizacji i międzynarodowej promocji tych wydarzeń z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia.
Edyta Stein to jedna z najważniejszych postaci w historii Wrocławia. Intelektualistka i mistyczka, czczona w Kościele katolickim jako patronka Europy św. Teresa Benedykta od Krzyża, dzięki swojemu dorobkowi w rozwoju światowej myśli filozoficznej zaliczana jest do czołowych myślicieli XX wieku. Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, która jawi się jako czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami. Zginęła w sierpniu 1942 roku, w obozie Auschwitz, stając się jedną z niezliczonych ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?