Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Głogów: Odkryto tunel w zabytkowych sukiennicach

Urszula Romaniuk
Niewielki otwór po prawej stronie dawnych sukiennic okazał się wejściem do tunelu
Niewielki otwór po prawej stronie dawnych sukiennic okazał się wejściem do tunelu fot. piotr krzyżanowski
Kiedy na placu koło głogowskiego ratusza ruszyły prace archeologiczne przed budową fontann i parkingu, mało kto liczył na niespodzianki. Tymczasem niemal każdego dnia trafiają się ciekawostki.

Na początku października archeolodzy odkryli pozostałości XIII-wiecznych sukiennic. To była sensacja. - Są to najstarsze relikwie zabudowy Rynku - chwalił się wtedy Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Teraz w jednej ze ścian po dawnych sukiennicach, przebudowanych w XIX wieku na piwnice kamienic, odkryto tunel. Prowadzi wprost do wschodniego skrzydła ratusza, z odgałęzieniem w stronę ruin pobliskiego teatru. Jest to najprawdopodobniej tunel kontrminowy z XVIII lub XIX wieku (budowano je w celach obronnych). Można do niego wejść, ale po jakichś 20 metrach napotyka się ścianę. - Tunel jest częściowo zawalony, być może po wybuchu bomby - wyjaśnia Zenon Hen-del, głogowski archeolog.

Odkryta część konstrukcji na pewno zostanie zinwentaryzowana, ale o jej dalszych losach zadecydują specjaliści. W ratuszu ustalono już, że nie będzie planowanych tam fontann ani parkingu. Odkryte pozostałości sukiennic zostaną wyeksponowane. Będą jedną z największych atrakcji turystycznych.
- Dokopujemy się do początków Głogowa i trzeba to pokazać - mówi prezydent Jan Zubowski.
W ciągu kilku miesięcy mają być opracowane koncepcje zagospodarowania tych zabytkowych ruin. Pomysł ten popiera dr Aleksander Limisiewicz, emerytowany pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie przedstawiciel firmy archeologicznej.

- Na dole można byłoby, na przykład, urządzić wystawę muzealną na temat handlu z tamtej epoki - podpowiada dr Limisiewicz.

Zwłaszcza że podczas robót znaleziono też kilka monet pochodzących z różnych okresów historycznych. Dwie z nich są z połowy XV wieku. Przeleżały wieki w sklepieniach sukiennic. Prace wykopaliskowe w rejonie ratusza mają potrwać około miesiąca. Przed zimą cały teren zostanie zabezpieczony. Ciekawe, jakie jeszcze historyczne niespodzianki kry-ją się w ziemi.

Tegoroczne wykopaliska archeologiczne w Głogowie

Historyczna przeszłość miasta wychodzi spod ziemi, m.in. podczas realizacji współczesnych inwestycji. Tak było, na przykład, podczas modernizacji ul. Bolesława Krzywoustego. Archeolodzy badali, czy była to prochownia, czy wejście do tunelu kontrminowego. Zabytkowe pozostałości odkryto dzięki temu, że front robót prowadził przez obszar fortyfikacyjny dawnej Twierdzy Głogów. Potem zaczęło się odsłanianie bloku koszarowego przy ul. Szkolnej. Budynek został zakopany na początku ubiegłego wieku. Prace wykopaliskowe, które odsłonią fronton budowli, mają sięgnąć aż siedmiu metrów głębokości, tj. poziomu kamiennej drogi, która w przeszłości biegła w pobliżu wspomnianego bloku koszarowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska