Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Esplanada na Manhattanie we Wrocławiu nadal nieczynna. Kiedy zakończy się remont?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
26.09.2023 r. Schody na Manhattanie idą do rozbiórki. To trudne zadanie. Przed jego wykonaniem, trzeba wzmocnić strop. Inaczej konstrukcja esplanady może runąć.
26.09.2023 r. Schody na Manhattanie idą do rozbiórki. To trudne zadanie. Przed jego wykonaniem, trzeba wzmocnić strop. Inaczej konstrukcja esplanady może runąć. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Prawie 2 lata - o tyle opóźni się zakończenie remontu esplanady na wrocławskim Manhattanie przy pl. Grunwaldzkim. Z czym mierzy się wykonawca, aby zdążyć do nowej, aktualnej daty zakończenia prac? Zapytaliśmy o to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Remont na Manhattanie trwa. Miał zakończyć się po 10 miesiącach

Remont esplanady ruszył latem w 2021 r. W lipcu podpisana została umowa z wykonawcą - konsorcjum firm PBW Inżynieria i Dromosttor Polska, które miało czas na realizację inwestycji do połowy 2022 r. Po drodze wystąpiły komplikacje i prace zaliczą niemal 2-letnie opóźnienie.

Powodów jest kilka. Przede wszystkim stan techniczny niektórych elementów esplanady, trudnych do przewidzenia w projekcie. Głównym problemem były złe założenia przy wzmacnianiu stropu pawilonu od spodu, w miejscu, gdzie znajduje się laboratorium medyczne Diagnostyka (od strony ronda Reagana). Obok niego, na esplanadę prowadzą szerokie schody, które trzeba rozebrać i odbudować. Rozbiórka według pierwotnego projektu mogła jednak spowodować naruszenie konstrukcji całego pawilonu. Projekt remontu dla tego fragmentu należało więc zmienić. Oprócz sposobu wykonania podpór, do utrudnień przyczyniły się kolizje z sieciami nieumieszczonymi na miejskich planach, brak dostaw stali i innych materiałów, nagły i gwałtowny odpływ pracowników z firm wykonawczych i podwykonawczych oraz wzrost cen.

Co teraz dzieje się na placu budowy?

- Aktualnie prowadzone są roboty pod esplanadą mające na celu wzmocnienia części przy pawilonie Diagnostyki. Prace te mają zostać wykonane do końca października – mówi „Gazecie Wrocławskiej” Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Jak tłumaczy, pozwoli to na rozebranie schodów i pochylni od strony ronda Reagana.

- Poza tym wykonawca podjął prace wykończeniowe na esplanadzie, m.in dylatacje na wykonanej wcześniej żywicy, obróbki pod witrynami lokali usługowych, montaż barier – opisuje postęp prac Jankowski.

Esplanada na Manhattanie. Co udało zrobić się do tej pory?

Rozbiórka i odbudowa schodów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych założeń remontu. Przypomnijmy, że w jego zakres wchodziły jeszcze:

  • wykonanie nawierzchni,
  • wykonanie oświetlenia,
  • wymiana elementów konstrukcyjnych,
  • wymiana balustrad,
  • wymiana rur instalacji deszczowych czy kanalizacji.

Co zrealizowano do tej pory na budowie esplanady?

Rozbiórki pierwszej, drugiej i fragmentu trzeciej części esplanady. Zakończono je przed pawilonem Diagnostyki, z uwagi na konieczność wzmocnienia konstrukcji pod pawilonem przed kontynuacją wyburzania reszty esplanady. Rozbiórkę podzielono na trzy etapy, aby mieszkańcy mieli dostęp do restauracji, apteki czy lokali usługowych. Dodatkowo od podstaw wykonano całkowicie nowe podpory, wraz ze stropami i ich zbrojeniem (pierwotnie projekt przewidywał tylko ich remont) na odcinku pierwszym i drugim. Osadzono także nowe ścianki dla odbudowy schodów i podjazdów od strony mostu Grunwaldzkiego, zabetonowano konstrukcję esplanady na pierwszym i drugim odcinku.

- Zakończono budowę schodów na wysokości pawilonu zajmowanego przez Biedronkę oraz budowę słupów podporowych na placu pomiędzy budynkami Sedesowców, na których oparła się konstrukcja płyty esplanady - wylicza Ewa Mazur z biura prasowego ZDiUM.

Kiedy esplanada na Manhattanie zostanie wyremontowana?

Umowa z wykonawcą została po raz kolejny zaaneksowana. Zgodnie z aktualnym aneksem, termin zakończenia remontu to koniec lutego 2024 r. Budowę finansuje Gmina Wrocław przy współfinansowaniu SM Piast. Roboty koordynuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Za opóźnienie wykonawca nie otrzyma kar. Jak tłumaczyła Ewa Mazur z ZDiUM, opóźnienie nie jest spowodowane niewłaściwym czy niezgodnym z harmonogramem realizowaniem prac przez wykonawcę, nie ma więc przesłanek aby obciążać go karami finansowym. Mimo toczących się robót, przejście znaczną częścią esplanady jest możliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska