Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu wybuchła 60 lat temu. Tu izolowano zakaźnie chorych. Za złamanie zasad groziło więzienie

Monika Fajge
Monika Fajge
Zobaczcie archiwalne zdjęcia z dawnych izolatoriów oraz walczącego z zarazą Wrocławia >>
Zobaczcie archiwalne zdjęcia z dawnych izolatoriów oraz walczącego z zarazą Wrocławia >>Mieczysław Dołega / Gazeta Wrocławska / Słowo Polskie
60 lat temu we Wrocławiu ogłoszono stan epidemii ospy. Miasto zostało odcięte kordonem sanitarnym, chorych izolowano, a za odmowę szczepienia grożono więzieniem. Gdzie znajdowały się izolatoria, do których trafiały osoby podejrzane o kontakt z groźnym wirusem?

Choć epidemię czarnej we Wrocławiu udało się opanować dość szybko, bo po 97 dniach, nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Pierwszą była córka salowej, która zaraziła się od matki, a ta od oficera SB Bonifacego Jedynaka, który wrócił z Indii. To on przywiózł do Wrocławia wirusa. W sumie zaraza zaatakowała 99 osób. Dziewięć z nich zmarło.

Czarna ospa sparaliżowała życie Wrocławia

15 lipca wprowadzono we Wrocławiu stan pogotowia przeciwepidemicznego, dwa dni później - stan epidemii.

"Wrocław ogłoszono miastem zamkniętym. Na rogatkach ustawiono patrole milicyjne, które kontrolowały wjeżdżających i wyjeżdżających. W przypadku braku zaświadczeń ważnych szczepień ochronnych osoby takie zawracano" - pisał w artykule w artykule "Śmiertelne żniwo" (w Biutetynie IPN) Tomasz Gałwiaczek.

W mieście powstawały szpitale i izolatoria, do których trafiały osoby podejrzane o kontakt z wirusem. Za odmowę leczenia i poddania się izolacji można było trafić do więzienia, nawet na 15 lat.

"Na terenie izolatoriów panowały bardzo restrykcyjne przepisy oraz szczegółowy regulamin, który miał na celu uporządkowanie życia odizolowanych. Za ciężkie naruszenia dyscypliny pacjenci mogli spodziewać się osadzenia w specjalnym izolatorium przygotowanym w izbie wytrzeźwień przy ulicy Sokolniczej" - przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z dawnych izolatoriów oraz walczącego z zarazą Wrocławia >>

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu
Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu Mieczysław Dołega / Gazeta Wrocławska / Słowo Polskie

Izolatoria z 1963 roku we Wrocławiu. Gdzie funkcjonowały?

  • Izolatorium na Praczach Odrzańskich (dziś to Wrocławskie Centrum Badań Eit+ przy ul. Stabłowickiej) – w 1963 roku budynek należał do Technikum Mechanizacji Rolnictwa, 18 lipca stał się pierwszym z kilku stworzonych w mieście izolatoriów. Jak przypomina wrocławski sanepid, "wcześniejsza historia tego kompleksu wiąże się również z zwalczaniem choroby zakaźnej. Od 1920 roku istniał tutaj Szpital Przeciwgruźliczy, który wykorzystywał najnowocześniejsze metody walki z tą groźną chorobą".
  • Izolatorium na Psim Polu (obecnie Lotnicze Zakłady Naukowe przy ul. Kiełczowskiej) – w 1963 roku obiekt wybrany na tymczasowe izolatorium funkcjonował jako Technikum Budowy Silników Lotniczych.
  • Izolatoria w szkołach pielęgniarskich: przy ul. Bartla, na placu Gwiaździstym oraz w akademiku "Labirynt".

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z dawnych izolatoriów oraz walczącego z zarazą Wrocławia >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska