Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Polacy i Niemcy razem przeciwko kopalniom węgla brunatnego

CH
W Jänschwalde (Brandenburgia, Niemcy) spotkali się przeciwników budowy nowych kopalń odkrywkowych węgla brunatnego z całej Europy, w tym Niemiec, Polski i Holandii. Była tam tez wójt Gminy Wiejskiej Lubin Irena Rogowska, przewodnicząca Społecznego Komitetu "STOP Odkrywce" i Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Koordynator obozu klimatycznego i energetycznego (11 sierpnia) oraz przedstawicielka Koalicji Klimatycznej (Klima Allianz) z Berlina Mona Bricke, a także René Schuster z Zielonej Ligi (Grüne Liga) i Thomas Burkchardt z Burgeriniziative Klinger Runde z Forst wyrazili poparcie dla idei Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", której celem jest powstrzymanie planów budowy nowych odkrywek w Polsce i doprowadzenie do uszanowania wyników referendum przez władze RP.
Podjęto wiele ustaleń co do koordynacji wspólnych działań oraz form protestów w Polsce i Niemczech. Już teraz, do 23 sierpnia Grüne Liga z Cottbus prowadzi wśród obywateli Niemiec, w związku z planami budowy kopalni odkrywkowej Gubin - Brody, akcję składania na ręce Marszałka Województwa Lubuskiego w formie pism - zastrzeżeń do wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa takiej kopalni będzie mieć negatywny wpływ na już zdegradowany przez gigantyczną kopalnię i elektrownię teren po stronie niemieckiej. Podobnie jak skutki funkcjonującej niemieckiej odkrywki odczuwają mieszkańcy polskich terenów przygranicznych.

Wójt Rogowska przedstawiła problemy związane z planami zagospodarowaniem złoża węgla "Legnica". Uczestnicy spotkania ze zadziwieniem przyjęli informację o dotychczasowym stanowisku władz polskich ignorujących społeczny werdykt jakim był wynik referendów z 2009 r., i to zarówno w woj. dolnośląskim jak i lubuskim, gdzie mieszkańcy wypowiedzieli się przeciw kopalni budowanej metodą odkrywkową.

Gminy leżące na złożu węgla brunatnego mogą zostać wkrótce objęte ochroną przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką. Mimo że mieszkańcy jasno dali znać jakiego rodzaju rozwoju sobie życzą. Stronę polską na spotkaniu reprezentowali też Radosław Gawlik, prezes
stowarzyszenia "Eko- Unia" z Wrocławia oraz Zbigniew Barski, wójt Gminy Brody. Jak informuje Urząd Gminy Lubin, ustalono, że przyszłoroczne takie spotkanie - Climate and Energy Camp - odbędzie się w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska