Dolny Śląsk: Dostali prawa jazdy, ale nie mogą prowadzić samochodu. Bo instruktor był pijany...

Agata Wojciechowska
Szkoła nauki jazdy - zdjęcie ilustracyjne
Szkoła nauki jazdy - zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Kilkaset osób z powiatu świdnickiego cieszyło się już z zaliczonego egzaminu na prawo jazdy i prowadziło samochód. Teraz okazało się, że ich radość była przedwczesna, a starostwo powiatowe wysyła informację, że ich uprawnienia zostały zawieszone. Dlaczego? Bo kurs podstawowy zrobili oni w szkole jazdy, która straciła uprawnienia. Dlatego zaświadczenie o ukończeniu kursu podstawowego poświadcza nieprawdę - twierdził sąd. I teraz kierowcy mają problem...

Legnicka prokuratura badała sprawę szkoły nauki jazdy "Start" Marka K. W grudniu 2009 roku wybuchła afera , gdy policja złapała Marka K., który jechał samochodem nauki jazdy kompletnie pijany. Okazało się, że już kilka lat wcześniej, stracił prawo jazdy za to samo. W kwietniu 2008 roku został on wykreślony z rejestru instruktorów nauki jazdy. Szkołę mógł nadal prowadzić, ale nie mógł w niej jeździć. Wówczas nie było jeszcze jasne, czy kursanci Marka K. stracą prawo jazdy. Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy, przytaczał opinię pracowników wydziału spraw obywatelskich, którzy uważali, że ci kursanci działali w dobrej wierze i nie popełnili przestępstwa. Podobnego zdania była dr Izabella Mitraszewska z Instytutu Transportu Samochodowego. Problemem zajął się sąd.

Teraz mieszkańcy z powiatu świdnickiego dostają listy, w których mowa o zawieszeniu ich praw do prowadzenia samochodami. Tylko tam sprawa dotyczy około 600 osób. Co pechowym kursantom napisało starostwo powiatowe?

"Decyzją ostateczną Starosta Świdnicki wydał [imię i nazwisko] uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A/B/inne w związku ze spełnieniem wymagań zgodnie z art. 90 i 97 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym oraz paragrafem 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wydania uprawnień do kierowania pojazdami z dnia 21 stycznia 2004 roku. [...]
Dostarczył za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Legnicy wymagane dokumenty, w tym zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego dla osób ubiegających się o prawo jazdy [...] Sąd karny uznał, że dowody rzeczowe w postaci zaświadczeń o ukończeniu szkolenia poświadczają nieprawdę, z zatem pochodzą bezpośrednio z przestępstwa, dlatego wyrokiem sądu orzeczono ich przepadek [...] Z urzędu wznawiane jest postępowanie dotyczące wydania prawa jazdy, gdyż zaświadczenie o ukończeniu kursu, uznane prawomocnym wyrokiem sądu za poświadczające nieprawdę, stanowi jeden z warunków uzyskania prawa jazdy".

- Sprawa zatacza jednak znacznie większe kręgi - mówi Patrycja Ruba, żona jednego z pechowych kierowców. - Co jeśli na podstawie wydanego w ten sposób prawa jazdy, kierowca zrobił uprawnienia instruktora nauki jazdy i miał swoich kursantów. Czy i oni będą tracić uprawnienia? Mój mąż miał w zeszłym roku wypadek i ubezpieczyciel wypłacił nam kilka tysięcy złotych, gdyż uznał winę drugiego kierowcy. Co będzie jeśli okaże się, że teraz będziemy musieli te pieniądze oddać, bo mój mąż nie miał ważnego prawa jazdy? Moim zdaniem to skandal, gdyż egzaminy zarówno teoretyczne, jak i praktyczne zdawane były w WORD-zie u niezależnych egzaminatorów, a nie w szkole nauki jazdy. Od tej decyzji przysługuje nam odwołanie w terminie 7 dni. To zamierzamy zrobić - dodaje.

Niestety wykładnia prawników jest nieubłagana. Okazuje się, że jednym z warunków, które musimy spełnić, jest zakończony kurs prawa jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grt
Co za brak poszanowania dla prawa. Piszesz "Zdali Państwowy egzamin więc teraz niech się pałują ... kasy szukaja poprostu", a nie rozumiesz, że ten egzamin zdali na podstawie zaświadczenia wystawionego przez nieuprawnioną osobę. Gdyby to było w Niemczech, poszliby na nowy kurs i nowy egzamin, a u nas się piszę "zdali egzamin", to ja odpowiem, w świetle prawa NIE ZDALI i NIE MAJĄ UPRAWNIEŃ.
B
Boński
Zbierzmy się w 10 osób i napiszmy do tego portalu!
D
Daru
Musiałem oddać prawo jazdy w Starostwie, bo w myśl prawa, jak powiedziała urzędniczka nie ukończyłem kursu. Skoro szkoła nie miała uprawnień, to nie mogłem skończyć kursu, a jak nie skończyłem kursu to nie mogłem przystąpić do egzaminu, a jak nie mogłem przystąpić do egzaminu, to nie mogłem zdobyc prawa jazdy, a jak nie mogłem zdobyć prawa jazdy to nie mogłem podjąć pracy. Pracodawca mi powiedział, że go oszukałem idąc na kierowcę - przedstawiciela bez uprawnień. Co robić?
W
Wacuś
Byłem na tym pozywamy-zbiorowo.pl , wysłałem maila na kontakt i tam mi odpisali, że potrzeba co najmniej 10 osób, które są poszkodowane. Pomóżcie mi, ja wam też pomogę. Robote moge stracić jak mi prawko zabioro.
p
[email protected]
Wszystkie osoby które brały udział w szkoleniach w tej firmie "Start" Marka K., zapraszam do kontaktu celem sprawowania nadzoru nad sprawą i informowania na bieżąco o działaniach Państwa wobec nas kierowców a także w przyszłości gdyby nam zabrano prawo jazdy o zjednoczeniu sił i walczeniu z kimś kto nie dopełnił swoich obowiązków. Podaje swojego maila [email protected] Proszę o kontakt.
p
[email protected]
Wszystkie osoby które brały udział w szkoleniach w tej firmie "Start" Marka K., zapraszam do kontaktu celem sprawowania nadzoru nad sprawą i informowania na bieżąco o działaniach Państwa wobec nas kierowców a także w przyszłości gdyby nam zabrano prawo jazdy o zjednoczeniu sił i walczeniu z kimś kto nie dopełnił swoich obowiązków. Podaje swojego maila [email protected] Proszę o kontakt.
M
Morszczuk
a no jeszcze nie stracili...
i
iks
Udajcie się po odszkodowania do szkoły jazdy - proste.
m
mn,l
n
z
zły
Zdali Państwowy egzamin więc teraz niech się pałują ... kasy szukaja poprostu
c
ciekawy
Podajcie, proszę, KONKRETNE informacje:
- czy to sąd w Legnicy
- jaki wydział sądu
- jaka sygnatura sprawy
Oraz: czy wyrok jest PRAWOMOCNY ????
G
Gość
Prawo jazdy wydaje organ administracyjny i na unieważnienie prawa jazdy musi wydać decyzję administracyjną - dla każdej osoby odrębnie.
Od decyzji takiej przysługuje stronie (kierowcy pozbawionego prawa jazdy) odwołanie w trybie administracyjnym i dalsze postępowanie odwoławcze przed SĄDEM ADMINISTRACYJNYM, do NSA włącznie.
Niech wstydzi się ten, kto napisał taki bzdetny artykuł !!!!!!!!!!!!!!!!
O
Obserwator
Czegos tu nie rozumiem ,jak mogli uniewaznic prawa jazdy ? przeciez byly wydane przez egzaminatorow WORD-u,a nie przez nauczyciela szkoly jazdy ? Uwazam ,ze w najgorszym przypadku mogliby powtorzyc egzamin ( bezplatnie),ale nie Maja podstaw do uniewaznienia
m
mrJaros
I do tego zalozmy, ze wzial kredy na dom (bo mial prace, ktora teraz straci) - kto splaci za niego kredyt? Ten Bogu ducha winny czlowiek wyladuje na bruku, razem z szostka dzieci, niepelnosprawna zona i dlugami. Tak wlasnie zalatwia na panstwo/my sami (obywatele) - placac podatki i uczciwie pracujac, i tak "nie znasz dnia ani godziny" kiedy zykly pech sprawi ze tracisz wszystko, a cale zycie pracowales na wlasne zmarszczki i garba.
K
Kolegikolega
Jestem ciekaw jeżeli ktoś zrobił prawo jazdy po to by móc jeżdżąc samochodem zarabiać na życie (przedstawiciel handlowy, taksówkarz, dostawca itp.) to od kogo wymagać odszkodowania za utratę pracy czy wszystkich kosztów związanych z egzaminami i kursem?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie