MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowery. Grzywna 1500 złotych za jazdę bez uprawnień? Tak, ale...

Paweł Piątek
Od 20 października ubiegłego roku strażnicy miejscy mogą ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. I wszystko to byłoby prawdą, gdyby nie… brak odpowiednich przepisów!
Od 20 października ubiegłego roku strażnicy miejscy mogą ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. I wszystko to byłoby prawdą, gdyby nie… brak odpowiednich przepisów! Robert Woźniak
Od 20 października ubiegłego roku strażnicy miejscy mogą ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. I wszystko to byłoby prawdą, gdyby nie… brak odpowiednich przepisów!

Dwudziestego października ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 września 2023 roku nadające strażnikom miejskim nowe uprawnienia mandatowe dotyczące poruszania się rowerem, e-hulajnogą oraz urządzeniem transportu osobistego.

Strażnicy miejscy mogą teraz ukarać mandatem w wysokości do 200 złotych osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień. Natomiast jeśli sprawca nie przyjmie mandatu, po sporządzeniu notatki służbowej sprawa trafi do sądu, który może ukarać sprawcę karą grzywny do 1500 złotych.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się -zgodnie z prawem - na rowerach i hulajnogach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Natomiast osoby od 10. do 18. roku życia muszą mieć przynajmniej kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T. Natomiast osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty.

Karę za jazdę jednośladem bez karty rowerowej mogą ponieść tylko nastolatkowie między 17. a 18. rokiem życia. Kodeks wykroczeń mówi bowiem, że "na zasadach w nim określonych" odpowiada ten, "kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17-tu".

I tu pojawia się problem. Bowiem strażnicy miejscy nie mają dostępu do… bazy danych informujących o prawach jazdy. Mają do nich dostęp wyłącznie policjanci i to tylko do danych o uprawnieniach kategorii: A1,AM,B1 lub T. Zatem za każdym razem straż miejska musi zwracać się do policji z prośbą o weryfikację, czy dana osoba legitymuje się którąś z kategorii prawa jazdy.
Policjanci nie mają za to dostępu do informacji o wydanych kartach rowerowych (nie ma takiej bazy), zatem strażnicy miejscy nie są w stanie sprawdzić, czy rowerzysta ma kartę rowerową czy nie.
I – teoretycznie – w takim wypadku strażnicy nie mogą wystawić mandatu za brak uprawnień do kierowania rowerem, bo nie są w stanie ustalić czy rowerzysta dysponuje takimi uprawnieniami czy też nie.
Można oczywiście odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawa może zostać skierowana do sądu, a tu grzywna może wynieść i 1500 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowery. Grzywna 1500 złotych za jazdę bez uprawnień? Tak, ale... - Motofakty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska