Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: 2000 dzieci rocznie rodzi się za wcześnie

Anna Gabińska
Najmniejszy pacjent dr Małgorzaty Czyżewskiej, ordynator neonatologii, ważył 600 gramów
Najmniejszy pacjent dr Małgorzaty Czyżewskiej, ordynator neonatologii, ważył 600 gramów Tomasz Hołod
Na Dolnym Śląsku, podobnie jak na Górnym Śląsku, Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce, rodzi się najwięcej wcześniaków w Polsce. W naszym województwie rocznie przyszło na świat w 2010 roku ok. 29 tys. dzieci. Prawie dwa tysiące z nich urodziło się przed 37. tygodniem ciąży lub w terminie, ale z wagą poniżej 2,5 kg. Stanowi to ponad 6 proc. wszystkich urodzeń. Według unijnych standardów, to stanowczo za dużo.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że od przyszłych matek w dużej mierze zależy, by do porodu doszło dopiero pod koniec 9. miesiąca ciąży. - Panie coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Średnia wieku to teraz 28-30 lat, podczas gdy optymalna wynosi 23-25 lat - mówi dr n. med. Małgorzata Czyżewska, ordynator oddziału neonatologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wtedy też występują częściej problemy z zajściem w ciążę. Gdy zaczyna się leczenie hormonami, często dochodzi do ciąży mnogiej, którą trudno donosić do naturalnego końca.

Ale najczęstszym grzechem przyszłych mam jest niefrasobliwość podczas ciąży. Za późno pierwszy raz pojawiają się u ginekologa (powinny pokazać się w gabinecie w 10.-11. tygodniu), a potem nie pilnują terminów kontroli u niego lub położnej. - Jeśli ciężarna robi systematycznie badania krwi, moczu czy usg, to wcześnie można u niej wykryć zagrożenie ciąży, np. zakażenie dróg rodnych i je wyleczyć - tłumaczy dr Czyżewska.

Przypomina, że co czwarta Polka nie ma objawów stanu zapalnego i nie wie, że jest chora. Stąd potrzebne kontrolne badania. Podobnie, gdy przyszła mama ulegnie zakażeniu wirusem różyczki czy grypy. Ona to przechoruje bez uszczerbku na swoim zdrowiu, ale dziecko może urodzić się z wadą serca, nerek czy słuchu. Należy się właściwie odżywiać, czyli słuchać rad lekarza, który zapisuje kwas foliowy czy kwasy wielonienasycone jako suplement diety czy witaminy. - Coraz więcej ciężarnych pali papierosy i nie chce rzucić - zauważa dr Czyżewska.

- Czasem się nie przyznają i mówią, że to mąż pali. A one nie mają pieniędzy, by kupić witaminy. Zawsze im proponuję, by pieniądze wydawane na papierosy czy alkohol wydać na dziecko. Im zdrowsze się urodzi, tym będzie miało lepsze zdrowie przez całe swoje życie - podkreśla pani ordynator.

W ciąży można pracować. Ale warto pamiętać, że nieobojętne dla nienarodzonego dziecka jest promieniowanie komputera. Należy prosić pracodawcę o taką organizację pracy, by przed ekranem spędzać nie więcej niż 5 godzin dziennie. I to z 2-3 przerwami.

Jest o co się starać, bo wcześniak to nie pomniejszony dorosły człowiek, lecz istota, która bez inkubatora nie przeżyje. Musi w nim spędzić tyle czasu, aż będzie ważył 1800-2000 gramów i miał tyle tkanki podskórnej, że samodzielnie utrzyma temperaturę potrzebną do życia. Wcześniak jest narażony na wiele komplikacji zdrowotnych: niedorozwój płuc, retinopatię, czyli odklejenia siatkówki oka, zaburzenia neurologiczne. - Część wcześniaków dogania rówieśników w drugim roku życia, ale część rodzi się z wadami narządów, których już nie da się cofnąć - przestrzega dr Czyżewska.

Natalia Jędrkowiak z Wrocławia jest w drugiej ciąży. Pierwsze dziecko, Marcelinę, urodziła w terminie, ale przez cesarskie cięcie (taką decyzję podjął lekarz). Na czas ciąży rzuca palenie i chodzi regularnie na kontrole. - Wiem, że ode mnie zależy, by dziecko urodziło się zdrowe - mówi pani Natalia.

Do ginekologa i dentysty idź, zanim będziesz w ciąży

Z prof. Mariuszem Zimmerem, szefem kliniki ginekologii i położnictwa Akademii Medycznej, rozmawia Anna Gabińska

W którym tygodniu ciąży powinno się urodzić dziecko, żeby miało wagę jak z podręcznika?

Donoszone dziecko powinno pojawić się na świecie po 37. tygodniu od zapłodnienia i mieć wagę 2,5 kg. To minimum. A optimum to 40 tygodni ciąży i waga 3,5 kg. Dwa tygodnie przed tym terminem i dwa tygodnie po też jest dobrze.

A co kobieta może zrobić, żeby jej dziecko miało modelową wagę i urodziło się w terminie?

Przede wszystkim zajść w ciążę przy pełnym zdrowiu. To znaczy, że powinna zbadać się ginekologicznie, czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego, czy nie cierpi na utajoną cukrzycę, czy nie ma nadczynności tarczycy lub stanu zapalnego jamy ustnej. Jeśli się wyleczy i zajdzie w ciążę zdrowa, to jest 90 procent szans na to, że wyda dziecko na świat w 40. tygodniu ciąży z piękną masą urodzeniową.

A podczas ciąży?

Kontrolne wizyty u ginekologa i odpowiednia dieta. Ciąża jest stanem fizjologicznym, to nie choroba, więc nie trzeba leżeć w łóżku, ale nie wolno też szaleć. Lekarz zaleca powstrzymanie się od alkoholu i papierosów - warto go posłuchać. Dym papierosowy powoduje zatykanie się naczyń łożyskowych i prowadzi do niedożywienia płodu. Dlatego dziecko rodzi się mniejsze i słabsze.

Czy dbająca o siebie przyszła matka może się spodziewać, że jej poród będzie przebiegać mniej boleśnie i bez niespodzianek?

Niestety, nie ma takiego przełożenia. Nawet najlepiej przebiegająca ciąża może skończyć się cesarskim cięciem.

Kiedy je należy zastosować?

Zawsze, gdy są ku temu wskazania medyczne. Kiedyś miało ratować życie matki lub dziecka. Teraz stosuje się, gdy istnieje również ryzyko na przykład niedotlenienia dziecka. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem rodzenia w szpitalu, nie w domu. To na wypadek wystąpienia ewentualnych komplikacji, gdy można szybko podjąć właściwą decyzję. Wtedy liczy się każda minuta. Najsprawniejszy transport do szpitala może nie dotrzeć na czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska