Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie miasto z najgorszym smogiem w Polsce. W niechlubnym rankingu jest też nasze uzdrowisko

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Dolnośląski Alarm Smogowy przedstawił raport dotyczący zanieczyszczeń powietrza. Na liście miast, w których mieszkańcy dosłownie wdychają substancje rakotwórcze znalazły się dwa z Dolnego Śląska. W tym jedno uzdrowisko!
Dolnośląski Alarm Smogowy przedstawił raport dotyczący zanieczyszczeń powietrza. Na liście miast, w których mieszkańcy dosłownie wdychają substancje rakotwórcze znalazły się dwa z Dolnego Śląska. W tym jedno uzdrowisko! Pawel Relikowski / Polska Press
Dolnośląski Alarm Smogowy przedstawił w czwartek (3 listopada) raport dotyczący zanieczyszczeń powietrza w naszym województwie na tle kraju. Na liście miast, których mieszkańcy wdychają najwięcej substancji rakotwórczych, znalazły się dwa z Dolnego Śląska, w tym jedno uzdrowisko! O szczegółach przeczytacie poniżej.

Spis treści

Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce

Ranking, dotyczący najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce w 2021 roku, otwiera dolnośląska Nowa Ruda.

- Jak widać Wrocław czy Kraków nie są już nawet w pierwszej dziesiątce - mówi Krzysztof Smolnicki. - Wiemy też, że podobnych miejsc, być może o jeszcze większym zanieczyszczeniu jest na Dolnym Śląsku więcej. Są to głównie małe i średnie miejscowości, głównie na południu województwa. Tylko, że tam nie dokonuje się pomiarów, które mogłyby to wykazać.

Co oznacza przekroczenie norm?

Pomiary pomogły ustalić, że we wspomnianej Nowej Rudzie smog utrzymywał się w 2021 roku przez 95 dni. Miasto znalazło się także na szczycie listy z największym rocznym stężeniem pyłu PM10 w powietrzu. Najsmutniejsze jest jednak to, że Nowa Ruda wygrała także w rankingu na najwyższe roczne stężenie benzo(a)pirenu, składnika papierosów, który jest substancją rakotwórczą. Norma krajowa stężenia benzo(a)pirenu wynosi 1 nanogram na metr sześcienny. Nowa Ruda przekroczyła ją o 1,5 tysiąca procent. Gdyby zaś wziąć pod uwagę normy WHO, to przekroczyłaby tę normę o 14 tysięcy procent!.

W Nowej Rudzie smog utrzymywał się w 2021 roku przez 95 dni.
W Nowej Rudzie smog utrzymywał się w 2021 roku przez 95 dni. Polski Alarm Smogowy

Schorowane uzdrowiska

Smog zalega głównie w kotlinach górskich.

- To się bierze częściowo z uwarunkowań fizjograficznych - tłumaczy Smolnicki. - Są to miasta w dolinach, z gęstą zabudową, bez przewiewu. Ale, niestety, smog zaczyna się od palenia w piecach byle czym w niedocieplonych budynkach.

Niestety, do takich miejscowości zalicza się także, o ironio, Szczawno-Zdrój, które na liście znalazło się jako jedno z trzech uzdrowisk, obok Rabki-Zdroju, i Goczałkowic-Zdroju.

- Obliczono, że gdyby usunąć ze Szczawna-Zdroju wszystkie "kopciuchy", to i tak smog przekraczałby normę, bo zanieczyszczenie dociera tam z sąsiednich miejscowości - mówi Krzysztof Smolnicki. - Dlatego rozwiązań samorządy powinny szukać kompleksowo, wymieniając "kopciuchy" i wspierając docieplanie domów.

Nowa Ruda wygrała także w kategorii "najwyższe roczne stężenie benzo(a)pirenu". To składnik papierosów, który jest substancją rako
Nowa Ruda wygrała także w kategorii "najwyższe roczne stężenie benzo(a)pirenu". To składnik papierosów, który jest substancją rakotwórczą. Polski Alarm Smogowy

Ustawa antysmogowa obowiązuje na Dolnym Śląsku od roku 2018. Ale w dobie problemów z energią, wywołanych wojną na Ukrainie, ludzie będą znów sięgać po węgiel brunatny, co spowoduje smogowy problem.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (w naszym województwie koordynowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski - red.) to inicjatywa, która uświadomiła wszystkim skalę problemu. Wiele samorządów miejskich zrozumiało jego istotę i złożyło projekty w ramach FST. My w Nowej Rudzie mamy przywilej testowania tego systemu i przecierania ścieżek, ponieważ pierwsi skorzystaliśmy z odbywającego się etapami projektu - mówi Jerzy Dudzik z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie.

W tej strefie właśnie znajdują się miasta na południu i w centralnej części naszego województwa.

- Subregion wałbrzyski, do którego należy Nowa Ruda, ma szansę na blisko 2 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Trzeba łączyć projekty zmniejszające emisje CO2 z ambitnymi projektami termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła i OZE. I to wymaga solidnego wsparcia, szczególnie w obszarze ubóstwa energetycznego – dodaje Radosław Gawlik ze stowarzyszenia Eko-Unia.

A co z Wrocławiem?

Wygląda na to, że Wrocław poradził sobie po części z problemem. Alarm Smogowy ocenia, że w dużej mierze ma znaczenie fakt, że w mieście działają organy samorządowe i pozarządowe, które uświadamiają mieszkańcom znaczenie smogu dla ich zdrowia.

- Fundusz regionalny, fundusze centralne, Narodowy Fundusz Czyste Powietrze i zasoby własne gmin. Możliwości finansowania zmian źródeł ciepła jest wiele. Wiemy, że ludzie nie mają świadomości, że mogą wymienić piec, ale także nie wiedzą, po co powinny to zrobić - zauważa Radosław Gawlik. - Potrzebujemy biur czy instytucji doradczych i edukacyjnych, które pokażą na przykładach, że ekologiczne źródła energii są nie tylko zdrowe ale i tanie.

Dla przykładu, koszt energii za miesiąc w domu, który płaci dziś 300 złotych za ogrzewanie, przy fotowoltaice i pompie ciepła spadnie do 24 złotych.

Jeśli zauważysz, że Twój sąsiad pali odpadami, a przede wszystkim plastikiem, który może zawierać zabójczy dla człowieka chlor, nie bój się zwrócić mu uwagi. Jeśli to nic nie da, wezwij odpowiednie służby: policję lub straż miejską. Zrób to dla własnego dobra i zdrowia Twoich bliskich.

SPRAWDŹ BIEŻĄCE INFORMACJE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska