Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie firmy zyskują coraz mocniejszą pozycję na globalnych rynkach

RED.
Marszałek Cezary Przybylski podpisał umowę o współpracy z chińskim regionem Anhui
Marszałek Cezary Przybylski podpisał umowę o współpracy z chińskim regionem Anhui UMWD

Od kilku lat wzrasta aktywność naszych firm na rynkach zagranicznych. Dolnośląscy przedsiębiorcy są tam coraz silniejsi dzięki m.in. unijnym środkom

Dostępne wsparcie unijne powoduje, że ekspansja na zewnętrzne rynki jest dzisiaj znacznie łatwiejsza niż kiedyś. Samorząd regionu na wsparcie takich działań przeznaczy prawie 90 mln złotych.

Wysoka pozycja Dolnego Śląska w rankingach gospodarczych i ekonomicznych to efekt skutecznie prowadzonej polityki rozwojowej. W ubiegłym roku w naszym województwie swój kapitał zainwestowało kilkadziesiąt firm – zarówno globalnych graczy, jak i mniejszych inwestorów. W samej stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro. W pozostałych miastach regionu wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1,3 mld euro i ponad 5 tys. etatów.

Nie oznacza to jednak, że Dolny Śląsk stawia tylko na inwestorów zewnętrznych. Rodzimy biznes ma się dobrze i chce zdobywać kolejne rynki. Skutecznym narzędziem dla osiągnięcia tego celu mają być dotacje na tzw. internacjonalizację lokalnych przedsiębiorstw, czyli umożliwienie im operowania na rynkach zagranicznych.

− Dzięki unijnej dotacji dolnośląskie przedsiębiorstwa mają większą szansę na wejście na zagraniczne rynki, podjęcie tam produkcji, sprzedaży swoich usług i produktów. To niebywała okazja dla firm na rozwinięcie działalności i zwiększenie eksportu na szczeblu międzynarodowym. Dla naszego regionu to również promocja atrakcyjności inwestycyjnej i gospodarczej – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na internacjonalizację przedsiębiorstw zostanie łącznie przeznaczonych prawie 90 mln złotych. Do tej pory rozdysponowano około 10 proc. tej kwoty. Z dotacji skorzystały m.in. takie przedsiębiorstwa jak: Browar Stu Mostów sp. z o.o., Firma FPH Magnat Sp.j., Drukarnia-Wydawnictwo „Edytor”, Mac Tronic Sp. z o.o. czy Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA.

To nie jedyna forma wsparcia. Samorząd regularnie organizuje misje gospodarcze, oferuje też wsparcie informacyjne i doradcze, szczególnie w odniesieniu rynków pozaeuropejskich. Realizowane są również bilateralne projekty wymiany gospodarczej. Takim projektem było między innymi zorganizowanie przez marszałka województwa Polsko-Chińskiego Forum Gospodarcze.
We Wrocławiu pojawiło się kilkudziesięciu przedstawicieli firm z Anhui, partnerskiego regionu Chin. Dolnośląscy przedsiębiorcy mieli okazję do zapoznania się z ofertami chińskich partnerów oraz bezpośrednich rozmów. Wiele z nich zakończyło się podpisanie wstępnych porozumień o współpracy.

− Dzięki takim inicjatywom nasze firmy mają szansę zaistnieć na obiecującym rynku chińskim. Chcielibyśmy rozwijać współpracę z Anhui szczególnie w obszarze gospodarki.Dolny Śląsk mógłby stać się dla polskich przedsiębiorców „oknem” na chiński rynek – mówi marszałek Cezary Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska