Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre miejsce do życia i biznesu

Katarzyna Gęsiarz
Dobre miejsce do życia i biznesu
Dobre miejsce do życia i biznesu Materiały Prasowe
Wałbrzych jest pięknym, ale niedocenianym miejscem na Dolnym Śląsku. Władze dbają o rozwój i poprawę jakości życia mieszkańców. Pomimo ponad 12 procentowego bezrobocia, które jest następstwem dawnych reform, możliwości podjęcia pracy w gminie Wałbrzych jest sporo. Zatrudnienie oferują firmy działające w sektorze medycznym, przemyśle motoryzacyjnym, odzieżowym, gdzie zapotrzebowanie jest nie tylko na pracowników fizycznych, ale także na inżynierów i różnego rodzaju specjalistów.

Drobni przedsiębiorcy działający w śródmieściu mogą liczyć na ulgi podatkowe – podatek od nieruchomości wynosi tylko 1 zł.

Wszystkich podmiotów gospodarczych jest około 14 tys., z czego w handlu jest ponad 3 tys., a w budownictwie i transporcie ponad tysiąc. Osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest około 8 tys.
Kolejnym czynnikiem zachęcającym do osiedlenia się w Wałbrzychu są warunki mieszkaniowe. Jak wyjaśnia Arek Grudzień, asystent prezydenta i rzecznik prasowy z Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, w ramach programu „Nasz nowy dom” w 9 budynkach komunalnych wybudowano ponad 200 lokali.

Z kolei, w programie „Szkoła od nowa” przeprowadzono kompleksową modernizację placówek szkolnych, przedszkolnych oraz wybudowano dwa nowoczesne żłobki. Dzięki temu wałbrzyszanie nie mają problemu z zapisaniem swojego dziecka do takiej placówki.

Klaster edukacyjny „INVEST in EDU”, który powołano na rzecz kształcenia zawodowego i dostosowania edukacji do potrzeb gospodarki, pomoże młodzieży z regionu zdobyć wykształcenie, które pozwoli im później szybko znaleźć zatrudnienie.

Obecnie występuje znaczny deficyt specjalistów obsługujących zaawansowane maszyny i urządzenia oraz operacje produkcyjne, specjalistów utrzymania ruchu i technicznej kadry kierowniczej odpowiedzialnej za bezpośrednie kierowanie podstawowymi operacjami i procesami produkcyjnymi.

Przedsiębiorstwa z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zgłaszają szczególny popyt na takich specjalistów, i jednocześnie sygnalizują duże problemy z jego zaspokojeniem.
Działania w ramach klastra mają m.in. za zadanie promowanie szkolnictwa zawodowego wśród uczniów szkół gimnazjalnych, dostosowanie szkol-nictwa zawodowego do potrzeb przedsiębiorców i lo-kalnego rynku pracy oraz podniesienie wiedzy i kompetencji przyszłych pracowników. Aby przyciągnąć inwestorów, starosta wałbrzyski podjął inicjatywę utworzenia filii specjalnej strefy ekonomicznej na terenie gmin Stare Bogaczowice i Czarny Bór.

Władze regionu dbają nie tylko o rozwój biznesu, lecz także chcą zwiększyć ruch turystyczny. Rejon Wałbrzycha, wcześniej znany tylko z kopalni, teraz staje się terenem turystycznym.
Oprócz zamku Książ jest na tym terenie wiele zabytków sakralnych i historycznych z okresu średniowiecza, w tym na przykład zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, który zbudowali świdniccy Piastowie. Władze powiatu zachęcają także do zwiedzania sztolni walimskich oraz odbywania pieszych i rowerowych wycieczek górskich.

– Trasy są bardzo dobrze przygotowane i dobrze oznakowane – mówi Marika Tokarska, asystent starosty w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. – To tutaj można zobaczyć 230-letnią lipę czy żelazną lipę z 1856 roku, która upamiętnia miejsce odpoczynku strudzonego króla Fryderyka II po bitwie pod Burkatowem – dodaje Marika Tokarska.

Warto odwiedzić także Jedlinę-Zdrój, gdzie odbywa się słynny festiwal zupy i gry w bule. Jedlina ma także swój browar. W Pałacu Jedlinka można spróbować piwa jego produkcji. Z kolei w Głuszycy znajduje się największy podziemny kompleks tuneli w Polsce.
Wydrążone w 1943 roku, miały połączyć miejscowości: Książ, Osówkę, Włodarz, Walim i Rzeczkę, ale ich przeznaczenie do dziś nie jest jasne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska