Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diagnoza wielu chorób będzie szybsza i tańsza. We Wrocławiu otwarto nowe laboratorium genetyczne

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowa siedziba Katedry i Zakładu Genetyki wraz z nowoczesnym laboratorium sekwencjonowania genomów została otwarta na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Prace remontowo-budowlane trwały dwa lata i pochłonęły 4,5 mln zł z budżetu uczelni.

W budynku wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Marcinkowskiego otwarto po remoncie laboratorium genetyki, które wyposażono w najnowocześniejsze sprzęty. Przy Katedrze i Zakładzie Genetyki działa poradnia, która służy pacjentom z niemal całej południowej Polski.

Rektor UMW prof. Piotr Ponikowski przyznał że realizacja inwestycji to jeden z elementów "nowego otwarcia" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:

– Zapoczątkowaliśmy je kilka tygodniu temu dyskusją na temat powstania centrum omicznego, a następnie debatą dotyczącą ubiegania się o status uczelni badawczej. Rozbudowane wnętrza Katedry i Zakładu Genetyki oraz laboratorium badań genetycznych jest częścią koncepcji, którą zamierzamy sukcesywnie realizować.

Genetyka pozwala na walkę z nowotworami

Laboratorium jest doskonale wyposażone. Mikroskopy fluorescencyjne, maszyneria do izolacji DNA, amplifikacji DNA oraz analizy i sekwencjonowania genomu to narzędzia używane do diagnostyki schorzeń, których nie sposób rozpoznać na podstawie klasycznego postępowania klinicznego. Genetyka to obecnie podstawowa metoda służącą rozpoznawaniu wielu chorób. Dodatkowo wykorzystywana jest w diagnostyce prenatalnej.

Szybsze i tańsze badania chorób rzadkich i nowotworów

Sekwencjonowanie genomu pozwala specjalistom zobaczyć pełny skład DNA, który zawiera mnóstwo informacji, w tym o chorobach dziedzicznych. Nowoczesne laboratorium na UMW daje więc szansę na prowadzenie precyzyjnej diagnostyki oraz pogłębionych badań naukowych. Co ważne, dzięki nowym sprzętom analiza danych będzie szybsza i tańsza.

Więcej o tym zobaczysz w filmie:

emisja bez ograniczeń wiekowych

– Nie ma nowoczesnej medycyny bez wykorzystania technologii molekularnych. Jeśli u pacjenta wystąpi podejrzenie choroby uwarunkowanej genetycznie, będziemy mogli przebadać cały jego genom, zamiast analizować wyniki badań bez określonego kierunku diagnostycznego – wyjaśnił prof. Robert Śmigiel, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UMW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska