Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeskie spojrzenie na polską książkę

Małgorzata Pałach-Rydzy
Małgorzata Pałach-Rydzy
Małgorzata Pałach-Rydzy Fot. Marek Pałach-Rydzy
Polska jest tegorocznym gościem honorowym praskich targów książki "Svet Knihy". Nie zabraknie akcentów z Dolnego Śląska.

Dzięki targom mamy okazję nie tylko zaprezentować się Czechom z jak najlepszej strony, ale także przekonać się podczas spotkań i dyskusji, jak słowiańscy sąsiedzi postrzegają nas i naszą literaturę.

Czym się pochwalimy? Przede wszystkim nowościami wydawniczymi, reportażami oraz tłumaczeniami naszej literatury, książkami dla dzieci i młodzieży nagrodzonymi przez polską sekcję IBBY. Swoje propozycje przedstawi piętnastu polskich wydawców.

Gościem specjalnym będzie Wisława Szymborska. To na pewno ucieszy miłośników jej twórczości, gdyż jak wiadomo, poetka niechętnie pokazuje się publicznie. Będzie też można spotkać innych polskich autorów, jak Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, ceniony przez Czechów Mariusz Szczygieł, Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Sylwia Chutnik.
Dolny Śląsk będą reprezentować Marek Krajewski i Olga Tokarczuk. Pisarka podczas spotkania z czytelnikami opowie o tajemnicach polsko-czeskiego pogranicza.

Czytelnicy odwiedzający targi mogą kupić książki polskich autorów głównie po polsku, ale także w przekładach na język czeski. Spotkania z autorami odbędą się również w Ołomuńcu, Ostrawie i Brnie.

Przywilejem gościa honorowego jest możliwość zaprezentowania szerokiego kontekstu dzieł literackich. Pojawi się zatem w Pradze zespół Pustki, który uraczy publiczność utworami ze swojego ostatniego albumu. "Kalambury" to okraszona mieszanką rocka, popu i jazzu poezja XX wieku.

Jako dopełnienie "kulturowej" całości zaplanowano tydzień z filmem polskim. I tu również będziemy mieć do czynienia z adaptacjami dzieł literackich. Zobaczymy "Tatarak" Andrzeja Wajdy oraz "Wojnę polsko-ruską" Xawerego Żuławskiego. Pokazane zostaną też dzieła, bez których o polskiej kulturze i filmie mówić nie można: "Ferdydurke", "W starym dworku" i "Sanatorium pod klepsydrą". Zainteresowani z pewnością docenią możliwość wzięcia udziału w debatach z tłumaczkami ekranizowanych dzieł.

Ci, którzy chcą powiększyć własną biblioteczkę o dzieła pisarzy zagranicznych spotkają się z ofertą ponad 400 wydawnictw z 34 krajów (z Europy, Azji, Ameryki Pn.). Będą mogli także wziąć udział w konferencjach, seminariach, warsztatach i spotkaniach z pisarzami. Wśród gości pojawią się m.in. Stephen Clarke, Attila Bartis, Sven Regener, Josef Winkler.

Kto będzie w Pradze, niech korzysta. Targi rozpoczynają się 13 maja, potrwają do niedzieli 16 maja.
Pełen program znajduje się TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska