Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej Dolnoślązaków chodzi do kościoła. "Nie chcą być atakowani polityczną propagandą"

Marcin Kaźmierczak
Czy wierzących odstręcza zaangażowanie polityczne księży?
Czy wierzących odstręcza zaangażowanie polityczne księży? Łukasz Capar
Tylko co czwarty Dolnoślązak chodzi na niedzielne msze święte. Zaledwie co siódmy przystępuje do komunii. Z naszą religijnością jest coraz gorzej.

Tak źle z naszą religijnością nie było od 1980 r., odkąd Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zajmuje się badaniem religijności w Polsce. Według raportu dotyczącego 2016 r. - tylko 36,7 proc. polskich katolików chodziło na msze święte, a 16 proc. przystępowało do komunii świętej. To odpowiednio o 3 i 1 procent mniej niż w 2015 r.

W dolnośląskich diecezjach jest jeszcze gorzej. W diecezji wrocławskiej jedynie 30,6 proc. wiernych uczęszczało na niedzielne nabożeństwa, a do komunii przystępowało 14,2 proc. W diecezji legnickiej było to odpowiednio 27,3 i 12,1 proc. a w świdnickiej 27 i 12,5 proc.

Jak twierdzi dr Wiesław Baryła, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, wpływ na to ma przede wszystkim zaangażowanie Kościoła Katolickiego w politykę.
- To sprawia, że osoby uważające się za religijne, przestają aktywnie w nich uczestniczyć. Utarło się nawet mówić o nich wierzący-niepraktykujący - mówi dr Wiesław Baryła. - Polskie społeczeństwo jest mocno podzielone w swoich poglądach. Choć zarówno wśród duchownych spora część jest zadowolona z obecnej władzy, to jednak większość wiernych zachowuje dystans i oczekuje, że nie będzie atakowana propagandą, a kościół nie będzie zaangażowany politycznie. To na pewno strzał kościoła w kolano - wyjaśnia.

Zdaniem psychologa wpływ na to ma także zainicjowany przez papieża Franciszka powrót kościoła do korzeni.
- Od katolika wymaga się służenia innym i pomocy niezależnie kim ten bliźni jest, także uchodźcom. Uczynił z tej nauki istotę pontyfikatu, a ludzie najwidoczniej nie chcą tego słuchać, bo nauka występuje przeciwko współczesnej kulturze masowej, narcystycznej i konsumpcjonizmowi - tłumaczy dr Baryła.

W diecezji wrocławskiej największy odsetek wiernych uczestniczy we mszach świętych w Miliczu (40,8 proc. i 17,8 proc. przystępujących do komunii) i Kątach Wrocławskich (38,2 proc. i 16,8 proc.). Najgorzej jest w Prusicach (25,1 proc. i 11,9 proc.) oraz w dekanacie Wrocław Południe (26 proc. i 13 proc.) w Żernikach Wrocławskich.

W samym Wrocławiu najlepiej pod względem uczestnictwa w życiu religijnym jest na Sępolnie i w Leśnicy. Tam odsetek wiernych uczestniczących we mszach jest powyżej średniej krajowej (38 i 37 proc.). Najgorzej na tym tle wypadają parafie dekanatu Południe (26 proc.) i Śródmieście (26,7 proc.).

Jednym z wyjątków na tle odchodzenia od praktyk religijnych jest parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Z 12400 wiernych około 50 proc. chodzi na niedzielne msze, a spośród nich aż 70 proc. przystępuje do komunii.
- Choćby w samych dwóch pasterkach podczas ostatnich świąt uczestniczyło ponad 4 tysiące osób - wspomina ks. Jan Gacek, proboszcz parafii. - To przede wszystkim ciężka praca duszpasterska, m.in organizowanie kolonii, imprez sportowych, czy działalność oaz, a także jedynej w mieście bezpłatnej stołówki. To sprawia, że wierni się angażują, a parafia żyje przez cały rok, a nie tylko od święta – dodaje.

Dolnośląski kościół w liczbach:

W 2016 r. na Dolnym Śląsku ochrzczonych zostało 24727 dzieci (12531 w diecezji wrocławskiej, 7378 w legnickiej i 4818 w świdnickiej).

Bierzmowanych zostało 15629 osób (6995 – diecezja wrocławska, 4734 legnicka i 3900 świdnicka).

Do pierwszej komunii świętej przystąpiło 10885 dzieci (7645 diecezja wrocławska, 840 legnicka i 2400 świdnicka).

7643 pary zawarły związek małżeński – 3586 w diecezji wrocławskiej, 2646 w legnickiej i 1411 w świdnickiej.

W tym samym roku sądy kościelne unieważniły 171 małżeństw – najwięcej 92 w diecezji legnickiej, 59 we wrocławskiej i 20 w świdnickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska