Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto sprowadzać z Republiki Kazachstanu

Redakcja
Co warto sprowadzać z Republiki Kazachstanu W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów z udziałem kapitału polskiego,
Co warto sprowadzać z Republiki Kazachstanu W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów z udziałem kapitału polskiego, Materiały Prasowe
Możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu, specyfika nawiązywania kontaktów z tamtejszymi partnerami, formy i możliwości inwestowania oraz instrumenty wsparcia i system podatkowy republiki to główne tematy spotkania przedsiębiorców sektora MŚP w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, która kolejny raz zachęcała regionalnych przedsiębiorców do ekspansji na zagraniczne rynki.

Czwartkowe spotkanie w Inkubatorze Przedsiębiorczości DAWG we Wrocławiu dla zainteresowanych rozszerzeniem działalności właśnie na Kazachstan prowadzili Andrzej Stefański, dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz eksperci Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG. Partnerami wydarzenia była Polsko-Kazachstańska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Udział w spotkaniu wzięło  ponad 30 przedsiębiorców z regionu, głównie branż spożywczej, chemicznej, produkcji maszyn, jak również surowcowej, którą reprezentowali przedstawiciele spółek KHGM.

 - Do 2014 r. wymiana handlowa Polski z Kazachstanem rozwijała się stabilnie i była relatywnie zbilansowana. Obserwowany w 2015 r. spadek polskiego eksportu do tego kraju, jest wynikiem  przede wszystkim wyhamowaniem tempa rozwoju gospodarczego Kazachstanu, ale też osłabieniem tamtejszej waluty. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam potencjału dla naszych przedsiębiorców, wręcz przeciwnie. Zależy nam by przedsiębiorcy z naszego regionu rozwijali swoją działalność na zagranicznych rynkach, zwłaszcza takich, których ogromny potencjał dopiero jest odkrywany i gdzie nasze firmy mogą odnosić  spektakularne  sukcesy  – mówił podczas spotkania prezes DAWG Andrzej Jamrozik.

 

Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W ostatnich latach eksportem towarów do Kazachstanu zajmowało się ponad 1.400 polskich firm (na ponad 40 tys. firm eksportowych ), a importem kazachstańskich towarów do Polski – co najmniej 100 (na niecałe 50 tys. firm zajmujących się w Polsce importem).
Struktura naszego eksportu to głównie produkty przemysłu elektromaszynowego (udział w granicach  26-31%), produkty przemysłu chemicznego (27-33%), artykuły rolno-spożywcze (11-20% sukcesywnie wzrasta) oraz wyroby hutnicze (6-12%). Eksport innych grup towarowych nie przekracza 5% łącznych dostaw do Kazachstanu.

 

Z kolei import z Kazachstanu tradycyjnie zdominowany jest przez dostawy produktów mineralnych, gdzie największe znaczenie mają dostawy olejów ropy naftowej, gazu ziemnego, wodoru i gazów szlachetnych.

- W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów z udziałem kapitału polskiego, działających m.in. w  branży naftowo-gazowej, sektorze farmaceutycznym, elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, w przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej – wyjaśnia Prezes Andrzej Jamrozik.

 - Perspektywy do dalszej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi firmami dają branże związane z budownictwem,  gospodarką mieszkaniowo-komunalną, przemysłem farmaceutycznym i usługami medycznymi, rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym, maszynami i urządzeniami dla górnictwa, technologiami ochrony środowiska, usługami logistyczno-transportowymi, przemysłem obronnym  czy też przemysłem chemicznym – wymieniał podczas spotkania Andrzej Stefański, dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Perspektywy do rozwoju współpracy pojawiają się także w obszarze dostaw nowoczesnych maszyn i urządzeń energooszczędnych oraz w sektorze IT/ICT.

Kazachstan wciąż zainteresowany jest współpracą z polskimi przedsiębiorcami. Jedną z takich firm jest „Taiynsha-Astyk” Sp., działająca w branży spożywczej, którą interesuje wspólna produkcja serów, kiełbasy i konserw na terenie Kazachstanu. „Taiynsha-Astyk” jest spółką zależną jednego z największych zakładów zbożowych w Kazachstanie - „Holding Kazeksportastyk”. Zajmuje się ona produkcją i eksportem zboża, oleju, mąki, leasingiem zagranicznych maszyn rolniczych, dystrybucją sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin, nawozów, nasion oraz inwestycjami w sektor rolniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska