Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać? Nowe przepisy wejdą w życie już w kwietniu

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Przepisy znowelizowanych ustaw dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego wejdą w życie 28 kwietnia 2023 roku. Sprawdź, jakich budynków nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa.Przesuwaj slajdu klikając w strzałki >>>
Przepisy znowelizowanych ustaw dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego wejdą w życie 28 kwietnia 2023 roku. Sprawdź, jakich budynków nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa.Przesuwaj slajdu klikając w strzałki >>>Michał Pawlik / Polska Press
Pod koniec kwietnia 2023 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanych ustaw dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. Właściciel lub zarządca budynku zobowiązany będzie do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej. Istnieją jednak pewne wyjątki. Kogo nie dotyczy obowiązek jego posiadania?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Przepisy znowelizowanych ustaw dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego wejdą w życie 28 kwietnia 2023 roku,. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa całkowite zapotrzebowanie na energię, która używana jest m.in. do ogrzewania, klimatyzacji czy podgrzania wody. Dokument ten nazywany jest świadectwem, certyfikatem albo paszportem energetycznym.

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Nowy obowiązek ciąży na właścicielu domu lub mieszkania, a także na zarządcy budynku. Trzeba je przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku albo lokal, będzie zbywany lub wynajęty. Co ważne dokument ten nie jest wymagany kiedy wykorzystujemy lokal albo budynek na tzw. własny użytek, a więc nie chcemy go sprzedać czy wynająć.

Świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być również umieszczone w widocznym miejscu w przypadku budynku o pow. użytkowej powyżej 250 m2, który zajmowany jest przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej, gdzie odbywa się obsługa interesantów. Dotyczy to także budynków o pow. użytkowej przekraczającej 500 m2, gdzie świadczone są usługi dla ludności.

Dokument należy także sporządzić kiedy inwestor kończy budowę obiektu budowlanego. Musi on wówczas posiadać świadectwo
w celu przedłożenia do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu albo do wniosku o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie.

- Inwestor będzie zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (obowiązek wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.). Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych - czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak długo ważne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Dokument jest ważny przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Przed upływem tego terminu może on jednak stracić ważność jeśli
zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, przez co zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku. Dotyczy to np. wymiany okien, docieplenia budynku czy zmiany źródła ciepła.

Sprawdź, jakich budynków nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska