MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez tego dokumentu nie sprzedasz mieszkania. Ale to nie wszystko. Za jego brak dostaniesz wezwanie do zapłaty. Kary są wysokie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Właściciele domów jednorodzinnych muszą być przygotowani na kolejną kontrolę. Wiąże się ona ze zmianami w Prawie budowlanym i nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Kto i od kiedy musi mieć świadectwo energetyczne? Dlaczego niektórzy właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się wysokich kar za brak aktualnego dokumentu. Wyjaśniamy!

Spis treści

Świadectwo energetyczne – co to jest?

W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Oznacza to nic innego jak obowiązek posiadania świadectwa energetycznego (inaczej: paszport energetyczny, certyfikat energetyczny). Najprościej mówiąc, jest to dokument stwierdzający, ile dana nieruchomość potrzebuje energii do ogrzania i wentylacji domu. Ale nie tylko. Ocena energetyczna budynku obejmuje również energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz oświetlenia.

Przed nowelizacją ustawy, pamiętać o certyfikacie musieli tylko właściciele nowo wybudowanych domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Po zmianach w ustawie, czyli od 28.04. 2023 r., dokument ten muszą mieć także właściciele domów lub mieszkań, wybudowanych przed 2009 r.

figurka domu na ręce mężczyzny
Już niedługo kontrolerzy sprawdzą, czy masz obowiązkowy dokument. Getty Images, Freepik

Kto musi mieć certyfikat energetyczny w 2024?

Co się stanie, jeśli zlekceważysz obowiązek wyrobienia świadectwa energetycznego? Po prostu nie sprzedasz, ani nie wynajmiesz domu lub mieszkania. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej, o co chodzi z kontrolą certyfikatów energetycznych i kto będzie musiał mieć niezbędny dokument. Obowiązkowe świadectwo energetyczne przewidziane jest dla:

  • inwestorów indywidualnych budujących dom powyżej 70 m kw.
  • dla budynków postawionych przed 2009 r., które przeszły termomodernizację,
  • osób, które mają zamiar sprzedać lub wynająć swój dom lub mieszkanie.

Osoba, której nie dotyczy żadna z powyższych sytuacji, nie musi wyrabiać świadectwa energetycznego. Świadectwo jest ważne przez 10 lat, o ile przez ten czas nie zmieni się charakterystyka energetyczna budynku.

Ile kosztuje wyrobienie świadectwa energetycznego?

Cena za uzyskanie certyfikatu energetycznego zależy m.in. od metrażu i lokalizacji nieruchomości. Zwykle kwota te nie przekracza 1000 zł. Koszt dokumentu jest oczywiście po stronie właściciela domu, a jego brak może skutkować grzywną nawet do 5000 zł. Świadectwo mogą wystawić tylko osoby z uprawieniami z zakresu budownictwa. Wykaz fachowców uprawnionych do wystawiania certyfikatów można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.

– Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sprzedaż, wynajem i budowa domu a certyfikat energetyczny

Jeżeli planujesz sprzedaż domu lub mieszkania, to informacja o świadectwie energetycznym musi znaleźć się w akcie notarialnym. W przypadku wynajmu nieruchomości kopię certyfikatu musisz dołączyć do umowy najmu w momencie jej zawierania. Ponadto w ogłoszeniu o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości muszą znaleźć się najważniejsze informacje z certyfikatu, czyli:

  • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji CO2.

Obowiązek ten dotyczy tylko nowych umów najmu, czyli tych, które zostały zawarte po 28.04.2023 r.

Kontrole ogrzewania w domach 2024. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Nowelizacja prawa o charakterystyce energetycznej budynków wiąże się z obowiązkiem kontroli systemów ogrzewania. To, ile razy kontroler zapuka do twoich drzwi, zależeć będzie od mocy źródła ciepła, jakie masz w swoim domu. Określa to Art. 23 Charakterystyki energetycznej budynków (Dz.U.2024.101 t.j.):

Właściciel lub zarządca budynku poddaje budynki w czasie ich użytkowania okresowej kontroli w zakresie systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, polegającej na:
1) sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych:
a) co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
b) co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
c) co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
d) co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a-c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.

Na stronie gov.pl czytamy, że jeśli od ostatniej kontroli nie zmieni się np. źródło ciepła, kontrolerzy nie zapukają po raz drugi do naszych drzwi.

Nie dokonuje się ponownej kontroli w zakresie oceny doboru wielkości systemu klimatyzacji, w przypadku gdy od czasu przeprowadzenia poprzedniej kontroli nie dokonano zmian w systemie klimatyzacji lub połączonym systemie klimatyzacji i wentylacji lub zmian w charakterystyce energetycznej budynku – wyjaśnia resort rozwoju na gov.pl.

To może cię zainteresować: Dom bez pozwolenia powyżej 70 m kw. zbudujesz już jesienią? To będzie rewolucja dla budujących. Sprawdź, co się zmieni

Źródło:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Okresowe kontrole systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bez tego dokumentu nie sprzedasz mieszkania. Ale to nie wszystko. Za jego brak dostaniesz wezwanie do zapłaty. Kary są wysokie - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska