Co słychać w zdrowiu

  Co słychać w zdrowiu

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pacjenci wrocławskich szpitali powinni być gotowi na zmiany.
  Przenosiny rozproszonych w 11 rejonach miasta klinik Akademii Medycznej do nowego szpitala akademickiego przy ul. Borowskiej i walka o ponad 100 ml zł z budżetu państwa na dokończenie tej inwestycji - to jedne z bardziej znaczących wydarzeń we wrocławskiej służbie zdrowia w minionym roku. Początek tego powitał pacjentów chaosem. Jak się okazało, Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktów z połową poradni specjalistycznych w mieście. Na szczęście po miesiącu i podpisaniu nowych umów sytuacja się poprawiła.

  W styczniu 2008 r. z pompą otwarto Centrum Kliniczne przy ul. Borowskiej, którego budowa, finansowana z budżetu państwa, ciągnie się od 30 lat. Przeniesiono tam już 13 klinik.
  W lipcu Akademia rozpocznie kolejną wielką inwestycję - budowę nowoczesnej siedziby Wydziału Farmacji. Szacuje się, że pochłonie ona 200 mln zł.

  Na przeprowadzkę do nowego budynku przy Borowskiej wciąż pilnie czeka klinika ginekologiczno-położnicza z ul. Dyrekcyjnej, która mieści się w sypiącym się budynku powstałym w... 1904 r., a której specjaliści zajmują się najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Rocznie trafia tam 6 tys. pacjentek z całego Dolnego Śląska. Brakuje jednak około 100 mln zł.

  Nie wiadomo, czy uda się to zrobić w tym roku, choć minister zdrowia obiecała, że pieniądze będą. W Centrum nie ma też oddziału ratunkowego, więc pacjentów wymagających natychmiastowego przyjęcia wozi się po całym Wrocławiu. W planach jest przeniesienie Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej z ul. Bujwida, ale budowa nowego obiektu najprawdopodobniej nie ruszy w tym roku. Klinika być może już pod koniec grudnia stanie się samodzielną placówką niezależną od Akademickiego Szpitala Klinicznego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo