Chcą rozdać 1,35 mln złotych. Ruszyła V edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk

Andrzej Zwoliński
Cezary Przybylski, marszałek, Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
Cezary Przybylski, marszałek, Dolnośląski Urząd Marszałkowski. DUM
Udostępnij:
Dolnośląski budżet obywatelski to siedem różnych tematów. Pomysłodawcy projektów mogą liczyć nawet na 20 tysięcy złotych.

Ruszyła V edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. Kwota jaka trafi do autorów projektów to tym razem 1,35 mln złotych. Nowością jest wydłużony czas na zgłaszanie pomysłów. Teraz chętni mają na to aż miesiąc. Szczegóły programu przedstawili marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Jak co roku Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów. Po raz piąty już oprócz możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, można głosować na najlepsze – naszym zdaniem - rozwiązania. Kwota przeznaczona w tym roku na Dolnośląski Budżet Obywatelski wynosi 1,35 mln złotych. Nowością jest wydłużony czas na zgłaszanie projektów, teraz chętni mają na to aż miesiąc.

- Tegoroczny budżet to podobnie jak rok temu siedem obszarów tematycznych. Na sport i kulturę, przeznaczyliśmy po 400 tysięcy złotych. Turystyka to pula 200 tysięcy złotych. W obszarze działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działań na rzecz seniorów do dyspozycji jest po 100 tysięcy złotych. Natomiast na rozwój rzemiosła przekażemy 50 tysięcy złotych. Każdy projekt może liczyć na maksymalne dofinansowanie do 20 tysięcy złotych - wyjaśnił marszałek Cezary Przybylski.

Jest pięć subregionów

Tak jak do tej pory Dolny Śląsk został podzielony na 5 subregionów: jeleniogórski, legnicki, wałbrzyski, wrocławski oraz miasto Wrocław, a każdy z nich będzie dysponować identyczną pulą 270 tysięcy złotych. Wnioski będzie można składać od połowy lutego do połowy marca.

Następnie organizator daje sobie czas na przyjmowanie ewentualnych odwołań, a między 5 a 20 maja odbędzie się głosowanie nad projektami, które przeszły weryfikację formalną. Rozstrzygnięcie głosowania planowane pod koniec maja.

Warunki jakie trzeba spełnić przy składaniu wniosków:

  • projekt powinien dotyczyć zadań własnych i kompetencji województwa;
  • projekt nie może mieć charakteru inwestycyjnego lub infrastrukturalnego;
  • projekt powinien być zrealizowany do końca 2020 roku;
  • projekt może być zgłoszony przez pełnoletnich mieszkańców województwa dolnośląskiego;
  • projekty składa się na formularzu elektronicznym dostępnym na stronie internetowej www.aktywny.dolnyslask.pl;
  • do złożenia projektu potrzebna jest lista poparcia podpisana przez przynajmniej 50 pełnoletnich osób.

Warunki głosowania:

  • głosowanie będzie odbywać się przez stronę www.aktywny.dolnyslask.pl w dedykowanej zakładce, uruchomionej po weryfikacji wniosków;
  • głosować mogą osoby, mieszkańcy województwa dolnośląskiego, które w dniu głosowania ukończyły 16 rok życia;
  • każdy głos zostanie potwierdzony wysłaniem wiadomości sms do głosującego (wiadomość ta jest dla głosującego bezpłatna);

- W drugim etapie zwycięskie pomysły z I etapu zostaną zlecone do realizacji organizacjom pozarządowym jako zadania publiczne. Ogłoszenie otwartego konkursu ofert nastąpi między 2 a 22 czerwca, a bezpośrednio potem nastąpi weryfikacja ofert i rozstrzygnięcie konkursu które zaplanowano na 5 lipca. Do końca roku będzie czas na zrealizowanie dofinansowanego zadania - informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ubiegłym roku projektów, na które można było oddać swoje głosy było 162, a w samym głosowaniu oddano prawie 45 tysięcy głosów. W efekcie dofinansowano 74 zadania na łączną kwotę 1,33 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie