Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą integrować osoby niepełnosprawne z regionu

artykuł sponsorowany
Stanisław Kośnik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
Stanisław Kośnik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu od lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych z województwa dolnośląskiego

Organizacja powstała na przełomie lat 1999/2000. Jej założycielami są absolwenci uczelni: Maciej Małkiewicz, Leopold Bratuń i Agnieszka Damielska.

Stowarzyszenie działa w budynku Wyższej Szkoły Bankowej przy ul. Fabrycznej 29-31.

– Naszą misją jest zapewnienie warunków do koleżeńskiej i biznesowej integracji absolwentów, ich dalszego rozwoju zawodowego oraz utrzymywania trwałych więzi z uczelnią – mówi Stanisław Kośnik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej.

Dodatkowo członkowie organizacji pomagają osobom niepełnosprawnym z całego Dolnego Śląska. Stowarzyszenie prowadzi tak zwaną wypożyczalnię rowerów integracyjnych typu handbike. Dzięki temu organizowane są różne ciekawe wycieczki rekreacyjne.

– Te przejażdżki uwzględniają aspekty historyczno-kulturalno-przyrodnicze. Są dla uczestników prawdziwą przygodą, a sam rower nie tylko daje im swobodę i niezależność, ale jest doskonałym narzędziem rehabilitacji – opowiada Kośnik. Organizacja dysponuje sporym zapleczem lokalnym, które bezpłatnie użycza im uczelnia. Dzięki temu mogą prowadzić swoją działalność i się rozwijać.

Możemy korzystać między innymi z garażu, sal czy laboratorium komputerowego - wymienia Kośnik.

Stowarzyszenie prowadzi w siedzibie uczelni punkt fotograficzny, w którym zatrudnia osoby niepełnosprawne. Organizacja mocno wspierana jest przez wielu wolontariuszy, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu SAWSB oraz chętnie włączają się w organizacje imprez integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.

– Są to ludzie pełni pasji, o wrażliwym i otwartym sercu, kreatywni, wytrwali, pragnący pomagać innym – dodaje.

ROZMOWA

Stanisław Kośnik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
Nasze stowarzyszenie dużo zawdzięcza urzędowi marszałkowskiemu województwa dolnośląskiego

Jakie projekty zostały zrealizowane, dzięki wsparciu finansowemu ze strony urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego?
Chciałbym podkreślić, że nasze działania mocno wspierane są przez zarząd województwa dolnośląskiego, za co dziękujemy. Dla nas jest bardzo cenne to, że władze chcą pomagać osobom niepełnosprawnym z naszego regionu.
Dzięki dofinansowaniom możemy organizować wiele ciekawych projektów. W innym przypadku pewnie większość z nich po prostu, by nie powstała.

Dzięki wsparciu zarządu województwa dolnośląskiego członkowie naszego zespołu rowerów integracyjnych wzięli udział w licznych wyścigach między innymi rywalizowali o Puchar UCI w Pradze. Dystans liczył 36 kilometrów.

Uczestnicy do pokonania mieli osiem pętli w okolicach praskiego stadioniu. Trasa była bardzo techniczna i górzysta.

Podobnych imprez było o wiele więcej!
Oczywiście, że tak. Dzięki środkom z urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego mogliśmy zorganizować majówkę rowerową w Ostrowinie. Tym razem wszyscy uczestnicy zabawy, bez względu na ograniczenia fizyczne, mogli zrelaksować się na festynie, przygotowanym wspólnie ze studentami turystyki i rekreacji z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Grupa studentów wyruszyła z Wrocławia w godzinach porannych i po kilkudziesięciominutowej podróży komfortowym autokarem dotarła na miejsce. Tam czekał już na nich specjalnie przygotowany i oznakowany tor rowerowy, na którym odbywały się przejażdżki.

Zanim jednak wszyscy zasiedli na rowerach, wzięli udział w oficjalnym otwarciu festynu. O oprawę muzyczną zadbał zespół AKORD. Majówka w Ostrowinie połączona była z obchodami corocznego Dnia Rowerów Integracyjnych. Zabawa przyciągnęła mieszkańców okolicznych miejscowości, a nawet chętnych do jazdy na handbikeach z bardziej oddalonych zakątków Dolnego Śląska.

Impreza przebiegła w klimacie Dzikiego Zachodu. Na uczestników czekały liczne atrakcje, takie jak: malowanie twarzy, tworzenie wzorów przy pomocy stempli z ziemniaków i liczne konkursy z nagrodami.

Jakie jeszcze projekty zostały zrealizowane?
Zorganizowaliśmy niecodzienny przejazd rowerami stanowiącymi własność naszej organizacji.

Trasa pod hasłem: Integracyjny Maraton Rowerowy „Bez Barier“ Wrocław – Warszawa 2014 biegła przez cztery województwa. Uczestnicy maratonu pokonali dystans z Wrocławia do Warszawy. Dokonali tego w niespełna 20 godzin, a więc o 4 godziny krócej niż pierwotnie zakładano.

Pomimo żaru lejącego się z nieba oraz zmęczenia dającego się we znaki szczególnie w porze nocnej, uczestnicy nie poddawali się dzielnie dążąc do celu. Metę zorganizowano przy Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Celem przejazdu rowerowego było pokazanie społeczeństwu możliwości osób poruszających się na co dzień na wózkach inwalidzkich.

Uczestnicy imprezy pokazali, że nie ma żadnych barier w dążeniu do wyznaczonego celu!

Uczestnicy zabawy udowodnili, że ich ograniczenia nie są przeszkodą w realizacji własnych marzeń.

Pokazali, że niepełnosprawność nie stanowi żadnych barier, jeśli uwierzy się w swoje możliwości i konsekwentnie dąży do realizacji zamierzonego celu.

Uczestnicy maratonu poruszali się specjalnie wyznaczoną trasą: Wrocław–Długołęka–Oleśnica– Syców–Kępno– Wieruszów– Sokolniki – Walichnowy– Wieluń– Osjaków – Rusiec– Szczerców – Kluki – Bełchatów– Piotrków Trybunalski – Koluszki – Żyrardów – Grodzisk Mazowiecki – Janki – Warszawa. Rowerzyści zmieniali się sztafetowo, co godzinę.

Widać, że stawiają Państwo przede wszystkim na programy aktywizujące osoby niepełnosprawne za pomocą rowerów integracyjnych...
Dokładnie tak. Przede wszystkim stawiamy na aktywne spędzanie czasu. Jazda na rowerze wiąże się z jednej strony ze sportem, a z drugiej rehabilitacją.

Dzięki pozyskanym środkom z urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego zorganizowaliśmy dużo wyjazdów rowerowych.

Celem jest oczywiście aktywizacja oraz integracja osób niepełnosprawnych z różnych środowisk wraz z innymi pasjonatami jednośladów.

Ostatni integracyjny wyjazd rowerowy odbył się niecodziennym przejazdem wokół kampusu Wyższej Szkoły Bankowa we Wrocławiu przy ulicy Fabrycznej 29-31.

Na zaproszonych gości czekały także stoiska ze sprzętem rehabilitacyjnym oraz szkolenia z bezpiecznej jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska