Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chanukowy świecznik wrócił na Oławską we Wrocławiu. Sprawcami zniszczenia poprzedniego zajmie się sąd rodzinny. Ich rodzice przepraszają

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Chanukija znów płonie na Oławskiej.
Chanukija znów płonie na Oławskiej. Paweł Relikowski / Polska Press
W czwartek (21 grudnia) Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich ponownie zapalił świece na chanukiji – dziewięcioramiennym świeczniku. Świecznik został zniszczony przez zamaskowanych sprawców 14 grudnia, w czasie żydowskiego święta. Sprawcy zostali zatrzymani, a sąd zdecydował o ich dalszym losie.

Chanukija wróciła na ulicę Oławską

Chanukija stanęła w tym samym miejscu, przy ulicy Oławskiej w centrum Wrocławia, tuż obok fontanny. Obok niej pojawiła się także flaga Izraela. Wydarzenie śledziła m.in. wycieczka szkolna, która słuchała wykładu Michaela Schudricha.

– Wspólnie z wrocławską społecznością żydowską chcemy w tym świątecznym czasie jeszcze raz rozpalić świece na chanukiji, aby zatrzeć pamięć o haniebnym czynie sprzed tygodnia. Wrocław to wspaniałe, wieloreligijne, wielokulturowe miasto. Atak na symbole narodowe i religijne, a tym samym uczucia mieszkańców Wrocławia nigdy nie powinien mieć tu miejsca – powiedział Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

O powrót świecznika na Oławską zapytaliśmy przechodniów.

- W historii Polski i świata za dużo przelano krwi, żeby bez konsekwencji móc niszczyć symbole religijne. Nie jestem przesadnie wierząca, mam do wiary bardzo neutralny stosunek. Natomiast nikogo nie zamierzam dyskryminować ze względu na wyznanie. To ostatnia rzecz, jakiej bym się dopuściła - mówi nam pani Beata.

Sprawcami zajmie się sąd rodzinny

Sąd rodzinny zajmie się sprawą nastolatków, którzy zniszczyli chanukowy świecznik i spalili flagę Izraela. Wydarzenie miało miejsce 14 grudnia późnym wieczorem. Już następnego dnia wrocławska policja zatrzymała w tej sprawie podejrzanych nastolatków.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Sylwia Jastrzemska poinformowała, że do jednego z sądów rejonowych we Wrocławiu wpłynęły protokoły z zatrzymań czterech osób nieletnich w wieku 14-15 lat.

- Te protokoły wypłynęły do wydziału rodzinnego; zatrzymani będą traktowani tak jak osoby nieletnie, czyli nie będzie się toczyło wobec nich postępowanie karne, tylko postępowanie w wydziale rodzinnym – wyjaśniła sędzia.

Jak informuje sędzia Jastrzemska, sąd zlecił już kuratorom sądowym przeprowadzenie wywiadów w środowiskach zatrzymanych nastolatków. To standardowa procedura.

- Nastolatkom zarzuca się czyny karalne - naruszenie uczuć religijnych i propagowanie ideologii prowokującej do użycia przemocy. Jeśli materiał dowodowy wskaże, że nieletni dopuścili jest tych czynów, to z pewnością tego rodzaju zachowanie należy szczególnie potępić - dodaje.

Sąd rodzinny prawdopodobnie zarządzi resocjalizację nieletnich. Nie wymierzy więc kary, a zastosuje środki wychowawcze - m.in. upomnienie, zobowiązanie do określonego zachowanie czy nadzór rodziców i kuratora.

Rodzice wandali przepraszają w oficjalnym piśmie

Jak informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, 19 grudnia otrzymała list z przeprosinami od rodziców i jednego z uczestników spalenia flagi Izraela oraz zniszczenia świecznika.

- Chcielibyśmy zapewnić, że nasze dziecko, ani my, nie jesteśmy rasistami, ksenofobami ani antysemitami. Wraz z mężem potępiamy zachowanie syna. Niestety nie możemy odwrócić zaistniałej sytuacji, która wynikła wyłącznie z głupoty i niewiedzy niedorosłego jeszcze człowieka. Prosimy o przyjęcie naszych szczerych przeprosin dla całej społeczności żydowskiej, która poczuła się dotknięta. Ponadto syn wyraża chęć zadośćuczynienia za swoje zachowanie - napisała matka 15-latka.

Zobacz też:

Zobaczcie nagranie:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska