Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogatynia: Turystyczny magiczny trójstyk

Paweł Kamiński
W Marienthalu działa Międzynarodowe Centrum Spotkań. W klasztorze można wynająć pokój i ciekawie spędzić urlop
W Marienthalu działa Międzynarodowe Centrum Spotkań. W klasztorze można wynająć pokój i ciekawie spędzić urlop Paweł Kamiński
Wciśnięta między Niemcy i Czechy Bogatynia jest otoczona licznymi, niezwykłymi atrakcjami

W promieniu zaledwie kilkunastu lub dwudziestu kilku kilometrów od Bogatyni znaleźć można wiele miejsc wartych zwiedzania. Najbliżej Bogatyni znajduje się czeski Frydlant. Do zamku prowadzi aleja złożona z 222 dwustuletnich lip. Zamek, zbudowany pierwotnie jako gotycki, został przebudowany w stylu renesansowym. Mówi się, że był on pierwowzorem zamku z powieści Franza Kafki, który przyjeżdżał tu przed II wojną światową.

Z Bogatyni blisko jest również do Hradka nad Nysą. Czeskie miasteczko powstało w drugiej połowie XIII w. jako osada Serbołużyczan. Najstarszą budowlą w Hradku jest charakterystyczny kościół św. Bartłomieja z 1286 roku. Jedną z atrakcji miasteczka jest położony w pobliżu zamek Grabštejn. Stoi na stromej górze niedaleko doliny rzeki Nysy Łużyckiej. Historycy nie są zgodni, kiedy powstał zamek. Prawdopodobnie został zbudowany ok. 1044 roku. Dziś zamek jest miejscem wielu imprez i wydarzeń kulturalnych.

Najbliżej Bogatyni znajduje się czeski zamek Frydlant

Na obrzeżach Hradka, zaledwie kilkaset metrów od granicy z Polską znajduje się jezioro Kristyna. Pół wieku temu było ono wyrobiskiem kopalnianym. Dziś jezioro ma 12 ha powierzchni. Nadaje się do kąpieli, wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Do dyspozycji przyjezdnych jest pensjonat, drewniane domki i miejsca biwakowe.

Z Hradka, ale również z Frydlantu, blisko jest do Liberca. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1352 roku. Dziś około 200-tysięczny Liberec jest dla turystów prawdziwą atrakcją. Można tu oglądać wiele ciekawych budowli. Wśród nich naczelne miejsce zajmuje ukończony w roku 1893 ratusz. Ozdobą miasta jest również dzielnica willowa z przełomu XIX i XX w. oraz Zamek Liberecki.
W mieście znajduje się najstarszy czeski ogród zoologiczny, w którym są np. białe tygrysy. W sąsiadującym z nim, liczącym 115 lat, ogrodzie botanicznym można oglądać orchidee, miniaturowe drzewka bonsai i rośliny mięsożerne.

Wolny czas warto spędzać również w Centrum Babylon z aquaparkiem. Rekreacyjno-handlowy kompleks został zbudowany w hali fabrycznej. Przekraczając niemiecką granicę gminy Bogatynia trafimy do Zittau, czyli Żytawy. Miasto założyli Czesi. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1238 roku. Jednak wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że ludzie osiedlili się tu co najmniej dwa wieki wcześniej.
Zwiedzanie Żytawy warto rozpocząć od rynku, gdzie znajduje się ratusz, zbudowany przez Karla Friedricha Schinkla. Budynek powstał w w latach 1840-45. Wzniesiono go w stylu włoskiego renesansu na podobieństwo "Palazzo grande". Jednym z ciekawszych budynków jest także Dom Solny. Zbudowany w 1511 roku pełnił rolę spichlerza i zbrojowni.

W Muzeum Kościoła św. Krzyża znajduje się najcenniejszy zabytek Żytawy - Wielka Żytawska Szata Wielkopostna. Przy pomocy tego typu płócien zasłaniano w czasie Wielkiego Postu obrazy i ołtarze w kościołach. Żytawska szata pochodzi z roku 1472. Jest wykonana z płótna lnianego i ma 8,20 m długości i 6,80 m szerokości. Namalowano na niej 90 obrazów ze Starego i Nowego Testamentu. Zittau otoczone jest malowniczymi Górami Żytawskimi. Wśród położonych wśród wzgórz kurortów wyróżnia się Oybin. Cicha i spokojna miejscowość robi wrażenie wypielęgnowanymi ponadstuletnimi pensjonatami i budynkami przysłupowymi.

Najbardziej charakterystycznym obiektem jest majestatyczna góra Oybin. Piaskowo-kamienny masyw to pozostałość wulkaniczna. Stoją na nim ruiny czeskiego zamku królewskiego i klasztoru. W sąsiedztwie znajduje się góra Hochwald (749 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie widać z niej całe polsko-czesko-niemieckie pogranicze w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Można tu dojechać samochodem lub rowerem, przekraczając przejście graniczne w Porajowie. Warto jednak zostawić w Zittau auto lub rower i pojechać zabytkową kolejką wąskotorową, która została uruchomiona w 1890 r. Szerokość jej torów wynosi zaledwie 75 cm. Kolejka wyrusza z Zittau w kierunku gór. Na stacji w Bertsdorf trasa rozgałęzia się. Jedna część prowadzi do Kurortu Jonsdorf, a druga do Kurortu Oybin.

Jeśli z Zittau pojedziemy na północ w kierunku Goerlitz, możemy trafić do klasztoru Marienthal. Przed wiekami cysterki z Marienthalu władały częścią Bogatyni oraz kilkoma wsiami wchodzącymi dziś w skład gminy. Klasztor jest najstarszym zakonem kobiecym zakonu cystersów w Niemczech. Działa nieprzerwanie od 1234 roku. Ufundowała go czeska królowa Kunegunda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska