Bogatynia: Najcenniejsze zabytkowe domy zniszczone

  Bogatynia: Najcenniejsze zabytkowe domy zniszczone

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bogatynia może zniknąć z kulturowej mapy regionu. Aż 277 zabytkowych domów w tym mieście ucierpiało w czasie weekendowej powodzi. Jedenaście z nich zostało zniszczonych całkowicie, a 36 częściowo - odpadły im ściany, zostały mocno podmyte, naruszona została ich konstrukcja. Wszystkie ujęte były w gminnej ewidencji zabytków lub rejestrze zabytków.
  - Zrobiliśmy na miejscu inwentaryzację i mamy dokładny obraz zniszczeń. Kilkusetletnia historia regionu została zniszczona w kilka chwil. Płakać się chce - mówi Krzysztof Kurek z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  230 zabytkowych obiektów zostało zalanych w mniejszym lub większym stopniu. Aby je uratować, trzeba je jak najszybciej wyczyścić i osuszyć. W niektórych domach trzeba zadbać o to, by nie zawaliło się piętro z powodu braku ściany. Szczególnie w dzielnicy Markocice.

  - Zabezpieczenia mogą być nawet prowizoryczne, byle były jakiekolwiek. Trzeba ratować wszystko, co się da - przekonuje Krzysztof Kurek.
  Jego zdaniem, najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest czasowe wykwaterowanie wszystkich mieszkańców z uszkodzonych domów i ich remont. Można to przeprowadzić sukcesywnie. Większość domów to konstrukcje murowano-drewniane, pochodzące z różnego okresu - od XVIII do początków XX wieku. Kilkadziesiąt z zalanych zabytków to najcenniejsze historycznie konstrukcje przysłupowe.

  - Mój dom został wybudowany w 1685 roku. Na szczęście przed budynkiem postawiłam solidny mur, który zmniejszył impet fali. Dzięki temu konstrukcja nie ucierpiała. Został jednak zalany - opowiada Ewelina Woźniak z ulicy Waryńskiego.

  Ta część miasta dała początek dzisiejszej Bogatyni. Budowali się tu m.in. przemysłowcy różnych branż. To na ulicach Waryńskiego i Kościuszki mieściły się wille niemieckich fabrykantów. To tutaj były zakłady włókiennicze.

  Nie możemy dopuścić do tego, aby Bogatynia utraciła tak cenne historycznie waloryNieznana jest jeszcze dokładna liczba wszystkich domów, które ucierpiały w wyniku powodzi. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ze Zgorzelca wciąż prowadzą na miejscu wizje lokalne. Dokładne dane będą znane w przyszłym tygodniu. Na razie wstępnie wytypowano do rozbiórki 80 domów, z których większość jest zabytkami. W takiej sytuacji każda decyzja, co z nimi dalej robić, musi być konsultowana z konserwatorem zabytków.

  - Nie możemy działać pochopnie - wyjaśnia Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. - Nie możemy dopuścić do tego, aby Bogatynia utraciła tak cenne historycznie walory - dodaje. Aby uratować zabytkowe budowle, potrzebne będą olbrzymie kwoty, o które trzeba się będzie starać z różnych źródeł. Nie obejdzie się bez pomocy państwa i Unii Europejskiej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!!

  ;| (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 43

  Ty jesteś chora kobieto. Nie masz najmniejszego pojęcia o budowlach zabytkowych i o tym, że nikt nikomu nie każe mieszkać w budynkach zabytkowych najwyraźniej też. Nie podoba się? To won do...rozwiń całość

  Ty jesteś chora kobieto. Nie masz najmniejszego pojęcia o budowlach zabytkowych i o tym, że nikt nikomu nie każe mieszkać w budynkach zabytkowych najwyraźniej też. Nie podoba się? To won do betonowo-styropianowych bloczków, byle postawionych z dala od normalnych ludzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chore!!!

  małgosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

  To ludzie są najważniejsi!!! RTany boskie LUDZIE! Te domy kiedy takie cenne to powinno państwo utrzymywać jako obiekty zabytkowe a mieszkającym w nim ludziom ich fatalny stan techniczny przyniósł...rozwiń całość

  To ludzie są najważniejsi!!! RTany boskie LUDZIE! Te domy kiedy takie cenne to powinno państwo utrzymywać jako obiekty zabytkowe a mieszkającym w nim ludziom ich fatalny stan techniczny przyniósł niebezpieczeństwo To stare próchna, które teraz to widać byy zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Tym się teraz zajmować to typowe dla nas ostatnio. W końcu w myśl tej ideologii nie wypada długo płakać...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo