Elastyczne etaty, atrakcyjne wynagrodzenia oraz dodatkowe benefity – tak Biedronka chce zachęcić do pracy u siebie. I coraz bardziej nastawia się na pracowników z Ukrainy.

Dla zainteresowanych pracą w Biedronce od lutego działa infolinia rekrutacyjną w języku polskim i ukraińskim. Za jej pośrednictwem można m.in. uzyskać informacje na temat procesu rekrutacyjnego, pomoc w aplikacji na wybrane stanowisko lub zostawić swoje dane w ramach zgłoszenia spontanicznego.

Infolinia działa pod numerem +48 22 205 33 10. Dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej, funkcjonującej przez cały tydzień, 24 godziny na dobę i ukraińskiej, działającej codziennie w godzinach 8:00 – 22:00.

Ponadto nowa odsłona strony internetowej pracawbiedronce.pl również jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Według danych GUS w 2017 r.

cudzoziemcom wydano 235,6 tys. zezwoleń na pracę w Polsce1. W porównaniu do 2016 r. było to prawie dwa razy więcej. W 2017 r. Ukraińcy stanowili ponad 80 proc. tej grupy. Cudzoziemcy coraz chętniej przyjeżdżają też do Polski na studia. Według danych opublikowanych przez GUS w czerwcu ub.r. ponad 72 tys. obcokrajowców planowało studiować w Polsce przez co najmniej rok – spośród nich ponad 50 proc. stanowili Ukraińcy2.

Ile można zarobić w Biedronce?

Osoby rozpoczynające pracę w Biedronce jako sprzedawcy-kasjerzy na pełen etat mogą miesięcznie zarobić co najmniej 2700 zł brutto, wliczając w to nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, by po trzech latach dojść do poziomu 2950 zł brutto miesięcznie. W wybranych lokalizacjach kwoty te są wyższe, np. w Warszawie osiągają wartość 3550 zł brutto po trzech latach pracy.

Z nowym rokiem sieć zmodyfikowała zasady wypłacania uznaniowej premii za wyniki - jest ona obecnie wypłacana co miesiąc, a nie jak dotychczas co kwartał. Sieć uelastyczniła też zasady otrzymywania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności tak, by nawet w przypadku jednego lub dwóch dni nieplanowanej, ale usprawiedliwionej absencji w danym miesiącu pracownik mógł otrzymać odpowiednio 75 proc. i 50 proc. tego dodatku.

Pracownicy Biedronki mogą liczyć także na pakiet socjalny, na który składa się 20 programów wsparcia pracowników opartych na trzech filarach: zdrowiu, rodzinie i edukacji.