
Anna Rokicka-Żuk
Redaktor OnlinePolskaWarszawa

Czy koronawirusa mogą przenosić komary, kleszcze i inne pasożyty żerujące na krwi?
Ugryzienie kleszcza może skutkować rozwojem groźnej choroby, gdyż pasożyty te przenoszą bakterie i wirusy. Czy wobec tego mogą też zarażać koronawirusem, wywołując COVID-19? A co z komarami, które w wielu krajach również roznoszą choroby? Czy zarażeniem grozić może ukąszenie przez gza albo strzyżaka? Choć infekcja spowodowana przez pijącego krew pasożyta jest potencjalnie możliwa, na taką ewentualność wciąż brak dowodów naukowych.

Jak dobrać soczewki kontaktowe? Jak je zakładać, zdejmować i dbać o higienę, by mieć zdrowe oczy?
Soczewki kontaktowe, czyli popularne „kontakty”, zapewniają komfort patrzenia i bezpieczeństwo użytwkowania tylko wtedy, gdy są odpowiednio dopasowane i noszone. Właściwe obchodzenie się z nimi to również sposób, by uniknąć powikłań ze strony narządu wzroku. Jak więc dobrać soczewki kontaktowe, jak je zakładać, zdejmować i czyścić w sposób przyjazny dla oka? Sprawdź zalecenia specjalistów!

Na czym smażyć? 7 najlepszych olejów do smażenia, grillowania i pieczenia
Dania z patelni nie muszą być niezdrowe! Wiele zależy od sposobu ich przygotowania, w tym również od wyboru oleju i zastosowanej temperatury. Wśród tych używanych w kuchni do intensywnego podgrzewania nadaje się tylko kilka rodzajów – sprawdź, który olej jest najlepszy do smażenia – a także pieczenia na grillu!
![Jak zrzucić brzuch? Aby spalić tłuszcz, nie wystarczą same ćwiczenia! Poznaj skuteczne sposoby na szczupłą talię [WYNIKI BADAŃ]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/db/bc/606c024e9fd71_o_xsmall.jpg)
Jak zrzucić brzuch? Aby spalić tłuszcz, nie wystarczą same ćwiczenia! Poznaj skuteczne sposoby na szczupłą talię [WYNIKI BADAŃ]
Zbyt duży obwód w pasie to problem nie tylko estetyczny, bo również zdrowotny. Aby cieszyć się świetną sylwetką i nie chorować, warto wyszczuplić środkowe partie ciała. Jak się jednak okazuje, kluczem do sukcesu jest całościowy plan działania, bo same ćwiczenia nie wyszczuplą sylwetki właśnie tam, gdzie byśmy chcieli. Sprawdź, jak zrzucić brzuch i zadbać o jego estetyczny wygląd!

Zatrucia pokarmowe – 10 produktów najczęściej powodujących infekcje układu trawienia
Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są produkty pochodzenia roślinnego, ale to te odzwierzęce powodują najgroźniejsze infekcje i największą liczbę powikłań. Sięgając po pewne artykuły spożywcze ryzykujemy bardziej niż wybierając inne – sprawdź, na które z nich najlepiej uważać, by uniknąć przykrych objawów zakażenia układu trawienia.

Jajka wielkanocne w zdrowej wersji – TOP 10 pomysłów na potrawy z jajek. Sprawdź, jak przygotować jaja faszerowane, w koszulkach czy pastę
Jajka są zdrowe i warto sięgać po nie nie tylko od święta. Obfitują w cenne związki odżywcze, sycą, a przy tym chronią przed chorobami, nie powodując miażdżycy! Większość osób może jeść jaja nawet codziennie, a także nie odczuć skutków nadmiaru ten raz w roku. Sprawdź, jak przygotować je pyszny i atrakcyjny sposób, by dania z jajek były centralnym punktem wielkanocnego stołu.

Utrata węchu i smaku po COVID-19. Dlaczego anosmia jest tak częsta, jak leczyć zaburzenia i jak długo trwa powrót do normy
Zmiany w odczuwaniu zapachu i smaku to częsty problem u ozdrowieńców z COVID-19, który może utrzymywać się nawet przez rok. Utrata węchu i smaku lub ich osłabienie to całkiem specyficzne objawy infekcji koronawirusem czy wirusem grypy. Ich ustępowanie trwa zwykle kilka tygodni, jednak u pewnej liczby osób anosmia i podobne zaburzenia mogą się nawet pogłębić lub nawrócić. Wyjaśniamy, jak często występuje problem osłabionego węchu i związanego z nim smaku, jak leczyć te zaburzenia oraz jak pracować nad nim w domu. Sprawdź, jak można odzyskać powonienie i jak długo trzeba czekać na poprawę!

10 zdrowych przekąsek do 100 kcal – są idealne na diecie odchudzającej i pomagają trzymać sylwetkę!
Dbasz o figurę albo odchudzasz się? Nie musisz głodować! Jeśli między posiłkami dokucza ci głód, nie czekaj, aż stanie się bardziej dotkliwy – wtedy łatwo ulec niezdrowej pokusie i sięgnąć np. po słodycze czy fast food. Proponujemy 10 zdrowych produktów, które pomogą osiągnąć lub utrzymać wymarzoną sylwetkę!

Nadwaga i otyłość u dzieci – jak im zapobiegać? Co robić, gdy BMI dziecka jest za wysokie i jak odchudzić je w bezpieczny i trwały sposób?
Lekarze alarmują, że polskie dzieci ważą coraz więcej. Nadmiar kilogramów dotyczy już co piątej młodej osoby, a najbardziej tyją chłopcy. Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych to dorosłe życie z chorobami, dlatego warto jak najszybciej im przeciwdziałać. Wyjaśniamy, jak wygląda problem w polskim społeczeństwie i co robić, gdy BMI dziecka jest zbyt wysokie. Podajemy praktyczne rady ekspertki w dziedzinie dietetyki klinicznej, które pomogą odchudzić pociechę, a zwłaszcza ułatwią zastąpienie słodyczy i innych szkodliwych przekąsek zdrowymi produktami.

Alzheimer da się zatrzymać lub opóźnić! Skuteczne sposoby profilaktyki rozwoju i postępu objawów choroby Alzheimera polecane przez naukowców
Rozwój demencji nie jest normalnym elementem starzenia się, a jej najczęstsza postać – choroba Alzheimera nie musi być tak częsta, jak obecnie. Dowiedz się, co jest jej przyczyną i dlaczego kobiety są bardziej zagrożone tym schorzeniem neurodegeneracyjnym niż mężczyźni. Sprawdź 5 najważniejszych czynników chroniących przez alzheimerem, które pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby, opóźnić pojawienie się jej objawów, a nawet zatrzymać postępowanie zmian w mózgu.
Najpopularniejsze