1/6
Śląsk Wrocław ogłosił konkurs na projekt akademii...
fot. fot. materiały prasowe

Taka ma być nowa akademia Śląska Wrocław. Imponujące! (SZCZEGÓŁY, PROJEKT, WIZUALIZACJE, KONCEPCJA)

Śląsk Wrocław ogłosił konkurs na projekt akademii piłkarskiej, która ma powstać na Nowych Żernikach. Klub zakłada, że pozwolenie na budowę powinno zostać wydane do 20 marca 2023 roku. Znamy już dokładne założenia całej koncepcji. Projekt wygląda imponująco.

Firma architektoniczna, która wygra konkurs, ma zaprojektować koncepcję, wykonać pełen projekt akademii a potem być nadzorcą projektowym inwestycji. - W tym roku zbierzemy tych, którzy są zainteresowani zaprojektowaniem akademii, a potem sprawdzimy, czy spełniają minimalne wymogi kompetencyjne – powiedział na antenie telewizji Echo24 prezes Śląska Piotr Waśniewski. „Konkurs” oznacza, że na tym etapie nie cena będzie najważniejsza (nie jest to przetarg), natomiast negocjacje w tej kwestii będą ostatnim elementem całego procederu. - Najpierw chcemy zebrać koncepcje, a potem pokłócić się o cenę – stwierdził Waśniewski.

Sam wykonawca projektu zostanie już wyłoniony w ramach przetargu. W tej chwili wiadomo, że budowę ośrodka treningowego finansować będzie miasto Wrocław oraz Ministerstwo Sportu, które ten pomysł wpisało już na listę „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Śląsk ma także nadzieję, że uda się pozyskać środki z Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Te trzy źródła stanowią dziś na przykład podstawę budowy hali lekkoatletycznej na wrocławskich Kłokoczycach. Pozwolenie na budowę ma zostać wydane do 20 marca 2023 roku.

II CZĘŚĆ TEKSTU (KLIKNIJ)

WAŻNE! Do kolejnej części tekstu przejdziesz za pomocą gestów na telefonie lub strzałek obok.

2/6
Akademia ma powstać wzdłuż linii kolejowej od ul. Żernickiej...
fot. fot. materiały prasowe

Boiska, szkoła, bursa

Akademia ma powstać wzdłuż linii kolejowej od ul. Żernickiej i stacji Wrocław Żerniki na wschód aż do ul. Białogardzkiej. W sumie będzie to 23,68 ha terenu, który dziś ma funkcję rolniczą. Trzeba te ziemie przekształcić. Na miejscu już przeprowadzano odwierty geologiczne, by sprawdzić, jakie jest podłoże. Z północy na południe pola przecina potok Ługowina, który docelowo stanie się elementem części rekreacyjnej akademii. Z wschodu na zachód przebiega tam natomiast linia energetyczna. Ją także należy przebudować.

Część sportowo-rekreacyjna wraz z Ługowiną (wybudowane zostaną na niej dwie kładki) ma zajmować 18,54 ha. Zlokalizowana zostanie w centralnej części całego terenu.

W części edukacyjnej powstanie bursa szkolna na 80 miejsca dla najbardziej uzdolnionej młodzieży (1,07 ha w północno-zachodniej części). Zlokalizowana zostanie tam także szkoła. Do tego będzie część komercyjna (2,38 ha), czyli budynki usytuowane na wschodzie, wzdłuż Alei Architektów (to główna droga, która dziś od Kosmonautów prowadzi na osiedle Wuwa2.

III CZĘŚĆ TEKSTU (KLIKNIJ)

WAŻNE! Do kolejnej części tekstu przejdziesz za pomocą gestów na telefonie lub strzałek obok.

3/6
Jeśli chodzi o część sportową w sumie wybudowanych zostanie...
fot. fot. materiały prasowe

11 boisk, kilka budynków - oto, co w nich będzie

Jeśli chodzi o część sportową w sumie wybudowanych zostanie 11 boisk w tym: jedno boisko centralne ze stadionem, pięć boisk treningowych z naturalną nawierzchnią (w tym jedno z podgrzewaną murawą dla pierwszego zespołu Śląska), jedno boisko meczowe (naturalna trawa), trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią i kolejne – czwarte – które będzie kryte.

W dokumentach konkursowych czytamy także:
„Dodatkowo, na terenie akademii planowane są również: 4 do 6 kortów tenisowych, 2 boiska do koszykówki, 2 boiska do siatkówki, 4 stoły do teqballa (rodzaj siatkonogi, w którą gra się przy stołach przypominających nieco te do ping ponga), 4 boiska do siatkonogi, 4 mini boiska, w tym jedno boisko plażowe, 3 mini boiska rozgrzewkowe, a także ścieżka motoryczna i boisko do rozgrzewki dla bramkarzy. Oprócz boisk zaplanowana jest budowa pełnej infrastruktury oraz kompleksu sportowego. W skład kompleksu wchodzić będą następujące budynki: budynek A i B (jako jeden budynek lub dwa osobne); budynek zespołów młodzieżowych (treningowo – meczowy), budynek C – Budynek Klubowy; kryte boisko oraz zaplecze socjalno–administracyjne wraz z częścią zaplecza kuchennego (budynki D2 i D1); budynek parku maszyn (budynek E).”

IV CZĘŚĆ TEKSTU (KLIKNIJ)

WAŻNE! Do kolejnej części tekstu przejdziesz za pomocą gestów na telefonie lub strzałek obok.

4/6
W budynku A i B znaleźć się mają: szatnie dla zawodników...
fot. fot. materiały prasowe

Olbrzymie zaplecze dla 11 boisk

W budynku A i B znaleźć się mają: szatnie dla zawodników wraz z zapleczem medycznym i pomieszczeniami odnowy biologicznej, sale fizjoterapii, siłownia, sala do ćwiczeń, gabinet lekarski, zaplecze socjalne (w tym m.in. Jadalnia), pomieszczenia dla kadry trenerskiej, szatnie dla drużyny kobiecej, drużyn młodzieżowych oraz szatnie gości, pomieszczenia medyczne i dla fizjoterapeutów, siłownia, sala fitness, sala konferencyjna i wykładowa, pomieszczenia biurowe dla trenerów, pokoje dla szkoleniowców i zawodników przebywających na testach (minimum trzy), sala rekreacyjna i pomieszczenia magazynowe.

Budynek A to bezpośrednie zaplecze treningowe pierwszej drużyny. Ma być zlokalizowany w pobliżu dwóch boisk, w tym jednym z podgrzewaną płytą. Jego powierzchnia użytkowa to 2266m2. Budynek B ma być bazą głównie dla drużyn młodzieżowych (od U5 do U19). Szatnie mają być zaprojektowane w sumie dla 19 drużyn z podziałem na zespoły dziewcząt i chłopców (powierzchnia użytkowa 3457m2).

Budynek C to kolejne szatnie (dla drużyn seniorskich i gości), pomieszczenia medyczne (w tym przeznaczone na antydoping), pokoje dla sztabu trenerskiego, zaplecze komercyjne i techniczne (gastronomia, magazyny, pomieszczenia techniczne), zaplecze medialne, biura, a także trybuny dla gości VIP i kibiców.

Ta budowla ma być zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie boiska głównego rezerw, które będzie miało licencję na II ligę. To tam będą m.in. drugoligowe szatnie (powierzchnia użytkowa 4258m2).

Budynek D1 to kryte boisko ze sztuczną nawierzchnią. Ma być zadaszone „przykryciem trwałym w konstrukcji stalowej, żelbetowej lub drewnianej”. D2 ma stanowić jego zaplecze z częścią gastronomiczną, w tym kuchnię gotową wydać nawet 600 posiłków (powierzchnia użytkowa obu to 12 022m2).

Budynki E to przede wszystkim park maszyn i garaże dla sprzętu do pielęgnacji boisk (1206m2).

Bursa ma mieć pokoje dwu- i trzyosobowe. Na dwa pokoje przypadać będzie jedna łazienka. Na każdej kondygnacji ma być ogólnodostępna kuchnia. Do tego m.in. Stołówka, świetlica, pokój do nauki czy studia dla wychowawców i trenerów.

Wszystkie elementy mają spełniać wymogi licencyjne PZPN odnośnie II ligi mężczyzn, ekstraligi kobiet, a także młodzieżowych rozgrywek na szczeblu centralnym. Docelowo zatem to właśnie tam swoje spotkania rozgrywać będzie Śląsk II Wrocław, a także kobiecy Śląsk.

V CZĘŚĆ TEKSTU (KLIKNIJ)

WAŻNE! Do kolejnej części tekstu przejdziesz za pomocą gestów na telefonie lub strzałek obok.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Wielki krzyż na średniowiecznym grodzisku. W 1915 roku, wzniósł go ojciec w żałobie

Wielki krzyż na średniowiecznym grodzisku. W 1915 roku, wzniósł go ojciec w żałobie

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Zobacz również

13,5 tys. kibiców wspierało żużlowców Sparty na meczu z GKM-em Grudziądz (ZDJĘCIA)

13,5 tys. kibiców wspierało żużlowców Sparty na meczu z GKM-em Grudziądz (ZDJĘCIA)

Piłkarze, którzy opuścili Śląsk Wrocław. Jak sobie radzą?

Piłkarze, którzy opuścili Śląsk Wrocław. Jak sobie radzą?