Afera we wrocławskiej drogówce. Wystarczyła wizytówka...

  Afera we wrocławskiej drogówce. Wystarczyła wizytówka policjanta, by nie płacić mandatu

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Afera we wrocławskiej drogówce. Wystarczyła wizytówka policjanta, by nie płacić mandatu

  ©Szymon Starnawski /Polska Press

  Oficer dolnośląskiej policji pomagał znajomym gdy ci mieli problemy z drogówką – twierdzi prokuratura. Rozdał im wizytówki ze swoim nazwiskiem. Mieli się na niego powołać w razie kłopotów przy kontroli drogowej. A jeśli wizytówka nie działała, kierowcy dzwonili do oficera. Ten kontaktował się z policjantami z patrolu i nakłaniał ich, by zakończyli sprawę bez mandatów czy zabierania dowodów rejestracyjnych. Takie są ustalenia śledztwa wszczętego po informacjach przekazanych prokuraturze przez samą policję.
  Afera we wrocławskiej drogówce. Wystarczyła wizytówka policjanta, by nie płacić mandatu

  ©Szymon Starnawski /Polska Press

  Oficer Rafał F. „stworzył układ towarzysko – biznesowy” - czytamy w uzasadnieniu aktu oskarżenia w tej sprawie. Dzięki pomocy oficera problemów uniknął m.in. kierowca ciężarówki z naczepą. Nie miał dowodu rejestracyjnego pojazdu a naczepa nie miała ważnych badań technicznych. Kary nie poniósł też inny kierowca ciężarówki, który jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa na dodatek rozmawiając przez telefon komórkowy. Powinien dostać 300 złotych mandatu i siedem punktów karnych.

  Jeden z kierowców – któremu oficer miał pomóc w odzyskaniu zabranego dowodu rejestracyjnego mercedesa – odwdzięczył się wędlinami. Prokuratura potraktowała je jako łapówkę.
  Oficer miał też namawiać znajomych przedsiębiorców, by korzystali z usług firmy jego żony - w dowód wdzięczności za pomoc przy okazji kłopotów z drogówką. A pomoc dotyczyła nie tylko ich samych. Również ich pracowników. Bo wśród znajomych oficera byli szefowie firm transportowych.

  Zobacz też: Jak drogówka dogaduje się z kierowcami [STENOGRAMY NAGRAŃ Z RADIOWOZÓW]

  Tę historię wykryła sama policja. To policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych zainteresowało się oficerem komendy wojewódzkiej. Założono mu podsłuch. Rozmowy policjanta nagrywano pomiędzy październikiem 2015 a kwietniem 2016 roku.

  W związku z tą akcją prokuratura postawiła przed sądem trzynaście osób. Oprócz Rafała F. są to m. in. policjanci z drogówki, którzy rezygnowali z karania kierowców na prośbę oficera. Żaden z nich nie przyznał się do winy. Zdaniem oskarżenia nie było takiej sytuacji, w której można by uznać, że policjanci działali na rozkaz wyższego stopniem funkcjonariusza. Szczególnie, że nie był ich bezpośrednim przełożonym. Autor aktu oskarżenia używa pojęcia „naciski”. Przyznaje, że odmowa wykonania „prośby” mogłaby spowodować kłopoty w dalszej karierze policjanta. Ale każdy kto się ugiął i od kontroli albo kary odstąpił dziś jest oskarżony o przekroczenie uprawnień.

  Przed sądem stanie też kilku przedsiębiorców. Jeden z nich miał firmę transportową. Oficer miał go informować kiedy i gdzie prowadzone są kontrole ciężaru jadących drogami pojazdów. Policja i inne służby wyłapują, dzięki takim akcjom, przeładowane auta. O wręczenie łapówki, w postaci wędlin, oskarżony jest przedsiębiorca, który odzyskał dowód rejestracyjny.

  Rafał F. - czytamy w akcie oskarżenia – na początku śledztwa potwierdził, że doszło do sytuacji, ujawnionych w podsłuchu. Zaprzeczył jednak by działał „w celu osiągnięcia korzyści”. Później odmówił dalszych wyjaśnień. Biznesmen od wędlin zaprzeczył, by miała to być łapówka za odzyskanie dokumentów samochodu.

  Zobacz też: Jak drogówka dogaduje się z kierowcami [STENOGRAMY NAGRAŃ Z RADIOWOZÓW]  Zobacz też:


  Po zwykłej drodze pod Wrocławiem pędził 190 km/h  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (106)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciężarówki

  ank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak te ciężarówki były jakoś tam sprawne, że nie zagrażały ruchowi, to co takiego się stało. O to chodzi aby były sprawne, a to jest najważniejsze. Gorzej jak nie były sprawne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  więzienie

  adams23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zamknąć wszystkich .dowalić wysokie kary- przestroga dla innych. Ja dziękuje za taką policje!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W KPP w Oleśnica wystarczyła butelka wódki

  Master (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy wystarczyła butelka wódki , trochę to trwało bo patrol był z wrocławskiej drogówki , w międzyczasie mandat został wypisany kobiecie z autem służbowym....rozwiń całość

  W Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy wystarczyła butelka wódki , trochę to trwało bo patrol był z wrocławskiej drogówki , w międzyczasie mandat został wypisany kobiecie z autem służbowym. Jest oczywiste ze wszyscy dobrze wiedzieli na komendzie ze takie sytuacje to norma ku chwale Ojczyzny i tego Obywatela pracującego i podatki płacącego.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kupa

  kierownik MB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  i poco ten huk i halas BSW tez musi sie wykazac tylko jak to sie ma do afer na szczytach osobiscie zawsze targoje z gliniarzami mandat i chosiaz z marnym skutkiem to i tak ich szanuje ze sa a...rozwiń całość

  i poco ten huk i halas BSW tez musi sie wykazac tylko jak to sie ma do afer na szczytach osobiscie zawsze targoje z gliniarzami mandat i chosiaz z marnym skutkiem to i tak ich szanuje ze sa a jeszcze bardziej gdy ich widze na drodze wtedy wariaci z ciezka noga zwalniaja wiec dajcie spokuj jaka kielbasa jaka lapowka przecie to jest smieszne i kompromitujace mundur oj nie ladnie robic kupe w swoje gniazdozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mój pies też bierze wędliny jak łapówkę ;)

  Jezus Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ależ bida w tej formacji...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kandydat na prezydenta

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ja proponuję na prezydenta RP darmozjada z UMWD Jacka Kaszuba oraz premiera pasożyta Bogusława Wijatyka. Proszę o poparcie dla tych miernot. Please.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja też miałem taką wizytówkę

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  ale od innego psa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OJ TAM, OJ TAM

  TERA MY SOM JUZ AMERYKANY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  I PAŃSTWO AMERYKAŃSKIE POWINNO WSPIERAĆ PRYWATNĄ INICJATYWĘ I BIZNES, INACZEJ PRAWE I SPRAWIEDLIWE PAŃSTWO OBNAŻY SWOJĄ DWULICOWOŚĆ, WYJDZIE NA TO, ŻE TYLKO O ASYSTENTKI I ASYSTENTÓW PREZESÓW DBA,...rozwiń całość

  I PAŃSTWO AMERYKAŃSKIE POWINNO WSPIERAĆ PRYWATNĄ INICJATYWĘ I BIZNES, INACZEJ PRAWE I SPRAWIEDLIWE PAŃSTWO OBNAŻY SWOJĄ DWULICOWOŚĆ, WYJDZIE NA TO, ŻE TYLKO O ASYSTENTKI I ASYSTENTÓW PREZESÓW DBA, A INNYM CIĘŻKO PRACUJĄCYM SIĘ TAKIE PIENIĄDZE NIE NALEŻĄ ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policjant z drogówki uniewinniony po 5 latach

  andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  Panie Rybak....a może opisze pan ten temat. Policjant z drogówki podejrzany o łapówki uniewinniony po 5 latach przez sad. Może dotrze pan do wyroku sadowego i to opisze. Jak na siłe zbierane przez...rozwiń całość

  Panie Rybak....a może opisze pan ten temat. Policjant z drogówki podejrzany o łapówki uniewinniony po 5 latach przez sad. Może dotrze pan do wyroku sadowego i to opisze. Jak na siłe zbierane przez bsw materialy padły w sadzie, gdzie bsw nie odróznia notatnika sluzbowego od dokumentacji w jaki sposob na sile sa przesluchiwani swiadkowie. Szkoda ze nie zrobi pan tego. Temat nie medialny? Czy za cięzki do udżwigniecia?
  Jaka gazeta taki dziennikarz....dno.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zesrałem

  Się (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Zesrałem się i śmierdzi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gratuluje

  gratuluje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  GRATULUJE

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo