Absolwenci Akademii Wojsk Lądowych otrzymali swój pierwszy tytuł oficerski

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Absolwenci Akademii Wojsk Lądowych otrzymali swój pierwszy tytuł oficerski
Absolwenci Akademii Wojsk Lądowych otrzymali swój pierwszy tytuł oficerski materiały prasowe AWL
Udostępnij:
130 absolwentów z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zostało promowanych dzisiaj na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Czekali na ten dzień 5 lat. Teraz każdy z nich otrzymał swój przydział i nowi oficerowie rozjadą się do jednostek w całej Polsce.

Jak sami przyznają, ta sobota była dla nich naprawdę wyjątkowym dniem. Każdy student Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na moment otrzymania pierwszego stopnia oficerskiego i upragnionych gwiazdek czeka ze zniecierpliwieniem przez 5 lat studiów. Dzisiaj zaszczytu takiego dostąpiło kolejnych 130 absolwentów uczelni. Jednak muszą pamiętać, że przyjmują na siebie także dużą odpowiedzialność.

- Oficer to nie tylko zawód, lecz przede wszystkim zobowiązanie wobec ojczyzny, przyjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo narodu i państwa… Jesteście absolwentami renomowanej uczelni – Akademii Wojsk Lądowych. Jestem pewien, że studia dały Wam zarówno wiedzę, jak hart ducha konieczny, by zmierzyć się z wyzwaniami, które napotkacie na swojej drodze zawodowej - tymi słowami zwrócił się zgromadzonych rektor-komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Nowo mianowany podporucznik Remigiusz Trybus przyznaje, że wiele osób podczas pięciu lat służby miało chwile zwątpienia, które jednak szybko mijały.

- Jeżeli ktoś znalazł się tutaj z przekonań i ideałów, to nie straszne mu żadne przeciwności czy wątpliwości i wie, że są one przejściowe, a jesteśmy tutaj zdecydowanie dla większych wartości, którym hołdujemy jako Wojsko Polskie. Przez te 5 lat najbardziej wymagające było poświęcenie swojego życia prywatnego na rzecz służby w wojsku, rezygnacja z takich przywilejów, jakimi cieszą się studenci cywilni, którzy nie muszą ojczyźnie służyć. Zdają sesje, egzaminy, a my tutaj jesteśmy skoszarowani i mamy pewne obostrzenia. Ale są też i przyjemności, jak na przykład taki dzień, jak dzisiaj, którym może się pochwalić tylko akademia wojskowa - zdradza ppor. Remigiusz Trybus.

Aktu promowania na pierwszy stopień oficerski dokonali Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Marek Sokołowski.

Każdego roku najlepszy student Akademii Wojsk Lądowych otrzymuje specjalne wyróżnienie od Prezydenta RP - Szablę Honorową Wojska Polskiego. Tym razem prymusem została ppor. Mariola Myrta.

- Minister Obrony Narodowej wyróżnił kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (rodzaj broni przyp. red.) ppor. Żanetę Kołton. Trzech najlepszych podporuczników za uzyskanie wysokich wyników w wykonywaniu zadań służbowych, przejawianie inicjatywy w służbie i wzorową postawę, rektor-komendant AWL wyróżnił pierścieniami pamiątkowymi uczelni. Wyróżnieni zostali: ppor. Mariola Myrta, ppor. Żaneta Kołton i ppor. Mateusz Antczak - mówi por. Roksana Trawka, oficer prasowy Akademii Wojsk Lądowych.

Promocję zakończyła defilada pododdziałów absolwentów, na czele których maszerowały Orkiestra Wojskowa z Żagania i kompania honorowa AWL.

Młodzi podporucznicy ruszą teraz w świat. Zasilą bowiem szeregi jednostek i instytucji wojskowych z całego kraju.

- Każdy z nas dostał przydział na rozmowach kadrowych w maju. Przez miesiąc byliśmy na praktykach, gdzie każdy zapoznał się ze swoim stanowiskiem jeszcze jako podchorąży. Teraz mamy miesiąc urlopu i po tym czasie wracamy na swoje stanowisko i zaczynamy służyć - mówi ppor. Mateusz Antczak.

Nie każdy mógł zdecydować, do jakiego miasta pojedzie. Na uczelni obowiązuje ranking. Pierwszeństwo w wyborze jednostki mają osoby, które plasują się w nim najwyżej.

Absolwentom podczas promocji na stopień oficerski towarzyszyli bliscy. Jednak w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, każdy mógł zaprosić tylko dwie osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie