Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A może archeologia?

km
Pod mottem „Odkrywać kultury, rozumieć historię“, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Chemnitz próbuje pokazać zwiedzającym historię Saksonii.

Samo miejsce tego Muzeum ma już znaczenie. Budynek stojący na placu Stefana Heyma, w którym znajduje się Miejskie Muzeum Archeologii jest świadkiem wielu wydarzeń historycznych i obecnie również znaczącą budowlą. Przebudowane i odnowione centrum handlowe Schocken, które zostało zbudowane w 1930 roku w modernistycznym stylu, jest odpowiednim miejscem aby ciekawie przekazać historię Saksonii

Przeszłość jako przeżycie

W Foyer zobaczyć możemy przedsmak tego, co czeka odwiedzającego w jego dalszej podróży. Wejście do budynku jest wyjątkowo jasne i przyjazne. Otwarta przestrzeń w środku pozwala spojrzeć na wszystkie trzy poziomy wystawowe. Znaleziska które można dostrzec z tego miejsca zachęcają do dalszego zwiedzania. Szczególne wrażenie sprawia interaktywna mapa, która pokazuje rozwój terytorialny Saksonii. Jak wyglądały te tereny kiedy nie było jeszcze Wolnego Państwa Saksonii? Jakie zmiany były najistotniejsze? Co było najważniejsze dla rozwoju tych terenów. O każdej pełnej godzinie mapa wprawiona zostaje w ruch i opowiada za pomocą dźwięku i obrazu historię Saksonii. Wokół mapy rozstawione są ekrany tematyczne dotyczące: wód, przyrody, geologii, ludności, komunikacji.

Drodze przez poszczególne piętra towarzyszy wysoki na 21 metrów profil glebowy, który obrazuje 300.000 lat historii na terenach dzisiejszej Saksonii. Skały, wymarłe gatunki zwierząt, odpady, fundamenty, budynki od natury po kulturę widzimy cały przekrój ewolucji cywilizacji na tych terenach.

Historia na wyciągnięcie ręki

Trzy piętra wystawowe podzielone są tematycznie na: „Zmiana ciepłej i zimnej pory”, Kultury i osiadły tryb życia, oraz „Od osiedlenia Słowian do industrializacji”. W ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara zwiedzający mogą stanąć oko w oko z wołem piżmowym lub europejskim bizonem. Podziwiać skamieniałości, historyczne dokumenty oraz kości i czaszki. Naciskać guziki, wysuwać szuflady, czytać teksty, otwierać drzwi. Mogą również patrzeć przez lupy oglądać filmy i zdjęcia lub po prostu trwać i pozwolić nakarmić się zmysłom ogromem wrażeń tego otoczenia. Budzące podziw tło stanowi instalacja z 1300 archeologicznych przedmiotów dnia codziennego, jak i 40 metrowe panoramy. W wykuszach zobaczymy obrazy z życia założyciela centrum handlowego Salmana Schockena i architekta Ericha Mendelsohna oraz rożne historie związane z samym centrum. Odwiedziny Muzeum w Chemnitz zostaną na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji jak i plan aktualnych wystwa muzeum znajdziecie Państwo pod:
http://www.smac.sachsen.de. Jesienią 2015 otwarta zostanie wystawa „SALZ.SCHATZ.LEBEN“.

Muzeum w Chemnitz czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00. W czwartki muzeum czynne jest do godziny 20:00. Bilet wstępu kosztuje 7 EUR (4 po zniżce). Do lat 16 wstęp za darmo.

Dojazd samochodem: A4 do Chemnitz-Glösa, następnie B107 do Brückenstraße (nawigacja rozpoznaje jako: Brückenstraße 9, 09111 Chemnitz)
Dojazd pociągiem: do Hauptbahnhof Chemnitz, potem około 900 metrów na Bahnhofstraße iść według znaków.

Pytania, propozycje tematów lub krytykę prosimy kierować pod adres: [email protected]

© Eric Mildner | taktiker 2014

Sachsen Chemnitz Museum Archäologie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska