Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 plakatów wyborczych na przystanku. Wrocław jest wielką tablicą reklamową [LIST CZYTELNIKA]

red
Kampania wyborcza na ostatniej prostej. W najbliższą niedzielę (21 października) pierwsza tura wyborów samorządowych. Dla wielu mieszkańców to będzie ulga, gdyż z miasta zaczną znikać polityczne banery. - Jestem oburzony faktem, jak wygląda nasze miasto przed wyborami. To jedna wielka tablica reklamowa - pisze do nas Pan Adrian.

Plakaty wyborcze są wszędzie. Na przystankach MPK, na latarniach, płotach, ścianach. Do tego ulotki znajdujemy w skrzynkach na listy oraz w tramwajach i autobusach. Taki stan rzeczy nie podoba się wielu mieszkańcom. W tej sprawie napisał do nas Pan Adrian, który obawia się, że plakaty wyborcze będą wisieć jeszcze długo po wyborach, gdyż politycy do reklamy są pierwsi, a do sprzątania ostatni.

Poniżej prezentujemy treść listu.

"Piszę do Państwa, bowiem jestem oburzony faktem, jak wygląda nasze miasto przed wyborami. To jedna wielka tablica reklamowa. Jako przykład przesyłam zdjęcie przystanku Park Zachodni, które wykonałem dziś rano. Jeszcze parę dni temu wokół przystanku wisiało 5-6 plakatów, dziś naliczyłem ich blisko 50!
Polecam przyjechać Państwu w to miejsce i zobaczyć na własne oczy. Jak rozumiem, za miejsce reklamowe należy zazwyczaj zapłacić - czy kandydaci do rady płacą za rozwieszenie plakatów w przestrzeni miejskiej np. na przystankach, latarniach, koszach na śmieci? Kolejne pytanie - kto te plakaty będzie sprzątał po kampanii i z czyich pieniędzy zostanie to pokryte?"

Wieszać plakaty wyborcze mogą jedynie komitety wyborcze. Za każdy dzień płacą od 50 do 80 groszy za metr kwadratowy powierzchni w zależności od statusu drogi - czy jest ona gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa.

Komitety, które już uzgodniły lokalizacje dla banerów i plakatów, zostały powiadomione o zasadach umieszczania materiałów w pasie drogowym. Informacji takich udziela również Miejskie Biuro Wyborcze. W każdym wypadku zgoda wydawana jest w formie decyzji administracyjnej na zajęcie pasa drogowego na wyłączność i pobierane są opłaty zgodne z cennikiem uchwalonym przez Radę Miejską Wrocławia.

Plakaty wyborcze muszą zostać umieszczone w pasie drogowym w sposób nie stwarzający zagrożenia dla ruchu drogowego, nie mogą imitować znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz nie mogą być umieszczane na konstrukcjach wsporczych znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za wieszanie plakatów wyborczych bez zezwolenia nakłada się karę pieniężną w wysokości 10-krotnej opłaty ustalonej w zezwoleniu.

Zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej plakaty i banery należy usunąć do 30 dni od zakończenia wyborów. Odpowiedzialni są za to pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych. Jeśli w tym terminie z przestrzeni miejskiej nie zostaną usunięte wszelkie materiały wyborcze, to prezydent, burmistrz lub wójt nakazuje ich usunięcie na koszt pełnomocnika danego komitetu wyborczego.

Kto niszczy plakaty wyborcze na Psim Polu? (ZDJĘCIA)

W NIEDZIELĘ O 21.00 WIECZÓR WYBORCZY GAZETAWROCLAWSKA.PL - NIE PRZEGAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska