Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

346 złotych za 7 minut na miejskim rowerze we Wrocławiu? Rachunek grozy! Wszystko przez błąd w systemie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Jeśli nie możesz zwrócić roweru, natychmiast skontaktuj się z całodobową infolinią.
Jeśli nie możesz zwrócić roweru, natychmiast skontaktuj się z całodobową infolinią. Tomasz Hołod / Polska Press
W miniony piątek (28 kwietnia) skorzystałem z Wrocławskiego Roweru Miejskiego, który jest obsługiwany przez firmę Nextbike. Rejestracja i wypożyczenie roweru były łatwe i przyjemne. Przez niewielki błąd po 7-minutowej podróży do zapłaty miałem jednak 346 złotych. Wszystko przez jednoślad, którego nie wypożyczyłem. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź!

Wrocławski Rower Miejski. Jak działa?

Wrocławski Rower Miejski jest wygodnym i szybkim alternatywnym środkiem transportu, który umożliwia poruszanie się po mieście w oszczędny sposób. Pierwsze 20 minut przejazdu jest bowiem darmowe. Często w zupełności to wystarcza do osiągnięcia celu podróży. Podobnie było 28 kwietnia, gdy wybrałem się ze stacji Pułaskiego/Kościuszki pod Arkady Wrocławskie.

Podróż zajęła dokładnie 7 minut. W tym czasie wypożyczyłem rower, podjechałem w miejsce spotkania i zamknąłem blokadę O-Lock, co jest niezbędne przy zwrocie.

- Blokada O-Lock jest to mechanizm zabezpieczający rower w postaci zintegrowanej z ramą klamry w kształcie litery „O”. Bez jej zamknięcia nie zakończysz wypożyczenia. Blokada służy także do zabezpieczania roweru na czas korzystania z funkcji „Postój”. Blokada zamontowana na tylnym kole, w czasie jazdy pozostaje otwarta. Jest to jedyny sposób na prawidłowe zakończenie wypożyczenia. Rower zwróci się automatycznie w systemie po jej zamknięciu - informuje firma Nextbike.

Do zwrócenia był niewypożyczony rower

Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że jednocześnie z rowerem o numerze 602443 wypożyczony był również pojazd o numerze 603461. Było to o tyle dziwne, że oba zostały wynajęte ze stacji Pułaskiego/Kościuszki, choć w tym miejscu znajdował się tylko jeden jednoślad.

Zamierzałem zwrócić "rower-widmo" i tu pojawił się problem. Jako, że fizycznie nie byłem przy pojeździe, a należało zamknąć blokadę O-Lock, przejazd był naliczany. Po miło spędzonym wieczorze w dobrym towarzystwie należało jednak zadbać o zwrot roweru. Po pierwsze, aby rachunek nie wyniósł dużej kwoty, a po drugie, aby ktokolwiek inny mógł z niego skorzystać.

Ostatni raz, gdy sprawdzałem, czy serwisanci zamknęli blokadę.
Ostatni raz, gdy sprawdzałem, czy serwisanci zamknęli blokadę. Michał Perzanowski / Polska Press

Co robić w takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzi infolinia Wrocławskiego Roweru Miejskiego, z którą łączyłem się trzykrotnie. Zachęca również do tego firma Nextbike.

"W przypadku trudności ze zwrotem roweru skontaktuj się z całodobowym Centrum Klienta dostępnym pod numerem 71 738 11 11" - widnieje komunikat w FAQ strony internetowej.

Pierwszy telefon miał na celu poinformowanie o sytuacji. Przekazałem więc, że wypożyczałem jeden rower, drugi to najwyraźniej duża pomyłka. Co zrobić, aby nie ponieść ogromnych kosztów?

- Jeśli użytkownik nie może zamknąć blokady O-Lock, a więc ostatecznie zwrócić roweru, nasi serwisanci otrzymują zgłoszenie, by dokonać tego podczas swojego najbliższego dyżuru - informuje doradczyni klienta z całodobowej infolinii.

Przy drugim połączeniu chciałem dowiedzieć się, jak wygląda składanie reklamacji. Serwisanci zamknęli bowiem blokadę po dokładnie 31 godzinach. W tym czasie można było się zniecierpliwić, a i sama firma wysyłała ponaglenia do zwrotu.

Przez cały czas trwania wynajęcia roweru Nextbike przypominało o zwrocie.
Przez cały czas trwania wynajęcia roweru Nextbike przypominało o zwrocie. Michał Perzanowski / Polska Press
Całkowity czas wypożyczenia wyniósł około 31 godzin.
Całkowity czas wypożyczenia wyniósł około 31 godzin. Michał Perzanowski / Polska Press

Przeraziło też saldo konta. Zamiast 10 złotych niezbędnych do korzystania z WRM widniało -336 złotych. Oznacza to opłatę 346 złotych za 31 godzin otwartej blokady. Nextbike potrąca bowiem sporą kwotę za przekroczenie 12-godzinnego czasu wypożyczenia.

Saldo konta po wypożyczeniu, którego nie dokonałem.
Saldo konta po wypożyczeniu, którego nie dokonałem. Michał Perzanowski / Polska Press

Reklamacja i zwrot środków. Jak to wygląda?

Gdy aplikacja na smartfonie potwierdziła zwrot roweru, należało po raz kolejny zadzwonić na infolinię i poprosić o uznanie reklamacji.

Po krótkiej rozmowie doradca klienta uznał ją z kilku powodów:

  • Rower przez cały okres wypożyczenia nie ruszył się ani na moment z miejsca.
  • Odpowiednio wcześniej wykonano telefon z informacją, że rower nie został wypożyczony.
  • W tym samym czasie korzystałem z innego pojazdu.
Po ostatnim telefonie na infolinię otrzymałem zwrot środków na aplikacji WRM na moim smartfonie.
Po ostatnim telefonie na infolinię otrzymałem zwrot środków na aplikacji WRM na moim smartfonie. Michał Perzanowski / Polska Press

Środki pobrane z karty płatniczej zwrócono do portfela mojego konta w aplikacji Wrocławski Rower Miejski. Co zrobić, aby odzyskać je na swoje konto bankowe?

Jak odzyskać środki z Nextbike?

- Środki klienta zgromadzone na rachunku są nadal środkami klienta. Ma on prawo je odzyskać wyłącznie na pisemne wezwanie, wskazując numer rachunku na jaki mają zostać zwrócone - informuje Nextbike.

Wiadomość można złożyć:

  • drogą elektroniczną pod adres e-mail: [email protected] lub [email protected].
  • drogą elektroniczną przez formularz kontaktowy: Nextbike - kontakt.
  • listem poleconym pod adres pocztowy Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie przy ul. Przasnyskiej 6b, 01-756 Warszawa.

Krótka historia z korzystania z WRM okazała się thrillerem z happy endem. Warto jednak zapoznać się z procedurą zwrotu. Jeśli wypożyczacie rowery i zdarzy Wam się taka sytuacja, teraz wiecie już co robić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska