27 zdjęć Wrocławia z lat 90. minionego wieku. Wygląda jak inne miasto! [GALERIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wrocław w latach 90. XX wieku
Wrocław w latach 90. XX wieku archiwum Gazety Wrocławskiej
Archiwalne zdjęcia Wrocławia od zawsze wzbudzają w nas nostalgię i masę wspomnień. Dziś prezentujemy kolejne fotografie stolicy Dolnego Śląska. Tym razem lata 90. czyli czas wielkich remontów, handlu na każdym kroku i kapitalizmu który śmiało wpychał się w życie Wrocławia.

Jest to odświeżony materiał sprzed lat z archiwalnymi zdjęciami Wrocławia

Na historię miasta składają się oczywiście historię ludzi w nim wówczas żyjących. Fantastycznie widać to na przykładzie jednego ze zdjęć w galerii:

Wrocław w latach 90. XX wieku
Wrocław w latach 90. XX wieku archiwum Gazety Wrocławskiej

- Ten na zdjęciu z rozpiętym płaszczem. Co on pokazuje? - pyta Internauta o zdjęcia z Bogdanem Zdrojewskim, ówczesnym prezydentem Wrocławia.

- Front pracy :-) Słusznie doglądał roboty - odpowiada mu ktoś inny.

A fantastyczną historię do tego zdjęcia napisał chwilę później na swoim profilu Facebook'owym sam bohater, czyli Bogdan Zdrojewski:

Pamiętam czas, tego konkretnego zdjęcia. Miałem trudny dzień w samym urzędzie, kilka poważnych sporów, a także kolejny sygnał, iż coś znów blokuje inwestycję na rynku w okolicach Piwnicy Świdnickiej. Ruszyłem na piechotę (szybciej) z pl. Nowy Targ (tam wówczas urzędowałem. Na miejscu dotarłem tuż po wizycie Inspekcji Pracy. Miesiąc póżniej otrzymałem mandat za tolerowanie prac bez właściwych zabezpieczeń BHP

Pamiętać należy także zwycięski duet państwa Myczkowskich (projektantów nawierzchni a także stałych elementów wystroju) . Byli bardzo młodzi więc trzeba było tez stoczyć walkę z starszym pokoleniem projektantów, którzy nie mogli się z tym pogodzić). Ciekawe co dziś robią. Bardzo dobrze wspominam z nimi współprace. Byli bardzo rzetelni , otwarci, pracowici, gotowi do konsultacji o każdej godzinie.

Odnalazłem imiona projektantów Rynku to Róża i Tomasz Myczkowscy. Pozdrawiam ich serdecznie. Podobnie jak projektanta fontanny pana profesora Alojzego Gryta

Bogdan Zdrojewski przytacza także taką anegdotę z tamtych czasów:

Pamiętam upór jednego z mieszkańców, który nie chciał wpuścić ekipy do swojej piwnicy. Było to konieczne ze względu na usytuowanie końcówki przewodów gazowych. Trzeba było się niestety "włamać" (z obecnością policji oczywiście). Okazało się, że w tej piwnicy pędzony był bimber i to niezwykle profesjonalnie. Właściciel podał nas do sądu, policja także za pędzenie bimbru. Zakończyło się ugodą (wycofaniem obu oskarżeń) a właściciel piwnicy przyniósł do ratusza pół litra bimbru z następującym przekazem : "chciałem tylko udowodnić, że broniąc dostępu do piwnicy, broniłem niezwykłej jakości swojej produkcji, a tu dowód w sprawie" :-) . Gość miał około 75 lat i chyba już nie żyje. Ale serdecznie dziś Go wspominam.

Nic dodać, nic ująć...

TUTAJ ZNAJDZIECIE PIERWSZĄ CZĘŚĆ NASZEJ GALERII WROCŁAWIA Z LAT 90. XX WIEKU

Czas remontów, nie zawsze udanych, rozkopany rynek, hotel Panorama i nieco obskurny dworzec Główny PKP. Do tego pstrokate reklamy i wyjątkowo hałaśliwe tramwaje. Moda? Też była specyficzna. Zobaczcie archiwalne zdjęcia >>

Lata 90. XX wieku we Wrocławiu. Obskurny dworzec PKP, hotel ...

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wrocławiak
Tęsknię za moim miastem. Już go nie ma. Czas stąd uciekać, bo to już nie jest miejsce do życia.
C
Czort z nim
Na Curie - Skłodowskiej, przy szpitalu. Teraz cukiernia się nazywa inaczej, poprzednia nazwa nie podobała się właścicielowi lokalu i urzędnikom.
S
Szninkiel
Chyba przeniesienie zdjęć na Fotopolskę albo dawny Hydral byłoby najlepszym rozwiązaniem. Po co tworzyć klony kolejnych serwisów. Redakcja mogłaby założyć konto "Gazeta Wrocławska" i pod nim zamieszczać fotki, z których część ma sporą wartość (vide stare pocztówki, dołączane do gazet z roku mniej więcej 2002). Jeżeli brakuje na to czasu, to jestem pewien, że znajdą się pasjonaci, którzy sami przypisaliby archiwum do odpowiednich ulic, obiektów i dat.
g
gość
Zdjęcie z akwenu Odry pomiędzy mostem Pokoju a Grunwaldzkim
O
Obywatel
Zdjecie nr 22? Ktos wie gdzie zostalo zrobione?
E
Elvis
Myślę że można by było zrobić też serwis z cyfrowymi egzemplarzami przedwojennych gazet niemieckich z Wrocławia. Sądząc po artykułach musicie mieć tego sporo.
g
gość
Fantastyczna zmiana
x
xxx
niż na tych zdjęciach. Myślę, że można byłoby wybrać coś bardziej adekwatnego. Kiełbaśnicza, Swobodna, Strzegomska, Zwycięska itd.
f
free foto
Do GWr - macie ogromne archiwum zdjęć. Czemu nie udostępnicie go wszystkim w necie (nie mówię nawet o wrzutach na fotopolska.eu czy Wratislaviae Amici). Zróbcie swoją stronę, gdzie można będzie zobaczyć dawne zdjęcia Naszego miasta.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie