27 zdjęć Wrocławia z lat 90. minionego wieku. Wygląda jak...

  27 zdjęć Wrocławia z lat 90. minionego wieku. Wygląda jak inne miasto! [GALERIA]

  JEW, archiwum Gazety Wrocławskiej

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław w latach 90. XX wieku
  1/28

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©archiwum Gazety Wrocławskiej

  Archiwalne zdjęcia Wrocławia od zawsze wzbudzają w nas nostalgię i masę wspomnień. Dziś prezentujemy kolejne fotografie stolicy Dolnego Śląska. Tym razem lata 90. czyli czas wielkich remontów, handlu na każdym kroku i kapitalizmu który śmiało wpychał się w życie Wrocławia.

  Jest to odświeżony materiał sprzed lat z archiwalnymi zdjęciami Wrocławia  Na historię miasta składają się oczywiście historię ludzi w nim wówczas żyjących. Fantastycznie widać to na przykładzie jednego ze zdjęć w galerii:
  Wrocław w latach 90. XX wieku
  Wrocław w latach 90. XX wieku archiwum Gazety Wrocławskiej


  - Ten na zdjęciu z rozpiętym płaszczem. Co on pokazuje? - pyta Internauta o zdjęcia z Bogdanem Zdrojewskim, ówczesnym prezydentem Wrocławia.

  - Front pracy :-) Słusznie doglądał roboty - odpowiada mu ktoś inny.

  A fantastyczną historię do tego zdjęcia napisał chwilę później na swoim profilu Facebook'owym sam bohater, czyli Bogdan Zdrojewski:

  Pamiętam czas, tego konkretnego zdjęcia. Miałem trudny dzień w samym urzędzie, kilka poważnych sporów, a także kolejny sygnał, iż coś znów blokuje inwestycję na rynku w okolicach Piwnicy Świdnickiej. Ruszyłem na piechotę (szybciej) z pl. Nowy Targ (tam wówczas urzędowałem. Na miejscu dotarłem tuż po wizycie Inspekcji Pracy. Miesiąc póżniej otrzymałem mandat za tolerowanie prac bez właściwych zabezpieczeń BHP

  Pamiętać należy także zwycięski duet państwa Myczkowskich (projektantów nawierzchni a także stałych elementów wystroju) . Byli bardzo młodzi więc trzeba było tez stoczyć walkę z starszym pokoleniem projektantów, którzy nie mogli się z tym pogodzić). Ciekawe co dziś robią. Bardzo dobrze wspominam z nimi współprace. Byli bardzo rzetelni , otwarci, pracowici, gotowi do konsultacji o każdej godzinie.

  Odnalazłem imiona projektantów Rynku to Róża i Tomasz Myczkowscy. Pozdrawiam ich serdecznie. Podobnie jak projektanta fontanny pana profesora Alojzego Gryta

  Bogdan Zdrojewski przytacza także taką anegdotę z tamtych czasów:

  Pamiętam upór jednego z mieszkańców, który nie chciał wpuścić ekipy do swojej piwnicy. Było to konieczne ze względu na usytuowanie końcówki przewodów gazowych. Trzeba było się niestety "włamać" (z obecnością policji oczywiście). Okazało się, że w tej piwnicy pędzony był bimber i to niezwykle profesjonalnie. Właściciel podał nas do sądu, policja także za pędzenie bimbru. Zakończyło się ugodą (wycofaniem obu oskarżeń) a właściciel piwnicy przyniósł do ratusza pół litra bimbru z następującym przekazem : "chciałem tylko udowodnić, że broniąc dostępu do piwnicy, broniłem niezwykłej jakości swojej produkcji, a tu dowód w sprawie" :-) . Gość miał około 75 lat i chyba już nie żyje. Ale serdecznie dziś Go wspominam.

  Nic dodać, nic ująć...

  TUTAJ ZNAJDZIECIE PIERWSZĄ CZĘŚĆ NASZEJ GALERII WROCŁAWIA Z LAT 90. XX WIEKU

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  wrocławiak (gość)

  Tęsknię za moim miastem. Już go nie ma. Czas stąd uciekać, bo to już nie jest miejsce do życia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żaglówki ?

  gość (gość)

  Zdjęcie z akwenu Odry pomiędzy mostem Pokoju a Grunwaldzkim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obywatel

  Obywatel (gość)

  Zdjecie nr 22? Ktos wie gdzie zostalo zrobione?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proszę bardzo

  Czort z nim (gość)

  Na Curie - Skłodowskiej, przy szpitalu. Teraz cukiernia się nazywa inaczej, poprzednia nazwa nie podobała się właścicielowi lokalu i urzędnikom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiełbaśnicza to wzorcowa zmiana i chyba pierwsza tak totalna

  gość (gość)

  Fantastyczna zmiana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wbrew pozorom rzeczywista zmiana jest znacznie większa

  xxx (gość)

  niż na tych zdjęciach. Myślę, że można byłoby wybrać coś bardziej adekwatnego. Kiełbaśnicza, Swobodna, Strzegomska, Zwycięska itd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Gwr

  free foto (gość)

  Do GWr - macie ogromne archiwum zdjęć. Czemu nie udostępnicie go wszystkim w necie (nie mówię nawet o wrzutach na fotopolska.eu czy Wratislaviae Amici). Zróbcie swoją stronę, gdzie można będzie...rozwiń całość

  Do GWr - macie ogromne archiwum zdjęć. Czemu nie udostępnicie go wszystkim w necie (nie mówię nawet o wrzutach na fotopolska.eu czy Wratislaviae Amici). Zróbcie swoją stronę, gdzie można będzie zobaczyć dawne zdjęcia Naszego miasta.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Free Foto

  Szninkiel (gość)

  Chyba przeniesienie zdjęć na Fotopolskę albo dawny Hydral byłoby najlepszym rozwiązaniem. Po co tworzyć klony kolejnych serwisów. Redakcja mogłaby założyć konto "Gazeta Wrocławska" i pod nim...rozwiń całość

  Chyba przeniesienie zdjęć na Fotopolskę albo dawny Hydral byłoby najlepszym rozwiązaniem. Po co tworzyć klony kolejnych serwisów. Redakcja mogłaby założyć konto "Gazeta Wrocławska" i pod nim zamieszczać fotki, z których część ma sporą wartość (vide stare pocztówki, dołączane do gazet z roku mniej więcej 2002). Jeżeli brakuje na to czasu, to jestem pewien, że znajdą się pasjonaci, którzy sami przypisaliby archiwum do odpowiednich ulic, obiektów i dat.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dokładnie!

  Elvis (gość)

  Myślę że można by było zrobić też serwis z cyfrowymi egzemplarzami przedwojennych gazet niemieckich z Wrocławia. Sądząc po artykułach musicie mieć tego sporo.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo