Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 miast partnerskich Wrocławia. Na czym polega taka współpraca?

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Miasta partnerskie Wrocławia. Wydarzeń dla mieszkańców brak. Na czym polega współpraca? Zdjęcie ilustracyjne
Miasta partnerskie Wrocławia. Wydarzeń dla mieszkańców brak. Na czym polega współpraca? Zdjęcie ilustracyjne Weronika Skupin / Polska Press
Ile i na co wydaje Wrocław na współpracę z miastami partnerskimi? Większość finansowanych projektów skierowana jest do zamkniętych grup: uczniów, przedstawicieli konkretnych instytucji czy stowarzyszeń. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Wrocław ma 15 miast partnerskich

Miasto Wrocław regularnie współpracuje z: Bredą, Dreznem, Lwowem, Lille, Oksfordem, Reykjavikiem i Kownem. A od czasu do czasu nawiązuje współpracę z miastami:

  • Batumi (Gruzja)
  • Wilno (Litwa)
  • Hradec Kralove (Czechy),
  • Ramat Gan (Izrael),
  • Guadalajara (Meksyk),
  • Charlotte (USA),
  • La Vienne (Francja),
  • Wiesbaden (Niemcy).

Jak wygląda ta współpraca? Kto z niej korzysta?

Zapytaliśmy o to przedstawicieli ratusza. Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wymienił nam 6 imprez dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska zorganizowanych w ostatnim czasie w ramach partnerstwa regionów. Były to:

  • wizyta chóru Cathedral Singers z Oxfordu we Wrocławiu (przy okazji występu w Katedrze i Kościele Pokoju w Świdnicy),
  • bezpłatny start w Międzynarodowym Maratonie Drezdeńskim (oraz bonusowe zwiedzanie miasta),
  • pokaz instalacji autorstwa Günthera Ueckera w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (w tym samym czasie w drezdeńskim Albertinum można było zobaczyć prace Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu),
  • obchody Roku Edyty Stein we Wrocławiu w 2022 r. (cykl koncertów muzyki klasycznej odbył się także m.in. w Dreźnie),
  • festiwal Skovoroda Fest (organizatorem jest Fundacja Ukraina, ale część dotacji pochodziła z budżetu miasta),
  • Festiwal pod Kyczerą.

Oprócz tych wydarzeń, Wais podał szereg konferencji na tematy społeczne i ekologiczne, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy i aktywiści (np. debata: "Punkty styczne Europy: Dialog regionów przygranicznych") oraz wyjazdy dla uczniów wrocławskich szkół przedstawicieli wrocławskich instytucji, stowarzyszeń i związków.

"W ramach projektów realizowanych z niemieckimi miastami partnerskimi uczestnicy tych wydarzeń mają zagwarantowany bogaty i atrakcyjny program, przygotowany we współpracy z niemieckim partnerem, w tym bezpłatne wejściówki do placówek kultury, nauki i sportu - mówi Jan Wais.

Na to wszystko ratusz wydaje rocznie około 300 tysięcy zł. Jak powiedział nam Krzysztof Szłapka, koordynator ds. projektów, pieniądze idą na: noclegi i wyżywienie, bilety wstępu, transport, wynajęcia przewodników i tłumaczy czy dofinansowanie wyjazdu dzieci szkolnych w ramach wymiany.

Niewiele jest jednak projektów, z których wrocławianie mogliby skorzystać podczas podróży do miast partnerskich, takich jak wspomniany Maraton Drezdeński. Jeśli władze miasta nie mają pomysłów, podpowiadamy - świetną opcją byłoby wynegocjowanie tańszych biletów na komunikację miejską w miastach partnerskich, bezpłatne wejściówki np. do muzeów czy też stworzenie specjalnych karnetów turystycznych dla wrocławian.

WAŻNY TEMAT - SKAŻONA ODRA!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska