Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi naszym czytelnikom

Redakcja
Emilia Nowakowska z legnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiada na kolejne pytania czytelników "Tygodnika Głogowskiego". Oto one:

Ostatnio mam duże problemy finansowe z prowadzeniem własnej firmy. Czy w związku z trudnościami, wyjątkowo mogę opłacić składki bieżące do ZUS w późniejszym terminie? Zaznaczam, że jest to sytuacja przejściowa. Zuzanna
Płatnik składek, który ma zobowiązania wobec ZUS, ale posiada chwilowe trudności z terminowym uiszczeniem bieżących składek i nie ma możliwości zapłacić ich w terminie, może ubiegać się o ulgę w postaci odroczenia terminu płatności. Polega ona na możliwości uregulowania składek w dłuższym okresie czasu, ustalonym z Zakładem, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji. Aby skorzystać z ulgi, w pierwszej kolejności przedsiębiorca składa do ZUS stosowny wniosek. Ale uwaga: udzielenie ulgi może dotyczyć wyłącznie składek, bieżących lub przyszłych, których ustawowy termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej przed upływem terminu płatności danej składki, w ostateczności ostatniego dnia terminu płatności. Wniosek płatnika musi być umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których przedsiębiorca nie jest w stanie uregulować należnych składek w ustawowym terminie. Jeżeli płatnik spełni określone przepisami prawa warunki, ZUS zawiera z nim umowę o odroczeniu terminu płatności. Takie odroczenie może być zastosowane maksymalnie 6 razy w ciągu roku. W przypadku odroczenia terminu płatności składek, przedsiębiorca opłaca połowę odsetek za zwłokę od dochodzonej należności - płaci tzw. opłatę prolongacyjną, która wynosi 4 % w skali roku (a nie 8 % w skali roku, jak w przypadku odsetek za zwłokę).

Wkrótce złożę wniosek o rentę i chciałabym wiedzieć, czy okres nauki na studiach dziennych wlicza się w ogóle do stażu pracy przy ubieganiu się o świadczenie, czy też nie. Słyszałam sprzeczne opinie. Czytelniczka
Okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki i w wymiarze określonym w programie studiów, jest okresem nieskładkowym i wlicza się go do stażu pracy. Podstawę prawną stanowi w tym wypadku art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2013, poz. 1440 z późń. zm.). Aby zaliczyć okres nauki w szkole wyższej, należy dołączyć do wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy zaświadczenie uczelni potwierdzające fakt ukończenia studiów, okres ich trwania oraz programowy wymiar studiów, albo też sam dyplom (jeżeli studia zostały zakończone uzyskaniem dyplomu i wynika z niego okres trwania studiów i ich programowy wymiar).

Jestem w trakcie okresu wypowiedzenia. Z końcem maja przestanę pracować u mojego dotychczasowego szefa. Obawiam się, co się stanie, jeżeli po ustaniu zatrudnienia zachoruję. Czy będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy?
Kamil, 27 lat

Zasiłek chorobowy przysługuje również tej osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (w tym wypadku ustaniu zatrudnienia), jednak pod pewnymi warunkami. Zasiłek przysługuje wówczas, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała: 1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub 2) nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Wynika to art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636 z późń. zm.). Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni.

Masz pytanie? Wyślij je do ZUS na adres: [email protected]. lub listownie dostarcz do naszej redakcji przy ul. Słodowej 8 Pisać możecie również na adres mailowy [email protected] lub [email protected]. W tytule wpisując PYTANIE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska