Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana dyrektora w Centrum Historii Zajezdnia. Po 16 latach odchodzi dyrektor Marek Mutor, który stworzył to miejsce

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Marek Mutor był dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość przez 16 lat. Pod jego okiem powstało Centrum Historii Zajezdnia.
Marek Mutor był dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość przez 16 lat. Pod jego okiem powstało Centrum Historii Zajezdnia. Archiwum Polska Press
Centrum Historii Zajezdnia to ważny punkt na mapie Wrocławia. Tam rodziła się "Solidarność", a później, w 201 roku, powstała przestrzeń historii, kultury i sztuki. Wszystko działo się pod kierownictwem dr Marka Mutora, który przestał pełnić funkcję dyrektora.

To zdecydowanie najważniejsza postać Centrum Historii Zajezdnia. Założyciel i dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” od 2007 oraz twórca Centrum Historii Zajezdnia. To pod jego okiem powstało miejsce, które opowiada najnowszą historię Wrocławia poprzez wystawy, spotkania, prelekcje, warsztaty, czy koncerty. Tam łączy się szeroko rozumiana kultura z edukacją.

Po 16 latach pracy w Ośrodku Pamięć i Przyszłość Marek Mutor odchodzi.

- Ciężko mi było zostawiać teraz Zajezdnię. Ale myślę, że dobrze zrobiłem. Chodzi o to, żeby instytucja nie była dziełem jednego człowieka, a miejscem ciągle żywotnym i trwałym. Dlatego potrzeba jest zmiana kierownictwa. 16 lat to wystarczająco długi czas, tym bardziej, że dostałem poruszającą moją wyobraźnię i wspaniałą ofertę pracy. Zatem wszystko się dobrze zbiegło - mówi nam Marek Mutor.

Jego następnym zawodowym wyzwaniem będzie stanowisko wicedyrektora w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Ściągnął go obecny dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński. Jaka misja stoi przed Markiem Mutorem teraz?

- Chcemy realizować podstawowe zadanie każdego kierownictwa Ossolineum od 200 lat. Zapewnić trwałość tych cennych zbiorów. Musimy je przenieść do następnego pokolenia. Drugie wyzwanie to budowa ważnego Muzeum Lubomirskich, które powstanie w sąsiedztwie gmachu Ossolineum w ciągu najbliższych lat. Będzie prezentować dzieła sztuki z kolekcji Ossolińskich. Poza tym, ciągle następują nowe czasy, na które trzeba odpowiadać. Chcemy, żeby Ossolineum było instytucją jeszcze bardziej otwartą na ludzi. Wbrew futurystycznym wizjom, że wszystko zostanie przeniesione do świata cyfrowego, pragniemy zapewnić obcowanie z czymś realnym. Mamy przecież niesamowite zbiory, które powinny jak najszybciej i najczęściej ujrzeć światło dzienne - zapowiada nowy wicedyrektor Ossolineum.

Już wkrótce na łamach "Gazety Wrocławskiej" dłuższy wywiad z Markiem Mutorem. O pracy w CH Zajezdnia, łączeniu środowisk politycznych w ramach tej instytucji, aktualności etosu "Solidarności" i skarbach Ossolineum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska