MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje aut grasują na wrocławskim Jagodnie? Mają swój kod, znakują samochody. Widzieliście takie symbole na swoim aucie?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Te symbole mogą służyć jako rodzaj komunikatu wewnętrznego dla grupy przestępczej lub być sposobem oznaczenia określonego pojazdu jako potencjalnego celu.
Te symbole mogą służyć jako rodzaj komunikatu wewnętrznego dla grupy przestępczej lub być sposobem oznaczenia określonego pojazdu jako potencjalnego celu. Nasze Jagodno / Facebook
W ostatnich tygodniach mieszkańcy wrocławskiego osiedla Jagodno ostrzegają się przed podejrzanymi mężczyznami, którzy kręcą się po parkingach i rysują symbole na samochodach. Wzorki mogą być kodem dla grupy zajmującej się włamaniami. Czy widzieliście je u siebie?

Złodzieje aut i włamywacze posługują się kodem. Kojarzysz te symbole?

- Kręcą się wokół samochodów i podejrzanie zachowują. Dziwnym trafem, jak wchodziłem do marketu, to na moim samochodzie nie było nic. Po wyjściu stało obok tych dwóch i był nabazgrany jakiś znak na bagażniku. Jakby znakowali pojazdy z czymś cennym w środku do zabrania - pisze pan Adam, mieszkaniec Jagodna, który na początku grudnia robił zakupy przy ul. Buforowej.

Zobacz też: Wojsko Polskie wzywa na ćwiczenia. Armia ma na celowniku informatyków i kierowców. Kto jeszcze dostanie powołanie na poligon?

Rysowane na samochodach znaki mają znaczenie i to ogromne. Okazuje się bowiem, że w całej grupie, która może działać we Wrocławiu, stosuje się szyfr informujący pozostałych wspólników. Kółko przekreślone znakiem "X" jest najczęściej sygnałem dla włamywaczy, że w środku nie znajduje się nic wartego kradzieży.

- Niektórzy włamywacze pracują ze wspólnikami i jedni drugim pozostawiają zaszyfrowane wiadomości. Tylko złodziej wie, co mogą one oznaczać, jednak policjantom i specjalistom z branży ochrony udało się rozszyfrować niektóre z nich. Gdy je zauważysz, natychmiast zaalarmuj sąsiadów, administracje osiedla, a nawet policję, aby zwrócili uwagę na okolicę - informują pracownicy firmy Solid Security.

Te znaki mogą być informacją dla włamywaczy:

  • literka D - zbyt ryzykowne
  • literka X - dobry cel
  • przekreślone kółko - nic wartego kradzieży
  • kilka małych kółek - bogaty właściciel

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Niektóre z symboli mogą być zrozumiałe dla współpracowników lub członków konkretnej grupy. Mogą informować o potencjalnej wartości pojazdu czy zamontowanym
Niektóre z symboli mogą być zrozumiałe dla współpracowników lub członków konkretnej grupy. Mogą informować o potencjalnej wartości pojazdu czy zamontowanym alarmie. W tym przypadku określono, że w aucie nie znajduje się nic kosztownego. Nasze Jagodno / Facebook

Podobne oznakowanie działa w przypadku domów będących celem włamywaczy. Oprócz wyżej już wymienionych używane symbole to m.in.:

  • diament - budynek niezamieszkany,
  • trójkąty - mieszka samotna kobieta,
  • krzyże - plan włamania w toku,
  • zygzak - pies na posesji,
  • grecka litera alfa - alarm w domu.

Mogą być narysowane kredą, naklejone taśmą lub - jak w przypadku samochodu - narysowaną palcem na mocno zakurzonej powierzchni.

Zobacz też:

Uważaj na pieszych zagubionych na parkingu

Na wrocławskim Jagodnie mieszkańcy regularnie są świadkami podejrzanego zachowania. 2023 roku takie sytuacje miały miejsce m.in. pod marketem Lidl na początku ulicy Buforowej.

- Dziwny typ pod Lidlem, cały czas niby gdzieś dzwonił, ale przechadzał się, niby przypadkiem zaglądając do samochodów. Czarny plecak, zielona kurtka, czarna bluza z kapturem, 2-dniowy zarost. Wezwana policja zjawiła się, o dziwo, naprawdę szybko. W momencie, jak jechali na sygnałach zaczął się zwijać. Nie mogli go zatrzymać, bo wiadomo - chodzenie po parkingu nie jest nielegalne - informował w kwietniu jeden z mieszkańców.

Pamiętaj, żeby w przypadku zauważenia podejrzanych symboli na samochodzie zgłosić to odpowiednim organom ścigania.
Pamiętaj, żeby w przypadku zauważenia podejrzanych symboli na samochodzie zgłosić to odpowiednim organom ścigania. Nasze Jagodno / Facebook

- Na parkingu Lidla przy Buforowej kręcił się jeden pan ze słuchawką bluetooth przy uchu, zaglądał do szyb samochodów, a po zorientowaniu się, że jest obserwowany, szybko wszedł do sklepu. Po pewnym czasie znów wrócił na parking i zaczął obserwować pojazdy, które wjeżdżały. Gdy po raz kolejny zdał sobie sprawę, że ktoś ma na niego oko, uciekł w kierunku przystanku autobusowego. Uważajcie na swoje rzeczy i nie zostawiajcie nic cennego w autach! - apeluje inny użytkownik grupy "Nasze Jagodno" na Facebooku.

A do kradzieży dochodzi. Jedna miała miejsce w okolicy ul. Piławskiej (okolice Ferio Gaj przed Jagodnem), a druga - przy wspomnianej już ul. Buforowej. W obu przypadkach skradziono sprzęt elektroniczny. Wrocławskie służby potwierdzają, że prowadzą czynności w tej sprawie, ale w celu zachowania poufności dochodzenia, nie udostępniają szczegółowych informacji. O wynikach będą informować w osobnych komunikatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska