MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek dla bezrobotnych. Zobacz, jaki procent pensji stanowi w różnych krajach

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Free Photos/ Pixabay.com
Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę, ale nadal wypadamy słabo na tle innych krajów. Pod względem stopy zastąpienia ostatniej pensji daleko jest nam do europejskiej czołówki. Przekonaj się, jaki procent ostatniej pensji stanowi zasiłek dla bezrobotnych za granicą.

Zasiłek dla bezrobotnych ma bardzo zróżnicowany charakter. W zależności od kraju świadczenie jest przyznawane na różny okres czasu – od 90 dni aż po czas nieokreślony. W Unii Europejskiej występują również duże dysproporcje, jeśli chodzi o wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Oblicza się ją w bardzo różny sposób.

Kwota świadczenia może być z góry określona, ale przeważnie stanowi zmienną wartość, np. stanowi odpowiednik określonego odsetku ostatniego wynagrodzenia. Zasiłek dla bezrobotnych może mieć stawkę ryczałtową lub też zawierać oba wymienione wyżej elementy, przy czym często stosuje się minimalne i maksymalne progi kwotowe.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymagań. Przede wszystkim osoba bezrobotna powinna znajdować się w gotowości do podjęcia zatrudnienia czy też aktywnie poszukiwać pracy. W wielu krajach nie bez znaczenia pozostaje również wiek, staż pracy, okres zatrudnienia, a nawet bezrobocie występujące w danym regionie.

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Wyjaśniamy wszystkie zmiany...

Również stopy zastąpienia dochodu są silnie zróżnicowane. Po jednym miesiącu bezrobocia, dla osób z rocznym stażem pracy, wahają się one od 25% do 90%. Na ich wpływ mogą mieć tak różne czynniki, jak:

  • dotychczasowy poziom zarobków
  • wiek beneficjenta
  • rodzaj posiadanej umowy
  • staż pracy
  • czas trwania bezrobocia
  • rodzaj gospodarstwa domowego

W niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej (Słowacja, Litwa) osoba z rocznym stażem pracy w ogóle nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych lub traci prawo do świadczenia już w drugim miesiącu bezrobocia (Węgry). Można także wskazać państwa, w których wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie ma związku z ostatnią pensją lub jest z nią powiązana tylko w nieznacznym stopniu (Bułgaria, Grecja, Malta, Rumunia, Wielka Brytania).

Z kolei analiza stopy zastąpienia w 12. miesiącu bezrobocia pokazuje, że mieszkańcy niektórych krajów w ogóle nie mają już prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub jego kwota jest obniżona, ale za to mogą korzystać z innych programów pomocowych lub z pomocy społecznej.

Utrata pracy to bardzo trudny temat. Na szczęście wielu zwalnianym osobom przysługuje odprawa.  Przypominamy, kiedy można otrzymać odprawę i w jakiej wysokości.

Wypowiedzenie umowy o pracę a prawo do odprawy. Sprawdź, ile...

Co do zasady, zasiłek dla bezrobotnych może przyjąć dwie różne postaci: świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek bezrobocia lub pomocy dla bezrobotnych. Świadczenia z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia występują w różnych państwach członkowskich, również w Polsce. Przysługują one osobom, które miały opłacane odpowiednie składki.

Aby dostać zasiłek wypłacany z ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, bezrobotny musi wykazać minimalny okres zatrudnienia z opłaconymi składkami. Poziom zasiłku wypłacanego w takim przypadku zazwyczaj jest obliczany inaczej niż w Polsce. W wielu europejskich krajach jest on ustalany proporcjonalnie do poziomu wynagrodzenia uzyskiwanego w ostatniej pracy, podczas gdy w naszym kraju na poziom świadczenia nie ma wpływu wysokość zarobków, ale staż pracy. Ponadto czas pobierania świadczenia w UE często pozostaje uzależniony od okresu, w którym były opłacone składki.

Nieco inny charakter ma tzw. unemployment assistance, czyli pomoc dla bezrobotnych z gospodarstw domowych o niskich dochodach. Świadczenie jest wypłacane, aby zapobiec biedzie wiążącej się z brakiem pracy. Zazwyczaj jest ono niższe od zasiłku dla bezrobotnych. Mogą otrzymać je osoby, które straciły prawo do zasiłku lub którym zasiłek w ogóle nie przysługuje.

W internecie można znaleźć wiele platform ze szkoleniami online. Wybór jednej z nich może przyprawić o zawrót głowy. Porównaliśmy ofertę 10 popularnych platform e-learningowych.

10 najlepszych platform do nauki online. Zobacz, gdzie warto...

Okres, na jaki można dostać zasiłek dla bezrobotnych, jest bardzo zróżnicowany. W Belgii świadczenie da się pobierać praktycznie bezterminowo – wynika z Europejskiego Semestru Tematycznego, Arkuszu informacyjnego o zasiłkach dla bezrobotnych. W wielu krajach takich, jak Czechy, Niemcy, Litwa czy Portugalia okres pobierania świadczenia pozostaje uzależniony od wieku. Pomoc przysługuje najkrócej młodym ludziom.

Z kolei w Portugalii z zasiłku dla bezrobotnych można żyć nawet przez 15 miesięcy. Jeszcze inne zasady obowiązują na Słowacji, gdzie osoby z umowami na czas nieokreślony mogą pobierać świadczenie przez inny okres niż pozostali bezrobotni, którym zasiłek przysługuje przez 6 miesięcy.

We wszystkich państwach członkowskich UE prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest uzależnione od historii zatrudnienia i opłacanych składek. Aby otrzymać świadczenie, bezrobotny musi mieć na swoim koncie od 25 przepracowanych tygodni (lub mniej), co jest standardem w Grecji, Francji, Włoszech i na Malcie, do ponad 80 tygodni na Litwie i Słowacji. Standardem są 52 tygodnie, czyli jeden rok pracy.

W Polsce osoba bezrobotna może pobierać zasiłek dla bezrobotnych od 6 do 12 miesięcy. (12 miesięcy zasiłku przysługuje tylko w określonych sytuacjach.) Długość pobierania świadczenia uzależniona jest m.in. od stopy bezrobocia na terenie powiatu, gdzie znajduje się urząd pracy, z którego jest pobierany zasiłek (według miejsca zamieszkania). Jeżeli bezrobotny mieszka na terenie powiatu, w którym 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku stopa bezrobocia znajdowała się poniżej 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, zasiłek będzie wypłacamy nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

Osoba na zasiłku dla bezrobotnych powinna aktywnie poszukiwać pracy. Najsurowsze sankcje za bierność na rynku pracy i brak gotowości do podjęcia zatrudnienia grożą bezrobotnym w Estonii, Chorwacji, Luksemburgu, na Malcie, w Słowenii i Portugalii. Bezrobotni mogą być najbardziej bezkarni na Cyprze i Węgrzech.

W Polsce zasiłek dla bezrobotnych wynosi 23% minimalnego wynagrodzenia za pracę, podczas gdy minimum socjalne plasuje się na poziomie 1212,59 zł – przypomina OPZZ. Organizacja zabiega o to, aby podnieść kwotę świadczenia do minimum 50% ostatniego wynagrodzenia, zgodnie z konwencją nr 168 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Nasz kraj należy do członków UE o najniższym zasiłku dla bezrobotnych. Jak przypomina OPZZ, w większości państw członkowskich w pierwszych miesiącach pobierania świadczenia jego wysokość wynosi co najmniej 50% wynagrodzenia z okresu, który poprzedził utratę pracy.

Żródło: Sebastian Koćwin, Postulat 8: Wyższe zasiłki dla bezrobotnych – co najmniej 50% ostatniego wynagrodzenia
European Semester Thematic Factsheet, Unemployment Benefits

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska