Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o czyste powietrze w naszym regionie

red
Zanieczyszczone powietrze zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w samym Wrocławiu z tego powodu umiera rocznie około 1000 osób.

Podstawową przyczyną zanieczyszczenia powietrza są domowe piece, kotły i kominki, w których spalamy głównie węgiel i drewno. W piecach lądują również śmieci, co jest zakazane! Podczas ich spalania do powietrza wydostają się ekstremalnie niebezpieczne substancje, które później wdychamy. Wiele z nich trafia też do gleby i wody, skąd wraz z żywnością również dostają się do naszego organizmu.

1 lipca 2018 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla Wrocławia, Dolnego Śląska i uzdrowisk. Obowiązuje ona wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty. Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5000 zł.

Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. O normach, ekoprojekcie oraz szczegółach uchwały anty smogowej przeczytasz na stronie irt.wroc.pl.
Kontakt w sprawie uchwały anty smogowej: Instytut Rozwoju Terytorialnego, ul. Dawida 1A, 50-527 Wrocław, tel. 71- 37495-41, czystepowietrze@irt. wroc.pl.

Wymień piec

„Kopciuchy” to piece, kotły, kominki, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Są głównym źródłem smogu w Polsce (i we Wrocławiu). Jeśli chcesz się pozbyć „kopciucha”, zamień ogrzewanie na gazowe, elektryczne albo pompę ciepła. Koniecznie ociepl dom, wymień okna – będziesz potrzebował mniej energii!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są możliwości otrzymania dotacji na termorenowację lub wymianę ogrzewania węglowego, dopłat do rachunków za ogrzewanie, warunki podłączenia twojego mieszkania do sieci gazowej lub centralnego ogrzewania czy warunki dla nowo instalowanych systemów grzewczych, możesz skontaktować się z punktem informacyjnym działającym w Urzędzie Miejskim Wrocławia: tel. 71-777-73-09 oraz 71-777-82-90.

− Jedynie całkowite wyłączenie paliw stałych, w tym węgla, może poprawić stan powietrza w naszym regionie na tyle, żeby jakość powietrza mieściła się w dopuszczalnych normach. Zgodnie z nowymi przepisami, na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania już obowiązuje od lipca 2018 roku. Główne założenia wszystkich uchwał dotyczą wyeliminowaniu spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na nisko emisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska