MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z tą chorobą żyje milion osób w Polsce, co 4. umiera. Tymczasem brakuje lekarzy, żeby ją leczyć. Medycyna przyszłości daje wiele możliwości

Monika Góralska
Wideo
od 12 lat
W Polsce żyje z nią milion z nas, a co czwarta osoba umiera. Niestety, pacjentów nie ma kto leczyć. Warto wiedzieć, że medycyna przyszłości jest trudnym i wymagającym kierunkiem, ale daje wiele możliwości rozwoju. Pacjentów z nowotworami będzie przybywać. Jednak rak to nie wyrok i może być skutecznie leczony.

Spis treści

Coraz więcej chorych na raka, których nie ma kto leczyć

W Polsce choruje ponad milion z nas, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka wzrośnie o 28 proc. Co roku umiera ponad 100 tys., co z kolei stanowi ponad 25 proc. wszystkich zgonów. Co 4 osoba umiera więc z powodu nowotworu.

Liczba osób chorujących na raka w Polsce i na świecie stale rośnie. Brakuje za to onkologów, którzy będą ich leczyć.
Liczba osób chorujących na raka w Polsce i na świecie stale rośnie. Brakuje za to onkologów, którzy będą ich leczyć. freepik.com

Niestety, pacjentów nie ma kto leczyć, bo onkologia jest trudną i wymagającą dziedziną. Jak informuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w ubiegłym roku na 200 miejsc na specjalizację z onkologii zgłosiło się tylko 40 kandydatów. W Polsce brakuje ponad 500 onkologów, pacjentów nie ma kto leczyć.

Onkologia medycyną przyszłości

W związku z tym Narodowy Instytut Onkologii jako lider polskiej onkologii powołał w 2022 r. Studenckie OnkoForum (SOF). Do organizacji należą studenci medycyny, działający przy wsparciu lekarzy z NIO – PIB. Działają oni na rzecz promowania onkologii jako dziedziny przyszłości. Daje ona szansę na nieustający rozwój poprzez udział w badaniach naukowych i projektach międzynarodowych.

W ramach SOF zorganizowana została już po raz trzeci konferencja naukowa Studenckie OnkoForum 2024 (SOF24), która odbyła się 25-26 maja br. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 350 uczestników z całego kraju. Zaprezentowano łącznie ok. 140 prac, w ośmiu sesjach ustnych oraz plakatowych. Z powodu ogromnego zainteresowania zeszłoroczną edycją w tym roku wydarzenie po raz pierwszy trwało 2 dni. To podkreśla jak taka konferencja jest ważna i potrzebna przyszłym onkologom.

OnkoForum daje szansę na rozwój polskim lekarzom

W OnkoForum 2024 wzięli udział również zagraniczni gości w tym przewodniczący Zarządu Instytutu Curie w Paryżu – prof. Thierry Philip i Przewodniczący Komitetu Młodych Onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) – prof. Matteo Lambertini.

W Programie SOF24 wyłonieni wcześniej uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich badań. Będą one następnie opublikowane w suplemencie do Biuletynu prestiżowego periodyku „Nowotwory. Journal of Oncology”. Natomiast autor najlepszej pracy otrzymał grant edukacyjny z przeznaczeniem na wyjazd na doroczny kongres European Society of Medical Oncology (ESMO), który odbędzie się we wrześniu w Barcelonie.

Źródło: Onkologia włącz medyczną pasję planujedlugiezycie.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z tą chorobą żyje milion osób w Polsce, co 4. umiera. Tymczasem brakuje lekarzy, żeby ją leczyć. Medycyna przyszłości daje wiele możliwości - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska