MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z placu Nowy Targ we Wrocławiu zniknie betonoza? Miasto zapowiada rewolucję. W miejsce betonowych płyt pojawią się drzewa [WIZUALIZACJE]

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tak ma wyglądać pl. Nowy Targ po modernizacji i posadzeniu nowych roślin. Zobacz wizualizacje w galerii >>
Tak ma wyglądać pl. Nowy Targ po modernizacji i posadzeniu nowych roślin. Zobacz wizualizacje w galerii >>mat. prasowe
63 tysiące roślin ma zostać zasadzone na będącym synonimem betonozy placu Nowy Targ we Wrocławiu. Władze miasta zapowiadają, że wśród roślin znajdzie się blisko 200 drzew, byliny, paprocie, trawy oraz pnącza. Być może w przyszłości plac ozdobi także fontanna oraz rzeźba.

Sadzenie roślin na placu Nowy Targ jest ściśle powiązane z jego przebudową, z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Kostka i płyty na placu zostaną rozebrane, konieczne będzie wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Zostanie on wypełniony substratem glebowym (specjalnym rodzajem podłoża zamiast ziemi). Dzięki temu na placu nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin. To między innymi:

  • 172 drzewa,
  • ponad 27 tysięcy bylin,
  • 193 paprocie,
  • blisko 13 tysięcy traw,
  • 23 tysiące roślin cebulowych,
  • pnącza.

Nawierzchnia placu w poszczególnych miejscach zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 centymetrów. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem.

- Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 centymetrów, dzięki czemu uzyskamy warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne działania związane są także z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury – wymienia Natalia Prostak z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Plac Nowy Targ czeka przebudowa

Modernizację na placu przejdzie też oświetlenie, utworzone zostaną punkty zasilania pod food trucki. Łącznie przebudowane zostanie około 60 procent placu. Przetarg na zazielenienie pl. Nowy Targ zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Jeśli uda się rozstrzygnąć konkurs do sierpnia, inwestycja zostanie zakończona wiosną 2024 r. Jej szacowany koszt to 8 mln zł.

- Obecnie priorytetem jest etap pierwszy, czyli wprowadzenie na plac znacznej ilości zieleni. W kolejnych latach, jeśli będą na to odpowiednie środki, nadal możliwa będzie także budowa fontanny. Będzie to jednak finał prac nad zagospodarowaniem Nowego Targu. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie, w przyszłości zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę – zapowiada Natalia Prostak z UMW.

Zobaczcie, jak będzie wyglądał pl. Nowy Targ po remoncie:

Tak ma wyglądać pl. Nowy Targ po modernizacji i posadzeniu nowych roślin. Zobacz wizualizacje w galerii >>

Z placu Nowy Targ we Wrocławiu zniknie betonoza? Miasto zapo...

A Wam jak podoba się nowa wersja pl. Nowy Targ? Czy roślin jest wystarczająco dużo? Zmienilibyście coś? A może zaprezentowany projekt i wizualizacje spełniają Wasze oczekiwania? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska