Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Dolnośląski Festiwal Nauki: Wybierz się na ścieżki rozumu

Agata Grzelińska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Chcesz zobaczyć, jak wyglądała bitwa pod Monte Cassino? Interesują cię tajniki medycyny sądowej? Jesteś ciekawy, czym jest nanotechnologia? A może postanowiłeś zdrowo się odżywiać i potrzebujesz fachowych informacji od dietetyka?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, nie szukaj porady w inter-necie - skorzystaj z fachowej wiedzy wybitnych specjalistów. I to za darmo. Koniecznie wybierz się na największe na Dolnym Śląsku intelektualne święto, czyli XVII Dolnośląski Festiwal Nauki, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Ścieżki rozumu".

Podczas ponad pięciu tygodni w dziewięciu miastach (Wrocław, Legnica, Głogów, Zgorzelec, Bystrzyca Kłodzka, Jelenia Góra, Wałbrzych, Lubin, Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie) odbędą się setki wykładów, warsztatów, pokazów, happeningów, gier, konkursów, wycieczek itd. Z pewnością każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, jeśli tylko zechce, znajdzie coś interesującego dla siebie.

Program Festiwalu jest bardzo bogaty. Wybierać można w obrębie takich bloków tematycznych, jak: nauki humanistyczne (m.in. języki obce, historia, pedagogika), sztuka (muzyka, teatr, architektura, sztuki plastyczne), człowiek i społeczeństwo (prawo, ekonomia, polityka, wojsko, filozofia czy teologia), medycyna i zdrowie, biologia, chemia, nauki o Ziemi, matematyka, fizyka i astronomia czy technika i technologia. A konkretnie?

Można będzie się dowiedzieć np., ile mamy w swoim ciele tkanki tłuszczowej, albo co martwi i żywi mogą o sobie opowiedzieć specom od medycyny sądowej, czy co oznacza więzienny tatuaż. Festiwal to także okazja, by bliżej poznać kulturę Indian Ameryki Południowej albo dowiedzieć się, jakie mieli dylematy kartografowie sprzed lat.

Inauguracja DFN zaplanowana jest na 18 września na godz. 14 w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, w Auli Leopoldina. Wykład inauguracyjny "Od tabliczki do tabletu" wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Migoń. Będzie też koncert barokowych duetów kameralnych i pokaz związany z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Kawalerii Konnej II RP oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojsk Lądowych (liczba miejsc: 300).

We Wrocławiu Festiwal po-trwa od 19 do 24 września. Na niektóre wykłady czy warsztaty nie ma już miejsc. Na inne zapisy trwają bądź dopiero się zaczną. - Niektóre punkty festiwalowego programu cieszą się od lat tak dużym zainteresowaniem, że ledwo rozpoczną się na nie zapisy, a zaledwie w ciągu kilku czy kilkunastu minut są zakończone. Zwłaszcza jeśli dotyczą zajęć, na które może wejść maksymalnie 30 osób - powiedział nam dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr, Środowiskowy Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. - Jednak wciąż są miejsca na większość warsztatów, wykładów czy pokazów. Zapraszamy.

Jednym z przedsięwzięć, na które nie trzeba rezerwować miejsc, jest Park Wiedzy (Wrocław, Promenada Staromiejska, 20-21 września).

Dokładny program Festiwalu nauki znajdziesz tutaj (kliknij i otwórz plik PDF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska