Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy i spektakle na urodziny Tadeusza Różewicza

Małgorzata Matuszewska
Jedno ze zdjęć w albumie "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja". Fotografie można oglądać w foyer Teatru Współczesnego
Jedno ze zdjęć w albumie "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja". Fotografie można oglądać w foyer Teatru Współczesnego Adam Hawałej
Wrocław świętuje z Poetą. 9 października Tadeusz Różewicz kończy 90 lat

Mamy to szczęście, że jeden z największych twórców współczesnej literatury jest wrocławianinem. W niedzielę Tadeusz Różewicz obchodzić będzie 90. urodziny.

Wrocławski Teatr Współczesny, współorganizator całorocznego projektu "Różewicz rozrzucony" (przeróżne imprezy zaplanowano w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Radomsku, Tychach), wydał z tej okazji prawdziwą perłę: album "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja", którego promocja oraz wernisaż zdjęć zaczną się w niedzielę o godz. 14 w foyer teatru przy ul. Rzeźniczej 12.

- Album jest wyjątkowy, bo dokumentuje aż ćwierć wieku wybitnego twórcy - mówi wzruszony Adam Hawałej. - Nasza wieloletnia znajomość łączy się z oczekiwaniem na każde spotkanie. Nagrodą za cierpliwość jest szansa fotografowania wielkiego artysty i niezwykłego człowieka - dodaje.

W DCF-ie (dawna Warszawa) przy ul. Piłsudskiego 64a trwa przegląd filmów, których autorem lub współautorem scenariusza jest Tadeusz Różewicz. Wszystkie filmy wyreżyserował Stanisław Różewicz, brat poety. Na niedzielne pokazy przeglądu wstęp jest wolny - to piękny prezent dla wielbicieli twórczości Różewiczów, na pozostałe seanse bilety kosztują 6 zł.

W środę w programie przeglądu jest "Piekło i niebo", w czwartek "Samotność we dwoje", w piątek "Echo", w sobotę "Szklana kula" (seanse o g. 18). W niedzielę o g. 18 - "Drzwi w murze", o g. 20 "Świadectwo urodzenia" - film nagrodzony Złotym Lwem św. Marka na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1961 r., Grand Prix Jury Młodzieżowego i Wyróżnienie FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w tym samym roku.

W poniedziałek w Teatrze Polskim - na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej, planowane jest czytanie "Straży porządkowej" Tadeusza Różewicza. Wieczór wyreżyseruje Łukasz Korczak, a czytać będą: Blanka Kaczorowska (gościnnie), Dagmara Mrowiec, Marta Zięba, Asa Horvitz (gościnnie), Wojtek Kalita (gościnnie) i Michał Opaliński. Początek "czytanych urodzin" o g. 19, wstęp jest bezpłatny.

W Akademii Sztuk Pięknych przy pl. Polskim już można oglądać wystawę, którą dla Tadeusza Różewicza - doktora honoris causa uczelni - przygotowali studenci. - Wystawa nosi tytuł "Czytanie i rysowanie Różewicza", są na niej grafiki i prace multimedialne - opowiada Magdalena Wosik, kuratorka prezentacji. Uroczysty wernisaż wystawy 12 października o godz. 13.

Opera Wrocławska świętować będzie urodziny Poety 23 października o g. 17.
W programie koncertu prowadzonego przez Udo Zimmermanna znajdzie się m.in. "Pięć pieśni na baryton i fortepian" Zygmunta Krauzego, a śpiewać będzie Mariusz Godlewski (baryton). Solistką koncertu w operze będzie Aleksandra Kubas (sopran).

Dla fanów twórczości dostojnego jubilata Teatr Telewizji przygotował inscenizację jednego z najlepszych utworów prozatorskich Tadeusza Różewicza - "Moją córeczkę" w reż. Andrzeja Barańskiego. Emisja w poniedziałek o godz. 20.25 w telewizyjnej Jedynce. W spektaklu występują m.in.: Jerzy Trela, Katarzyna Łaniewska, Agata Buzek, Ra-fał Królikowski, Edyta Jungowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska