Wyniki Grupy ORLEN. Słabszy wynik na sprzedaży detalicznej, duża sprzedaż za granicą i inwestycje

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Pawel Relikowski/ Polska Press
Udostępnij:
Grupa ORLEN zakończyła drugi kwartał 2022 roku z przychodami ze sprzedaży na poziomie 58 mld zł i zyskiem netto w wysokości 3,7 mld zł. Blisko połowa przychodów koncernu wygenerowana została na sprzedaży za granicą.

Najwięcej emocji w ostatnich miesiącach budziły ceny paliw na stacjach w Polsce. Jak się okazało, wysoki poziom cen wynikających z uwarunkowań geopolitycznych i wojny na Wschodzie nie okazał się być najlepszy biznesowo dla PKN Orlen. Sprzedaż paliw na stacjach ORLEN w Polsce odpowiadała bowiem zaledwie za ok. 8% zysku operacyjnego EBITDA LIFO koncernu. Wynik stacji paliw ORLEN w Polsce był niższy niż rok wcześniej o 127 mln zł, przede wszystkim z uwagi na spadek marż paliwowych.

Grupa ORLEN utrzymała ok. 50% udział w polskim rynku paliw, czyli łącznej sprzedaży detalicznej, prowadzonej poprzez sieć stacji ORLEN, oraz hurtowej, a także 53% udziałów w rynku czeskim i 82% w rynku litewskim.

Bezpośrednim efektem wojny w Ukrainie i niestabilnego rynku był spadek podaży paliw w Europie i na świecie, który silnie wpływał na ich rynkowe notowania, a przez to modelowe marże rafineryjne wszystkich koncernów paliwowych. Z kolei ryzyko wejścia globalnej gospodarki w recesję prowadzi do prognozowanego ograniczenia popytu na paliwa, co oznacza, że najbliższe miesiące w obliczu utrzymujących się wysokich cen surowców będą dla branży paliwowej szczególnie wymagające. Modelowa marża rafineryjna PKN ORLEN za lipiec br. była niemal o połowę niższa niż miesiąc wcześniej.

- Nasze wyniki jasno pokazują, że dywersyfikacja działalności Grupy ORLEN pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw. Bardzo dobre wyniki przyniosła petrochemia, produkująca między innymi materiały dla nowoczesnych tworzyw sztucznych. Dobre rezultaty wypracowała również energetyka, która już w 60% produkuje energię z nisko- i zeroemisyjnych źródeł. W drugim kwartale aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu, którego zysk operacyjny stanowi równowartość niemal połowy zysku segmentu detalicznego obciążonego niższymi marżami paliwowymi – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN

.

Czas wielkich inwestycji i petrochemii

W pierwszym półroczu Grupa ORLEN zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł. Wśród kluczowych projektów rozwojowych znajdują się inwestycje, które znacząco zwiększą konkurencyjność ORLENu w długim terminie. To między innymi morskie farmy wiatrowe, największa w Europie inwestycja petrochemiczna w rozbudowę olefin, czy instalacja uwodornienia olejów roślinnych, umożliwiająca produkcję przyjaznych środowisku paliw ograniczających emisje nawet o 80%. W drugim półroczu planowane jest przyspieszenie inwestycji i realizacja nakładów na rekordowym poziomie 15,2 mld zł w skali roku.

ORLEN realizował także inwestycje w innych dziedzinach. W czerwcu koncern uruchomił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W przyszłym roku otwarte zostaną kolejne dwie stacje wodorowe w Polsce, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Do 2030 r. na realizację projektów wodorowych Grupa ORLEN przeznaczy 7,4 mld zł.

Rekordowy zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 1,6 mld zł, wyższy o ponad 60% (r/r), wypracował segment petrochemii. Wynik ten był efektem wzrostu wartości sprzedaży o 31% (r/r) do 1,4 mt, w tym: wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych olefin. Systematycznie rosnący popyt na produkty petrochemiczne skutkował wzrostem wykorzystania mocy na głównych instalacjach petrochemicznych Grupy ORLEN, w tym instalacji olefin o 87% oraz PCW we Włocławku o 75%.

Słabszy wynik detalu

Segment detaliczny w minionym kwartale odnotował spadek wyniku EBITDA o (-) 16% (r/r) do poziomu 695 mln zł. O 127 mln zł pogorszył się zysk sieci stacji w Polsce, przy jednoczesnym wzroście wyniku w Niemczech o 23 mln zł. Było to spowodowane przede wszystkim spadkiem marż paliwowych na polskim rynku, przy ich wzroście na rynku niemieckim i porównywalnych poziomach na rynku czeskim i litewskim (r/r). Jednocześnie wzrosły o 4% (r/r) wolumeny sprzedaży detalicznej w całej Grupie ORLEN, w tym: sprzedaży benzyny o 4%, oleju napędowego o 4%, a LPG o 1%.

Sprzedaż w Polsce wzrosła o 15% (r/r). Koncern odnotował wzrost konsumpcji paliw w Polsce oraz w Czechach, przy spadku w Niemczech i na Litwie (r/r). Na ich poziom wpływał brak ograniczeń w przemieszczaniu się związany z pandemią oraz duży napływ uchodźców z Ukrainy.

Na koniec drugiego kwartału 2022 r. w sieci detalicznej Grupy ORLEN funkcjonowało 2885 stacji paliw, co oznacza wzrost o 31 obiektów (r/r). Już 2309 stacji paliw, czyli około 80%, jest wyposażonych w koncept pozapaliwowy StopCafe/star Connect, w tym: 1768 w Polsce, 326 w Czechach, 170 w Niemczech, 29 na Litwie i 16 na Słowacji.

Fuzja a wynik

W drugim kwartale br. PKN ORLEN finalizował największe w swojej historii procesy akwizycyjne, które umożliwią budowę silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego. Na początku czerwca br. PKN ORLEN i Grupa LOTOS uzgodniły i podpisały plan połączenia, następującego poprzez przeniesienie majątku Grupy LOTOS do PKN ORLEN. Zgodę dla fuzji PKN ORLEN i Grupy LOTOS wyrazili także zdecydowaną większością głosów Akcjonariusze obu spółek. Już 1 sierpnia br. fuzja PKN ORLEN i Grupy LOTOS została sfinalizowana poprzez rejestrację połączenia firm przez Sąd Rejonowy w Łodzi.

Czas na farmy wiatrowe

Kontynuowane były także prace związane z budową pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu. Spółka Baltic Power z Grupy ORLEN, jako pierwsza spośród deweloperów na polskiej części Bałtyku, sfinalizowała badania geotechniczne. Pomiary prowadzone był na liczącym ponad 130 km2 obszarze farmy oraz na ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. Baltic Power podpisała także umowę dzierżawy terenu w porcie w Łebie, na którym powstanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej.

Z kolei spółka ORLEN Neptun weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku finalizacji postępowania, na początku 2025 roku na Pomorzu Zachodnim uruchomiony zostanie pierwszy na polskim wybrzeżu port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Obiekt ten, wraz z drugim portem instalacyjnym, planowanym w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku. Budowa farmy o mocy do 1,2 GW zaplanowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o minimalnej mocy 14MW, które docelowo zasilą czystą energią nawet milion gospodarstw domowych.

Czytaj też: Łeba. Co najmniej przez 30 lat port posłuży jako baza dla farmy wiatrowej Baltic Power

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Materiał oryginalny: Wyniki Grupy ORLEN. Słabszy wynik na sprzedaży detalicznej, duża sprzedaż za granicą i inwestycje - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie