Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski chłop zapewnił budżetowi ogromne wpływy. Udało się przekroczyć psychologiczną barierę 50 mld euro wartości eksportu

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Gdyby nie polskie rolnictwo, eksport w zeszłym roku byłby o 15 proc. niższy
Gdyby nie polskie rolnictwo, eksport w zeszłym roku byłby o 15 proc. niższy jermos/Polska Press Grupa
W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno–spożywczych z Polski w 2023 r. osiągnęła rekordowe 51,8 mld EUR (236 mld zł) i była o 8,1 proc. wyższa niż przed rokiem – podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jak wynika z szybkiej kalkulacji: gdyby nie polskie rolnictwo poziom eksportu byłby w 2023 ro. o prawie 15 proc. (14,7 proc.) niższy.

Spis treści

Według wyliczeń KOWR–u udział eksportu rolno–spożywczego w wartości całego polskiego eksportu zwiększył się z 13,8 proc. w 2022 r. do 14,7 proc. w roku 2023. Takiego wyniku eksperci spodziewali się już jesienią, gdy rynki zagraniczne zaczęły bardziej interesować się polskim mięsem.

Popyt na polską żywność rósł w kraju i w państwach UE

Na wzrost polskiego eksportu produktów rolno–spożywczych w 2023 r. wpłynęło zmniejszenie, w porównaniu z rokiem 2022, kosztów: importu zaopatrzeniowego, transportu, energii i paliw. W zeszłym roku wciąż na wysokim poziomie utrzymywała się konsumpcja wewnątrzkrajowa jak i na rynku unijnym, co generowało popyt na polską, konkurencyjną cenowo żywność. Dobrym wynikom sprzyjała też dywersyfikacja kierunków sprzedaży polskiej żywności na rynku poza unijne.

Niemiecki kryzys nie zaszkodził produkcji polskiej żywności

Okazało się też, że w 2023 r. eksport żywności z Polski był odporny na słabe wyniki gospodarcze Niemiec, które są największym odbiorcą polskich produktów rolno–spożywczych. Wzrost wartości eksportu rolno–spożywczego w 2023 r. był jednak mniej
dynamiczny niż w roku 2022, z powodu notowanych spadków cen na międzynarodowym rynku żywnościowym, co przełożyło się na niższe ceny transakcyjne w handlu zagranicznym.

Polskim gospodarstwom rolnym zaszkodziło umocnienie się złotego i zalew rynku towarami z Ukrainy

Równocześnie tendencje do wzrostu wartości złotego wobec euro, miały negatywny wpływ na konkurencyjność cenową polskich produktów rolno–spożywczych na rynku UE. Nie bez znaczenia dla polskiego eksportu w 2023 r. była liberalizacja handlu z Ukrainą wprowadzona pod koniec maja 2022 r. Towary naszego wschodniego sąsiada wręcz zalały unijny rynek.

Państwa unijne kupiły od Polski żywność za 173 mld zł

Podobnie jak w latach poprzednich produkty rolno–spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. W 2023 r. dostawy do krajów UE wygenerowały 38 mld EUR (173 mld zł), co przełożyło się na wzrost wartości o 7 proc. w porównaniu do 2022 r. Udział rynku Unii Europejskiej w eksporcie żywności z Polski wyniósł 73 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski chłop zapewnił budżetowi ogromne wpływy. Udało się przekroczyć psychologiczną barierę 50 mld euro wartości eksportu - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska